Ubezpieczyciele wyceniają Twoje OC m.in. na podstawie historii dotychczasowych szkód opłaconych z OC. Zastanawiałeś się kiedyś, skąd czerpią wiedzą na ten temat? Całą historię ubezpieczenia OC przechowuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Możesz wejść na stronę UFG i zyskać dostęp do tych danych. Jak samodzielnie sprawdzić historię ubezpieczenia OC?

Jak sprawdzić historię ubezpieczenia OC?

Osoby fizyczne, firmy i inne instytucje mogą sprawdzić historię ubezpieczenia OC poprzez stronę UFG. Znajdują się też tam dane szkód z AC. Poprzez stronę masz darmowy dostęp do podstawowych danych na temat ubezpieczenia OC i historii szkód, które miały miejsce w trakcie jego trwania.

Porada: zaloguj się na stronie UFG i za darmo sprawdź swoją historię ubezpieczenia OC!

Wystarczy założyć konto poprzez rejestrację na 
www.ufg.pl
i wygenerować raport. Można także złożyć wniosek papierowy. Wnioski online i papierowe są darmowe.

Jakie dane dostaniesz z UFG?

Czego możesz dowiedzieć się z raportu UFG? Otrzymasz podstawowe dane o szkodach, które miały miejsce w trakcie ubezpieczenia OC albo AC, czyli:

datę wystąpienia szkody,

identyfikator szkody u ubezpieczyciela,

nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego,

rolę danej osoby w zdarzeniu – do wyboru są sprawca, kierujący, poszkodowany.

Z tymi danymi zapoznaje się ubezpieczyciel. Dzięki temu wie, czy miałeś do tej bezszkodową jazdę albo czy masz na koncie szkody, a jeśli tak to, czy zostały one wyrządzone z Twojej winy.

Jak założyć konto na UFG, aby sprawdzić historię OC? 

Rejestracja na portalu UFG przewiduje dwie ścieżki w zależności od tego, kto konto zakłada. Jeśli jesteś osobą fizyczną bez jednoosobowej działalności gospodarczej czy firmy, przed założeniem konta musisz potwierdzić swoją tożsamość. Masz do wyboru trzy metody:

profil zaufany ePUAP,

kwalifikowany podpis elektroniczny,

weryfikacja danych online danymi z dowodu osobistego.

Jednoosobowe działalności gospodarcze oraz przedsiębiorstwa (spółki cywilne i inne) mogą założyć konto poprzez załączenie skanu dokumentów, które potwierdzą prowadzenie działalności, oraz skanu upoważnienia do reprezentowania firmy.

Wzór tego drugiego dokumentu jest dostępny na stronie UFG. Po pomyślnej weryfikacji trzeba:

uzupełnić formularz danych,

podać adres e-mailowy,

odebrać link aktywacyjny,

aktywować konto.

Pamiętaj o ustawieniu unikalnego hasła do konta.

Jak złożyć wniosek o dane z historii ubezpieczenia OC?

Jeśli z jakiejś przyczyny nie chcesz lub nie możesz założyć konta online, to zawsze zostaje Ci tradycyjna droga. Możesz złożyć papierowy wniosek o udostępnienie historii ubezpieczenia OC. Wniosek można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w siedzibie UFG. W ciągu 15 dni od złożenia wniosku dane zostaną Ci udostępnione. Odbiór ich jest możliwy w siedzibie UFG lub na poczcie. Wzory wniosków znajdziesz na stronie UFG.

Kto sprawdza historię szkód z OC?

Jak już wspominałam, przede wszystkim ubezpieczyciele sięgają po to narzędzie, aby wycenić składkę OC i AC. Historia szkód to jeden z czynników warunkujących wysokość ceny OC – poczytaj o innych w artykule: 6 czynników, które wpływa na stawki ubezpieczenia OC.

Jednak sprawdzenie swojej historii szkód może być przydatne także dla klientów. Nie zawsze pamiętasz wszystkie stłuczki. Dzięki raportowi z historią szkód będziesz mógł lepiej zrozumieć, skąd się wzięła cena za Twoje OC. Ponadto warto sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie OC w 2018 roku, biorąc pod uwagę średnie ceny.

Rozbieżności w raporcie szkód z OC

Skąd się biorą nieścisłości w raporcie? Najczęściej z winy samych kierowców, którzy nie zgłaszają istotnych informacji firmom ubezpieczeniowym. Przykładowo: kierowca, wykupując polisę, nie poda danych o współwłaścicielu pojazdu z dowodu rejestracyjnego. W rezultacie w historii ubezpieczenia w UFG będzie brakować historii szkód lub poświadczenia braku szkód drugiej osoby.

Podsumowanie

Na portalu UFG można sprawdzić historię ubezpieczenia OC.

Rejestracja jest darmowa.

Można wygenerować raport online albo złożyć papierowy wniosek o dane.

Do weryfikacji przy rejestracji wymagane są dane z dowodu osobistego, profil zaufany lub podpis elektroniczny.

Firmy muszą dołączyć skan potwierdzający prowadzenie działalności i upoważnienie.

Raport obejmuje podstawowe dane o dacie wystąpienia szkody, roli wnioskującego, ubezpieczycielu, rodzaju ubezpieczenia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolski
pl_PLPolski