Jak sprawdzić OC sprawcy online?
Czy wiesz, że po kolizji lub wypadku należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy? Masz też prawo dowiedzieć się, czy sprawca tego zdarzenia rzeczywiście wykupił ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jak to zrobić?
Dlaczego weryfikacja ubezpieczenia OC jest istotna?
Sprawdzenie OC online przydaje się nie tylko po zdarzeniu drogowym, ale i przed zakupem używanego samochodu czy przed zmianą dotychczasowego ubezpieczyciela. O tych i innych sytuacjach, w których warto sprawdzić OC w internecie, przeczytasz w artykule https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/sprawdzenie-oc-online/.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest wykupywane przez właścicieli pojazdów właśnie po to, by można było dzięki niemu pokryć koszty likwidacji szkód wyrządzonych przez nich na innych uczestnikach ruchu. Po kolizji albo wypadku szczególnie powinno się sprawdzić OC sprawcy, bo gdy okaże się, że ten go nie ma, trzeba będzie ubiegać się o odszkodowanie z innego źródła, niż zwykle w takiej sytuacji.
Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku w internecie?
To, czy Ty sam albo inny właściciel samochodu wykupiliście ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, możesz sprawdzić w pełni legalnie i w dowolnej chwili, o ile jesteś w stanie podać jedną informację: numer rejestracyjny albo numer VIN pojazdu. Te dane wystarczy wpisać w odpowiednich okienkach na stronie ufg.pl, czyli w serwisie stworzonym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
UFG jest organizacją zajmującą się nadzorem nad ciągłością obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Instytucja ta jest również odpowiedzialna za wypłatę odszkodowań osobom poszkodowanym przez nieznanych lub nieubezpieczonych sprawców i za nakładanie kar na osoby, które nie wykupiły OC.
Na stronie ufg.pl, w zakładce “Sprawdź OC dla pojazdu” należy wpisać numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Dzięki temu można otrzymać takie dane samochodu, jak:
- marka i model,
- nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego wystawiającego polisę,
- numer obecnej polisy OC.
Dzięki znajomości nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego wystawiającego polisę OC oraz numeru samej polisy można uzyskać odszkodowanie. Poszkodowana osoba musi zwrócić się z prośbą o zadośćuczynienie do firmy sprawcy. Jeżeli jednak okaże się, że drugi uczestnik zdarzenia nie ma wykupionego OC, pokrzywdzony powinien postąpić inaczej.
Co zrobić, gdy sprawca nie ma OC?
Sprawdzenie OC jest ważne właśnie dlatego, że w wypadku braku polisy sprawcy trzeba ubiegać się o odszkodowanie w dowolnym towarzystwie, które zwróci się do UFG z prośbą o wypłacenie pomocy dla poszkodowanych osób. Nie należy zgłaszać się bezpośrednio do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci świadczenie i będzie domagał się jego zwrotu od nieobjętego ochroną sprawcy wypadku lub kolizji. Nazywa się to regresem ubezpieczeniowym. W ten sposób sprawca wypadku w końcu będzie musiał odpowiedzieć za zdarzenie finansowo.
Dzięki temu, że UFG zajmuje się wypłatą odszkodowań w krótkim terminie (do 30 dni), poszkodowani wcześnie otrzymują rekompensatę za poniesione szkody. Nie ucierpią z powodu na przykład niewypłacalności sprawcy wypadku.
Dodatkowo UFG nałoży na nieuczciwego kierowcę karę za brak OC. W maksymalnym wymiarze (gdy pojazd nie był ubezpieczony przez dłużej niż dwa tygodnie) jest ona równa podwojonej pensji minimalnej w danym roku. Kara za brak OC od 4 do 14 dni jest równa jednej pensji minimalnej, a za nieubezpieczenie samochodu przez 1 do 3 dni — ⅕ płacy.
Czy można sprawdzić polisę OC na innych stronach internetowych?
Istnieje wiele płatnych serwisów umożliwiających sprawdzenie OC online. W internecie znajduje się również jeszcze jedna strona, na której można poznać nie tylko numer polisy wyszukiwanego samochodu, ale i całą jego historię. Jest to bezpłatna witryna historiapojazdu.gov.pl. Można tam sprawdzić:
- markę i model wyszukiwanego pojazdu,
- rok jego produkcji,
- jego parametry techniczne,
- ostatni zarejestrowany na badaniu technicznym stan licznika,
- datę wydania dowodu rejestracyjnego,
- świadectwo homologacji,
- informacje o ubezpieczeniu pojazdu.
Do sprawdzenia OC i historii pojazdu w tym serwisie wystarczy znajomość trzech informacji: daty pierwszej rejestracji pojazdu, numeru rejestracyjnego i numeru VIN.
Jak jeszcze można sprawdzić OC?
Internet oferuje również inne możliwości. Każdemu jego użytkownikowi (nie tylko poszkodowanemu w kolizji czy wypadku) przyda się możliwość zestawienia ze sobą różnych wersji ubezpieczeń, oferowanych przez towarzystwa. Da się to zrobić w porównywarce OC. O tym, jak z niej korzystać, można przeczytać w artykule Ubezpieczenie samochodu — najlepsze oferty!
Podsumowanie:
- UFG nadzoruje obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Zajmuje się także wypłatą świadczeń poszkodowanym, jeśli sprawca wypadku nie był objęty ubezpieczeniem OC.
- Jeśli sprawca wypadku nie posiadał ubezpieczenia OC, wypłatą świadczenia dla poszkodowanego zajmuje się UFG. Wówczas następuje tzw. regres ubezpieczeniowy. Polega on na tym, że UFG domaga się od nieubezpieczonego zwrotu środków wypłaconych na rzecz pokrzywdzonego.
- Na ufg.pl oraz historiapojazdu.gov.pl sprawdzisz, czy pojazd posiada aktywną polisę OC.
- Nieubezpieczony sprawca wypadku, oprócz tego, że jest zobowiązany oddać pieniądze, które UFG wypłaci poszkodowanemu w ramach odszkodowania, musi także pokryć koszty związane z karą za brak OC.