Ponad 1000 złotych wyniosła średnia cena OC w styczniu 2018 r. Mniej niż 400 zł zapłacili kierowcy posiadający najwyższe zniżki dzięki bezszkodowej historii jazdy. Skąd wynikają tak duże różnice w cenach? Co zrobić, aby obniżyć wysokość składki OC? Poznaj 5 prostych i sprawdzonych sposobów na najtańsze OC.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawierania umów ubezpieczenia OC tak, aby między kolejnymi ubezpieczeniami nie było ani jednego dnia przerwy. Nawet jeśli używa pojazdu jedynie od czasu do czasu i samochód głównie stoi w przydomowym garażu. Wyjątkami są m.in. samochody zabytkowe, których właściciele mogą korzystać z krótkoterminowego OC w razie potrzeby, np. na czas wyjazdu na zlot miłośników zabytkowych pojazdów.

Ubezpieczenie OC – taki sam zakres, różne ceny?

Zakres komunikacyjnego OC dla firm sprzedających ubezpieczenia określa Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jednakowy zakres nie idzie w parze z taką samą ceną. Ceny polis u poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się nawet o kilkaset złotych! Skąd te różnice?

Różnice w cenach OC

Kalkulując koszty polisy, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę kilka kluczowych kryteriów. Należą do nich m.in.:

 • wysokość zniżek za bezszkodową jazdę,
 • parametry samochodu (marka, model, rok produkcji, rodzaj paliwa, pojemność silnika),
 • sposób i miejsce użytkowania pojazdu,
 • dane kierowcy (np. wiek i stan cywilny),
 • data przyznania prawa jazdy,
 • sposób płatności za ubezpieczenie OC (za zakup online można otrzymać do 15% zniżki).

Sposób przeprowadzenia oceny ryzyka odbywa się w sposób indywidualny. W efekcie – towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne ceny OC.

Sposoby na najtańsze OC

Regularne podwyżki i ogromne różnice w cenach OC sprawiają, że coraz więcej kierowców szuka sposobu na obniżenie kosztu OC. Co zrobić, aby zapłacić mniej?

Sprawdź co najmniej kilka firm ubezpieczeniowych

Skorzystanie z usług pierwszego lepszego ubezpieczyciela może okazać się bardzo kosztowne. Kluczem do obniżenia kosztu OC powinno być więc porównanie dostępnych ofert. Dzięki temu znajdziesz najtańszą.

Jeśli jesteś młodym kierowcą i masz prawo jazdy krócej niż 3 lata, znajdź ubezpieczyciela oferującego korzystne warunku osobom takim jak Ty. Obecnie na najmłodszych właścicieli pojazdów przychylnie patrzy m.in. Allianz. Jeśli wykonujesz zawód zaufania publicznego (jesteś np. policjantem, nauczycielem lub lekarzem), poszukaj towarzystwa, które oferuje takim osobom dodatkowe zniżki. Należą do nich m.in. PZU i Allianz.

Ustanów współwłaściciela samochodu

Najwyższe składki płacą zazwyczaj najmłodsi i najmniej doświadczeni kierowcy. Prawdopodobieństwo spowodowania przez nich kolizji jest bowiem zdecydowanie wyższe niż w przypadku starszych, doświadczonych królów szos.

Jeśli jesteś młodym kierowcą i chcesz mieć tanie ubezpieczenie OC, znajdź współwłaściciela pojazdu. Najlepiej takiego, który posiada maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Kalkulując cenę polisy, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę nie tylko Twoje zwyżki, ale przede wszystkim zniżki współwłaściciela. Współwłasność pozwoli więc ograniczyć koszty OC nawet o połowę!

Co ważne, jeśli spowodujesz kolizję, współwłaściciel Twojego auta może stracić część swoich zniżek. Zanim wpiszesz do dowodu rejestracyjnego tatę, mamę lub wujka, uprzedź ich o takim ryzyku.

