Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS) – szybciej, łatwiej i bez zbędnych formalności

Marcin Jaskulski 11 marca 2025
Wypadek samochodowy, a ubezpieczenie

Bezpośrednia likwidacja szkody (BLS) to innowacyjny system, który zmienia sposób, w jaki likwidowane są szkody komunikacyjne. Dzięki BLS proces odszkodowawczy staje się prostszy, szybszy i bardziej przejrzysty. Zapewnia to kierowcom większy komfort w sytuacjach kryzysowych. W artykule przybliżymy, czym dokładnie jest BLS, jakie są różnice między tym systemem a tradycyjną metodą likwidacji szkód oraz które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tę opcję. Omówimy również, w jakich przypadkach możesz skorzystać z BLS, jak wpływa on na utratę zniżek oraz jakie korzyści płyną z jego stosowania.

BLS – co to takiego?

Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS) to nowoczesny system stosowany w ubezpieczeniach komunikacyjnych, który umożliwia sprawniejszą i łatwiejszą likwidację szkód powstałych w wyniku wypadków drogowych. Dzięki niemu, jako poszkodowany, możesz zgłosić szkodę bezpośredniego do swojego towarzystwa, zamiast informować o zdarzeniu ubezpieczyciela sprawcy.

W praktyce polega to na tym, że wypłatą odszkodowania zajmie się firma, w której masz ubezpieczony pojazd. Następnie zwróci się do ubezpieczyciela sprawcy, aby uzyskać zwrot wypłaconych Ci pieniędzy. System Bezpośredniej Likwidacji Szkód ma na celu uproszczenie całego procesu odszkodowawczego, eliminując niepotrzebne opóźnienia i skomplikowane procedury. W efekcie możesz szybciej otrzymać pieniądze na naprawę samochodu. Pamiętaj jednak, że nie musisz korzystać z takiej formy likwidacji szkody. W razie stłuczki to Ty masz prawo zdecydować, do której firmy zgłosisz zaistniałe zdarzenie.

BLS a standardowa procedura likwidacji szkody z ubezpieczenia OC

Z pewnością zastanawiasz się, czym różni się BLS od standardowej likwidacji szkody z ubezpieczenia OC. Zasadnicza różnica polega na tym, komu przekazujesz informacje o zaistniałym zdarzeniu drogowym. Korzystając z systemu BLS, szkodę zgłosisz do swojego ubezpieczyciela. Decydując się na standardową procedurę likwidacji szkody, o wypadku zawiadomisz towarzystwo sprawcy.

Dzięki uproszczonemu systemowi BLS możesz liczyć na szybkie wypłacenie odszkodowania. Ponadto wszelkie ewentualnie negocjacje prowadzisz tylko i wyłącznie ze swoim ubezpieczycielem. Oznacza to, że nie musisz kontaktować się z innym towarzystwem, ani czuwać nad całym procesem likwidacji szkody.

Towarzystwa ubezpieczeniowe a system BLS – warunki stosowania bezpośredniej likwidacji szkody

Musisz wiedzieć, że tylko niektóre towarzystwa należą do systemu BLS. Część ubezpieczycieli występujących na rynku wciąż stosuje tradycyjną i dłuższą metodę likwidacji szkody. Należą do nich m.in. firmy, takie jak Benefia, Trasti, TUZ Ubezpieczenia czy Wefox. Aktualnie szkodę w ramach BLS możesz zlikwidować w firmach, takich jak:

  • Allianz,
  • Beesafe,
  • ERGO Hestia,
  • mtu24.pl,
  • You Can Drive,
  • LINK4,
  • UNIQA.

W każdym z wymienionych towarzystw ubezpieczeniowych warunki likwidacji szkody są identyczne. Jednakże sporadycznie mogą pojawić się niewielkie różnice. Zazwyczaj zastosowanie takiej metody jest możliwe, jeśli:

  • likwidacja dotyczy tylko szkody majątkowej,
  • zdarzenie miało miejsce na terytorium Polski,
  • szkoda powstała w wyniku zderzenia dwóch pojazdów,
  • koszty naprawy nie przekraczają 30 tys. zł,
  • sporządziłeś oświadczenie o kolizji ze sprawcą lub policja nałożyła na niego mandat.

Czy firma ubezpieczeniowa sprawcy oraz moje towarzystwo muszą być członkami programu BLS?

