Pojemny silnik samochodu wymaga pojemnego portfela. Cena OC a pojemność silnika

Eliza Nowak 9 maja 2019
Zaoszczędzone pieniądze na ubezpieczeniu

Planujesz kupno auta? Szukasz modelu z pojemnym silnikiem? Twój portfel nie będzie zachwycony! W I kwartale 2018 r. właściciele pojazdów z największą pojemnością silnika płacili za OC nawet 73% więcej niż posiadacze aut o mniejszej mocy! Jaka jest przyczyna?

Pojemność silnika (skokowa) to jeden z kluczowych parametrów samochodu. Wpływa na moc silnika, wysokość momentu obrotowego oraz maksymalną prędkość. Nie wszyscy wiedzą, że pojemność skokowa przekłada się również na stawkę polisy OC.

OC za pojemność silnika

Cena ubezpieczenia OC zależy nie tylko od wartości zniżek za bezszkodową jazdę, wieku i stażu za kierownicą. Na wysokość składki wpływa również moc silnika. Im wyższa jest pojemność silnika, tym więcej zapłacisz za OC. Dlaczego? Ubezpieczyciele zakładają, że kierowcy użytkujący auta z większymi silnikami pokonują rocznie dłuższe dystanse niż właściciele aut z silnikami o mniejszych pojemnościach. Więcej przejechanych kilometrów przekłada się na większe prawdopodobieństwo wypadku.

Pojemny silnik oznacza również… możliwość rozwijania dużych prędkości. A te, zwłaszcza w połączeniu z brawurą za kółkiem, istotnie zwiększają ryzyko kolizji. To jednak nie wszystko.

Wypadek spowodowany przez kierowcę pędzącego z prędkością 180 km/h pociągnie za sobą zdecydowanie większe szkody niż ten, do którego doszło przy prędkości 50 km/h. Straty ubezpieczyciela będą więc także proporcjonalnie większe.

OC a pojemność silnika w liczbach

Ile wynosi cena ubezpieczenia OC dla auta o pojemności silnika 1400 cm³ albo 3000 cm³? Czy portfel kierowcy istotnie odczuje różnice w stawkach? Zdecydowanie tak! Jak pokazują statystyki, średnia cena OC dla pojazdów z silnikiem o pojemności do 999 cm³ wynosi 866 zł. Właściciel pojazdu z silnikiem od 1000 do 1400 cm³ zapłaci za polisę 921 zł, a tego od 1401 do 1800 cm³ – 993 zł. Kolejne pozycje zajmują następująco:

 • silniki o pojemności 2001 cm³ – 2500 cm³ – 1175 zł,
 • silniki o mocy od 2001 cm³ do 3000 cm³ – 1280 zł,
 • silniki o mocy 3001 cm³ – 4000 cm³ – 1282 zł,
 • silniki o mocy 4001 cm³ – 5000 cm³ – 1529 zł,
 • silniki o mocy co najmniej 5001 cm³ – 1720 zł.

Pojemność silnika — szczególnie istotna dla młodych kierowców

Kupno samochodu z mniejszym silnikiem powinni rozważyć zwłaszcza najmłodsi kierowcy. Z uwagi na młody wiek i brak doświadczenia za kierownicą to właśnie oni płacą najwyższe stawki OC. Jeśli np. 24-letni kierowca ma auto z dużym silnikiem, cena OC może go zmartwić. Zwyżka za pojemność silnika kumuluje się bowiem ze zwyżką za wiek. Taką tendencję doskonale obrazują dane liczbowe.

W I kwartale 2018 roku kierowca w wieku od 18 do 25 lat zapłacił za polisę:

  • 1660 zł, jeśli miał auto z silnikiem o pojemności do 1 l,
  • 1830 zł, jeśli miał auto z silnikiem o pojemności od 1,1 do 1,5 l,
  • 1890 zł, miał auto z silnikiem o pojemności od 1,6 do 1,9 l,
  • 1960 zł, jeśli posiadał auto z silnikiem o pojemności od 2 do 2,5 l,
  • 2560 zł, jeśli posiadał auto z silnikiem o pojemności powyżej 3 l.

Kupując auto ze słabszym silnikiem, młodszy kierowca zaoszczędził więc aż 900 zł!

OC samochodu najtaniej – czy warto kupić auto z mniejszym silnikiem?

Zarówno pojemność silnika, jak i pozostałe parametry samochodu powinny być dostosowane do potrzeb i oczekiwań kierowcy. Zakup „słabszego” pojazdu podyktowany jedynie chęcią oszczędności na OC nie będzie więc dobrym pomysłem. Choć niewielki Opel Corsa będzie idealny do miasta, na długiej trasie poradzi sobie średnio dobrze. Kupując takie auto, kierowca rzeczywiście zaoszczędzi na OC. Ale za jaką cenę?

Jeśli każdego tygodnia pokonuje jednak setki, a nawet tysiące kilometrów, jego frustracja spowodowana „zamulaniem” auta na trasie będzie ogromna. Zastanów się – czy chciałbyś być na miejscu tego zirytowanego kierowcy? Jednak łatwiej postarać się o większe zniżki na OC niż wy-mienić samochód na nowy czy denerwować się słabymi osiągami.

Podsumowanie

   • Pojemność silnika wpływa na moc silnika, wysokość momentu obrotowego oraz maksymalną prędkość samochodu.
   • Duża pojemność silnika umożliwia rozwijanie sporych prędkości, pokonywanie długich dystansów.
   • Im większa prędkość – tym większe ryzyko brawurowej jazdy i kolizji. Kierowcy aut z największymi silnikami zapłacą najwięcej za OC.
   • Zakup pojazdu z mniejszym silnikiem powinni rozważyć zwłaszcza najmłodsi kierowcy, którzy nie wyjeżdżają na długie trasy Dzięki takiej decyzji zaoszczędzą nawet kilkaset złotych.
No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.

(No Ratings Yet)
Loading...