Ważne: małżonkowie, którzy mają wspólnotę majątkową, mogą wzajemnie korzystać ze swoich zniżek. Nawet jeśli pojazd jest zarejestrowany tylko na jednego z nich. Podobnie jak w przypadku współwłasności spowodowanie kolizji przez którąkolwiek z osób będzie skutkować utratą zniżek obojga.

Kup ubezpieczenie OC w pakiecie z AC

Jeśli zamierzasz zawrzeć także umowę ubezpieczenia AC, rozważ zakup obu polis w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet 20% sumy obu składek!

Zapłać jednorazowo za ubezpieczenie OC

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom zniżki za zakup polisy przez Internet i/lub za jednorazową płatność. Przykładem jest AXA Direct. Klienci, którzy kupią ubezpieczenie samochodu online, otrzymają aż 15% zniżki.

Skorzystaj z pakietu dealerskiego

Jeśli planujesz zakup nowego auta, zapoznaj się z warunkami pakietu dealerskiego. W większości przypadków oferowana przez sprzedawcę cena polisy będzie korzystniejsza od tej, którą zaproponuje Ci towarzystwo ubezpieczeniowe.

Złóż wypowiedzenie i zmień firmę ubezpieczeniową

Jeśli okres Twojego polisy OC dobiega końca… złóż wypowiedzenie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel będzie chciał Cię zatrzymać w gronie klientów. Aby tego dokonać, może zaproponować atrakcyjniejsze warunki cenowe. Co ważne, na niższą składkę dzięki takiemu trikowi mogą liczyć głównie kierowcy jeżdżący bez szkód, bo z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej są najbardziej opłacalni.

Pracuj na przyszłe zniżki

Jeśli chcesz zakupić samochód dopiero za jakiś czas, już dziś zacznij pracować na zniżki za bezszkodową jazdę. Aby tego dokonać, kup… skuter. Koszt polisy OC dla jednośladu wynosi z reguły od 100 do 200 zł rocznie. Każdy rok bezszkodowej jazdy będzie skutkował naliczeniem zniżki (od 5 do 10%). Większość ubezpieczycieli uwzględni je podczas kalkulacji polisy dla samochodu.

Czynniki wpływające na cenę OC

Obowiązek posiadania OC jest regulowany prawnie, ale stawki już nie. Dlatego każdy ubezpieczyciel może mieć inną ofertę. Firmy ubezpieczeniowe mają również odmienne zasady przyznawania czy odbierania zniżek za OC, choć w wielu punktach są one zbieżne. Można wyróżnić kilka czynników, które wpływają na cenę OC. Zaliczamy do nich:

 • wiek kierowcy,
 • doświadczenie w kierowaniu pojazdem,
 • markę oraz model auta,
 • przebieg samochodu,
 • wiek kierowcy,
 • pojemność silnika auta,
 • miejsce zamieszkania kierowcy,
 • naliczone zniżki.

Ciekawostka: na ceny ubezpieczenia OC w kraju wpływają statystyki wypadków w danej miejscowości. Na przykład mało uczęszczana wiejska droga jest bezpieczniejsza ruchliwa ulica w dużym mieście.

Tam, gdzie tanie OC, tam musi być bezpiecznie na drogach. Ponieważ mamy wysoki współczynnik śmiertelności w wypadkach drogowych w porównaniu z innymi europejskimi krajami, to OC w Polsce nie należy do najtańszych.

Więcej o tym, jakie czynniki warunkują ceny OC, możesz poczytać w artykule: 6 czynników, które wpływają na stawki ubezpieczenia OC.

Kto płaci najmniej za ubezpieczenie OC?

Najmniej za OC płacą najbardziej doświadczeni kierowcy, którym przysługuje najwięcej zniżek. Oznacza to, że spowodowali oni najmniej kolizji i stłuczek z własnej winy w ciągu ostatnich kilku lat. Cena ubezpieczenia OC dla nich wynosi nawet 400 zł.

Warto pamiętać, że także szkody, za które odpowiedzialni są współużytkownicy auta oraz współwłaściciele, wpływają na cenę pakietu OC. Zatem, aby cieszyć się niskim OC trzeba być jedynym właścicielem i użytkownikiem pojazdu, a także mieć bezszkodową historię.