Nawiązując do tego, jakie warunki muszą być spełnione, abyś mógł skorzystać z systemu BLS, należy wspomnieć jeszcze o jednej bardzo ważnej kwestii. Otóż możliwość zastosowania bezpośredniej likwidacji szkody występuje, gdy zarówno Twój ubezpieczyciel, jak i ubezpieczyciel sprawcy należą do tego programu. Przynależność tylko jednego z nich nie przyniesie Ci w tym przypadku żadnej korzyści. W takiej sytuacji za całość naprawy odpowiada ubezpieczyciel sprawcy szkody.

Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewny, czy ubezpieczyciel sprawcy należy do systemu BLS, warto skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. Niektóre firmy ubezpieczeniowe opracowały uproszczone metody likwidacji szkód, które zapewniają podobne opcje, nawet jeśli drugie towarzystwo nie zgłosiło przynależności do programu.

BLS a utrata zniżek

Rozważając skorzystanie z systemu BLS, z pewnością zastanawiasz się, czy takie działanie będzie miało wpływ na Twoją dotychczasową historię ubezpieczeniową. Prawdopodobnie nurtuje Cię pytanie, czy stracisz część wypracowanych do tej pory zniżek. Spieszymy z odpowiedzią i mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Otóż zastosowanie systemu bezpośredniej likwidacji nie wpłynie na Twoje zniżki!

Program BLS ma na celu uproszczenie procesu likwidacji szkód i nie wpływa na historię ubezpieczeniową poszkodowanego. Twoje zniżki nie są zależne od tego, w jaki sposób zgłosisz szkodę. Oznacza to, że jeśli skorzystasz z systemu BLS, nie musisz obawiać się, że otrzymasz zwyżkę na następne polisy. Zaistniała szkoda zostanie standardowo zaraportowana na koncie sprawcy.

Dlaczego warto korzystać z systemu BLS?

System Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) oferuje szereg korzyści zarówno dla kierowców, jak i dla ubezpieczycieli. Po pierwsze, pozwala na szybsze i prostsze rozwiązanie kwestii związanych z likwidacją szkody. Dzięki BLS proces naprawy może zostać rozpoczęty bezpośrednio przez Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe, nawet jeśli sprawca kolizji ma innego ubezpieczyciela. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić dużo czasu i zminimalizować formalności.

Kolejną zaletą jest większa wygoda dla poszkodowanego – likwidacja szkody odbywa się bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej, z którą masz podpisaną polisę. Dzięki temu nie musisz martwić się o kontakt z ubezpieczycielem sprawcy, co często bywa czasochłonne i stresujące. Dodatkowo BLS zapewnia większą pewność i przejrzystość procesu, ponieważ wszystkie formalności są załatwiane przez jedną stronę.

System BLS może także wpłynąć na zmniejszenie liczby sporów między ubezpieczycielami, ponieważ rozliczenie szkody odbywa się w sposób uproszczony i mniej konfliktowy. Dzięki temu, zarówno Ty, jak i Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe, możecie uniknąć zbędnych opóźnień i komplikacji.

Podsumowanie:

  • BLS to system stosowany w ubezpieczeniach komunikacyjnych, który przyspiesza i upraszcza likwidację szkód powstałych w wyniku wypadków drogowych.
  • Decydując się na skorzystanie z systemu BLS, o zaistniałym zdarzeniu drogowym musisz poinformować swojego ubezpieczyciela. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować formalności oraz zaoszczędzić dużo czasu.
  • System BLS zadziała, jeśli do zdarzenia doszło na terytorium Polski, a wartość szkody nie przekracza 30 tys. złotych. Ponadto w kolizji mogą uczestniczyć tylko 2 samochody. Pamiętaj również o spisaniu oświadczenia ze sprawcą zdarzenia!
  • W ramach systemu BLS nie możesz zlikwidować szkody osobowej.
  • Bezpośrednia likwidacja szkody jest możliwa, gdy zarówno Twoje towarzystwo, jak i ubezpieczyciel sprawcy biorą udział w programie BLS.
  • Zastosowanie systemu bezpośredniej likwidacji nie wpływa na historię ubezpieczeniową poszkodowanego. W takiej sytuacji zniżki straci sprawca wypadku.
No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.

25,00
Loading...