Pojemny silnik samochodu wymaga równie dużego portfela. Jak dużo zapłacisz za OC w zależności od wielkości silnika?

Eliza Nowak 26 lipca 2023
Zaoszczędzone pieniądze na ubezpieczeniu

Planujesz kupno auta? Szukasz modelu z pojemnym silnikiem? Twój portfel nie będzie zachwycony! W czerwcu 2023 roku właściciele pojazdów z największą pojemnością silnika płacili za OC prawie 40% więcej niż posiadacze aut o mniejszej mocy! Jaka jest przyczyna?

Pojemność silnika (skokowa) to jeden z kluczowych parametrów samochodu. Wpływa na jego moc, wysokość momentu obrotowego oraz maksymalną prędkość. Nie wszyscy wiedzą, że pojemność skokowa przekłada się również na stawkę polisy OC.

OC za pojemność silnika

Cena ubezpieczenia OC zależy nie tylko od wartości zniżek za bezszkodową jazdę, wieku i stażu za kierownicą. Na wysokość składki wpływa również moc silnika. Im wyższa jest jego pojemność, tym więcej zapłacisz za OC. Dlaczego? Ubezpieczyciele zakładają, że kierowcy użytkujący auta z większymi silnikami pokonują rocznie dłuższe dystanse niż właściciele aut o mniejszych pojemnościach. Więcej przejechanych kilometrów przekłada się na większe prawdopodobieństwo wypadku.

Pojemny silnika oznacza również… możliwość rozwijania dużych prędkości. A te, zwłaszcza w połączeniu z brawurą za kółkiem, istotnie zwiększają ryzyko kolizji. To jednak nie wszystko.

Wypadek spowodowany przez kierowcę pędzącego z prędkością 180 km/h pociągnie za sobą zdecydowanie większe szkody niż ten, do którego doszło przy prędkości 50 km/h. Straty ubezpieczyciela będą więc także proporcjonalnie większe.

OC a pojemność silnika w liczbach

Ile wynosi cena ubezpieczenia OC dla auta o pojemności silnika 1400 cm³ albo 3000 cm³? Czy portfel kierowcy istotnie odczuje różnice w stawkach? Zdecydowanie tak! Jak pokazują statystyki porównywarki Mubi, średnia cena OC dla pojazdów z silnikiem o pojemności do 1,0 l wynosi 533 zł. Właściciel pojazdu z silnikiem od 1,0 l do 1,2 l zapłaci za polisę 496 zł, a tego od 1,2 l do 1,4 l – 629 zł. Kolejne pozycje zajmują następująco:

 • silniki o pojemności 1,4 l – 1,6 l – 637 zł,
 • silniki o mocy od 1,6 l – 2,0 l – 699 zł,
 • silniki o mocy powyżej 2,0 l – 807 zł.

Pojemność silnika — szczególnie istotna dla młodych kierowców

Kupno samochodu z mniejszym silnikiem powinni rozważyć zwłaszcza najmłodsi kierowcy. Z uwagi na młody wiek i brak doświadczenia za kierownicą to właśnie oni płacą najwyższe stawki OC. Jeśli np. 24-letni kierowca ma auto z dużym silnikiem, cena OC może go zmartwić. Zwyżka za pojemność silnika kumuluje się bowiem ze zwyżką za wiek. Taką tendencję doskonale obrazują dane liczbowe.

Według danych zgromadzonych przez porównywarkę Mubi w czerwcu 2023 roku kierowca w wieku od 18 do 25 lat zapłacił za polisę:

 • 1057 zł, jeśli miał auto z silnikiem o pojemności do 1 l,
 • 1246 zł, jeśli miał auto z silnikiem o pojemności od 1,0 l do 1,2 l,
 • 1270 zł, miał auto z silnikiem o pojemności od 1,2 l do 1,4 l,
 • 1291 zł, jeśli posiadał auto z silnikiem o pojemności od 1,4 l do 1,6 l,
 • 1368 zł, jeśli posiadał auto z silnikiem o pojemności od 1,6 l do 2,0 l,
 • 1488 zł, jeśli posiadał auto z silnikiem o pojemności powyżej 2,0 l.

Kupując auto ze słabszym silnikiem, młodszy kierowca zaoszczędził więc aż 431 zł!

OC samochodu najtaniej – czy warto kupić auto z mniejszym silnikiem?

Zarówno pojemność silnika, jak i pozostałe parametry samochodu powinny być dostosowane do potrzeb i oczekiwań kierowcy. Zakup „słabszego” pojazdu podyktowany jedynie chęcią oszczędności na OC nie będzie więc dobrym pomysłem. Choć niewielki Opel Corsa będzie idealny do miasta, na długiej trasie poradzi sobie średnio dobrze. Kupując takie auto, kierowca rzeczywiście zaoszczędzi na OC. Ale za jaką cenę?

Jeśli każdego tygodnia pokonuje jednak setki, a nawet tysiące kilometrów, jego frustracja spowodowana „zamulaniem” auta na trasie będzie ogromna. Zastanów się – czy chciałbyś być na miejscu tego zirytowanego kierowcy? Jednak łatwiej postarać się o większe zniżki na OC niż wymienić samochód na nowy czy denerwować się słabymi osiągami.

Czy duży silnik zawsze oznacza równie wysoką składkę OC?

Pojemność silnika to jedna z wielu rzeczy, które towarzystwa biorą pod uwagę podczas wyliczania składki. Na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego mają wpływ przede wszystkim:

 • marka i model auta,
 • parametry pojazdu, czyli pojemność, moc silnika, rodzaj paliwa itp.,
 • wiek właściciela samochodu,
 • staż właściciela,
 • historia ubezpieczeniowa właściciela,
 • stan cywilny właściciela,
 • adres zameldowania/zamieszkania właściciela,
 • to, czy właściciel posiada dzieci poniżej 26. roku życia.

Część elementów, które powodują zwyżki w cenach OC, da się zmienić. Na pewne kwestie niestety nie da się wpłynąć. Niemniej jednak korzystne oddziaływanie na cenę polisy może mieć:

 • dopisanie współwłaściciela, który posiada zniżki,
 • wyszukanie ofert w różnych miejscach i wielu towarzystwach, np. za pomocą porównywarki OC,
 • akcja promocyjna, często firmy prowadzą różnego rodzaju akcje, dzięki którym cena polisy jest niższa.

Podsumowanie

 • Pojemność silnika wpływa na jego moc, wysokość momentu obrotowego oraz maksymalną prędkość samochodu.
 • Duża pojemność silnika umożliwia rozwijanie sporych prędkości i pokonywanie długich dystansów.
 • Im większa prędkość – tym większe ryzyko brawurowej jazdy i kolizji. Kierowcy aut z największymi silnikami zapłacą najwięcej za OC.
 • Zakup pojazdu z mniejszym silnikiem powinni rozważyć zwłaszcza najmłodsi kierowcy, którzy nie wyjeżdżają w długie trasy. Dzięki takiej decyzji zaoszczędzą nawet kilkaset złotych.
No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.


Loading...