Albo powierzać auta tylko zaufanym osobom, którymi na drodze kieruje przede wszystkim ostrożność.

Kto płaci najwięcej za ubezpieczenie OC?

Niestety, najwyższe OC jest proponowane młodym kierowcom, którzy nie mają doświadczenia i bezszkodowej historii prowadzenia pojazdu. Mieli za mało czasu na wypracowanie zniżek, więc płacą najwyższe składki za OC. OC pociąga po kieszeni młodych kierowców, jednak nakładanie na nich wyższych składek za ubezpieczenie ma podstawy.

Ryzyko spowodowania stłuczki przez nieoświadczonych kierowców jest większe niż przez osoby z wieloletnim stażem za kołkiem. Druga grupa kierowców, która słono płaci za OC, to Ci, którzy wyrządzili komuś szkodę np. w stłuczce. W tej sytuacji przepadają im ulgi i wzrasta cena OC – w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych nawet o 100% w porównaniu do poprzedniego okresu.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC w 2018?

Średnie ceny co roku ulegają zmianie. Czasem podwyżka wynosi nawet kilkadziesiąt procent, jak to miało miejsce w 2017 roku. Na początku 2018 ceny za obowiązkowe ubezpieczenie nie wzrosły na szczęście tak gwałtownie jak w latach ubiegłych.

Ciekawostka: średnia cena OC w 2018 roku to 1032 złote.

Na początku tego roku średnia cena OC wyniosła 1032 złote, a w roku ubiegłym – 1027 złotych. Najtańsze OC wyniosło 371 złotych, podczas gdy rok wcześniej: 353 złote. Najwyższe ceny OC mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, zależnie od liczby i rodzaju stłuczek kierowcy w danym roku.

Jak obniżyć składki za OC?

Zrobisz to najprościej, jeżdżąc bez szkody i uzbrajając się w cierpliwość. Po każdym roku bezszkodowej jazdy cena za OC spada od 5 do 20% – zależnie od ubezpieczyciela. Są jeszcze inne metody na złapanie zniżek, obejmujące np. wpisanie współwłaściciela ze zniżkami do dowodu rejestracyjnego auta. Niektóre z tych metod są jednak ryzykowne, bo można także utracić ulgi, gdy dojdzie do wypadku czy stłuczki.

Poczytaj więcej o tym, jak złapać jak najwięcej zniżek na ubezpieczenie OC.

Kary za brak OC

Jeśli wydaje Ci się, że OC jest drogie, to zapoznaj się z karami za brak OC. Zdecydowanie lepiej płacić nawet najwyższe składki za ubezpieczenie OC niż płacić kary za jego brak. Trzy dni opóźnienia w opłaceniu składki OC to 800 złotych kary. Dwa tygodnie opóźnienia to już 2000 złotych, a trzy tygodnie – 4000 złotych. Dokładne tabele kar z podziałem na auta osobowe czy ciężarowe znajdziesz w artykule: OC jest za drogie? To zobacz, ile wynoszą kary za brak OC

Podsumowanie – Jak kupić najtańsze OC?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupienia polisy OC. Wyjątkami są m.in. samochody zabytkowe, których właściciele mogą korzystać z krótkoterminowego OC w razie potrzeby.

Sposób kalkulacji składki w każdym towarzystwie odbywa się w sposób indywidualny. Na jej wysokość wpływają m.in.: wysokość zniżek za bezszkodową jazdę, parametry samochodu, dane kierowcy, data przyznania prawa jazdy czy sposób płatności.

Różnice w cenach polis w poszczególnych towarzystwach mogą się różnić nawet o kilkaset złotych.

Istnieją skuteczne sposoby, aby obniżyć wysokość składki. Do najpopularniejszych należą: porównanie dostępnych na rynku ofert, współwłasność, jednorazowa płatność za polisę, wykupienie OC w pakiecie z AC, skorzystanie z promocji firm ubezpieczeniowych (np. rabatu za zakup ubezpieczenia online) czy skorzystanie z pakietu dealerskiego.

 

pl_PLPolski
pl_PLPolski