Pojemny silnik samochodu wymaga pojemnego portfela. Cena OC a pojemność silnika

Eliza Nowak 9 maja 2019
Zaoszczędzone pieniądze na ubezpieczeniu

Planujesz kupno auta? Szukasz modelu z pojemnym silnikiem? Twój portfel nie będzie zachwycony! W czerwcu 2020 r. właściciele pojazdów z największą pojemnością silnika płacili za OC nawet 35% więcej niż posiadacze aut o mniejszej mocy! Jaka jest przyczyna?

Pojemność silnika (skokowa) to jeden z kluczowych parametrów samochodu. Wpływa na moc silnika, wysokość momentu obrotowego oraz maksymalną prędkość. Nie wszyscy wiedzą, że pojemność skokowa przekłada się również na stawkę polisy OC.

OC za pojemność silnika

Cena ubezpieczenia OC zależy nie tylko od wartości zniżek za bezszkodową jazdę, wieku i stażu za kierownicą. Na wysokość składki wpływa również moc silnika. Im wyższa jest pojemność silnika, tym więcej zapłacisz za OC. Dlaczego? Ubezpieczyciele zakładają, że kierowcy użytkujący auta z większymi silnikami pokonują rocznie dłuższe dystanse niż właściciele aut z silnikami o mniejszych pojemnościach. Więcej przejechanych kilometrów przekłada się na większe prawdopodobieństwo wypadku.

Pojemny silnik oznacza również… możliwość rozwijania dużych prędkości. A te, zwłaszcza w połączeniu z brawurą za kółkiem, istotnie zwiększają ryzyko kolizji. To jednak nie wszystko.

Wypadek spowodowany przez kierowcę pędzącego z prędkością 180 km/h pociągnie za sobą zdecydowanie większe szkody niż ten, do którego doszło przy prędkości 50 km/h. Straty ubezpieczyciela będą więc także proporcjonalnie większe.

OC a pojemność silnika w liczbach

Ile wynosi cena ubezpieczenia OC dla auta o pojemności silnika 1400 cm³ albo 3000 cm³? Czy portfel kierowcy istotnie odczuje różnice w stawkach? Zdecydowanie tak! Jak pokazują statystyki, średnia cena OC dla pojazdów z silnikiem o pojemności do 1,0 l wynosi 649 zł. Właściciel pojazdu z silnikiem od 1,0 l do 1,2 l zapłaci za polisę 729 zł, a tego od 1,2 l do 1,4 l – 781 zł. Kolejne pozycje zajmują następująco:

 • silniki o pojemności 1,4 l – 1,6 l – 801 zł,
 • silniki o mocy od 1,6 l – 2,0 l – 852 zł,
 • silniki o mocy powyżej 2,0 l – 996 zł.

Pojemność silnika — szczególnie istotna dla młodych kierowców

Kupno samochodu z mniejszym silnikiem powinni rozważyć zwłaszcza najmłodsi kierowcy. Z uwagi na młody wiek i brak doświadczenia za kierownicą to właśnie oni płacą najwyższe stawki OC. Jeśli np. 24-letni kierowca ma auto z dużym silnikiem, cena OC może go zmartwić. Zwyżka za pojemność silnika kumuluje się bowiem ze zwyżką za wiek. Taką tendencję doskonale obrazują dane liczbowe.

W I kwartale 2020 roku kierowca w wieku od 18 do 25 lat zapłacił za polisę:

 • 1057 zł, jeśli miał auto z silnikiem o pojemności do 1 l,
 • 1258 zł, jeśli miał auto z silnikiem o pojemności od 1,0 l do 1,2 l,
 • 1381 zł, miał auto z silnikiem o pojemności od 1,2 l do 1,4 l,
 • 1960 zł, jeśli posiadał auto z silnikiem o pojemności od 1,4 l do 1,6 l,
 • 1489 zł, jeśli posiadał auto z silnikiem o pojemności od 1,6 l do 2,0 l,
 • 1635 zł, jeśli posiadał auto z silnikiem o pojemności powyżej 2,0 l.

Kupując auto ze słabszym silnikiem, młodszy kierowca zaoszczędził więc aż 578 zł!

OC samochodu najtaniej – czy warto kupić auto z mniejszym silnikiem?

Zarówno pojemność silnika, jak i pozostałe parametry samochodu powinny być dostosowane do potrzeb i oczekiwań kierowcy. Zakup „słabszego” pojazdu podyktowany jedynie chęcią oszczędności na OC nie będzie więc dobrym pomysłem. Choć niewielki Opel Corsa będzie idealny do miasta, na długiej trasie poradzi sobie średnio dobrze. Kupując takie auto, kierowca rzeczywiście zaoszczędzi na OC. Ale za jaką cenę?

Jeśli każdego tygodnia pokonuje jednak setki, a nawet tysiące kilometrów, jego frustracja spowodowana „zamulaniem” auta na trasie będzie ogromna. Zastanów się – czy chciałbyś być na miejscu tego zirytowanego kierowcy? Jednak łatwiej postarać się o większe zniżki na OC niż wymienić samochód na nowy czy denerwować się słabymi osiągami.

Podsumowanie

 • Pojemność silnika wpływa na moc silnika, wysokość momentu obrotowego oraz maksymalną prędkość samochodu.
 • Duża pojemność silnika umożliwia rozwijanie sporych prędkości, pokonywanie długich dystansów.
 • Im większa prędkość – tym większe ryzyko brawurowej jazdy i kolizji. Kierowcy aut z największymi silnikami zapłacą najwięcej za OC.
 • Zakup pojazdu z mniejszym silnikiem powinni rozważyć zwłaszcza najmłodsi kierowcy, którzy nie wyjeżdżają w długie trasy. Dzięki takiej decyzji zaoszczędzą nawet kilkaset złotych.
No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.


Loading...