×

Kogo chroni ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie samochodu OC chroni sprawców drobnych stłuczek, szkód parkingowych, kolizji, wypadków itp. przed wypłatą odszkodowań z własnych kieszeni dla poszkodowanych. Dzięki OC pojazdów poszkodowani otrzymują pieniądze niezależnie od sytuacji majątkowej sprawcy.

Ciekawostka: wyobraź sobie, że wyjeżdżasz z grupą znajomych na weekendowy wypad pod namioty. Jedziecie Twoim samochodem, ale kiepsko się czujesz i prosisz kolegę o prowadzenie, przynajmniej przez godzinę lub dwie. Niestety, Twoje samopoczucie staje się gorsze… wskutek wypadku, bo kierowca się zagapił. Masz ranną głowę i boli Cię lekko opuchnięty nadgarstek. Trzeba Cię zabrać do szpitala. Od kogo dostaniesz odszkodowanie, jeśli nie masz NNW pasażerów? Uwaga – z własnego OC! Jesteś bowiem poszkodowanym w wypadku z winy kierowcy Twojego samochodu, a takie sytuacje obejmuje OC.

Według uchwały Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2008 roku (sygn. akt III CZP 115/07) firma ubezpieczeniowa jest odpowiedzialna za szkody osobowe wyrządzone przez kierowcę pasażerowi, który jest jedynym właścicielem lub współwłaścicielem kierowanego pojazdu. Jeśli mąż za kółkiem spowoduje wypadek, a pasażerką będzie żona, w dodatku współwłaścicielka samochodu, kobieta otrzyma odszkodowanie z OC pojazdu.

Kolejny przykład: podróżujesz samochodem z ojcem, Ty jesteś pasażerem, a on – kierowcą. Jesteście współwłaścicielami auta. Twój tata powoduje wypadek, który skutkuje u Ciebie złamaną nogą i innymi obrażeniami. Możesz żądać odszkodowania z OC waszego samochodu.

Podobna sytuacja wydarzyła się naprawdę!

19 stycznia 2007 roku Sąd Najwyższy wydał uchwałę (sygn. akt III CZP 146/06) w sprawie, w której jeden współwłaściciel auta (ojciec) spowodował wypadek, w którym poważnie ucierpiał jego pasażer, będący drugim współwłaścicielem (syn). Syn żądał 89 712,83 zł odszkodowania z OC własnego samochodu. Suma obejmowała zadośćuczynienie za obrażenia ciała, koszty leczenia i dojazdy do lekarza.