Ile kosztuje OC sportowego samochodu?

Eliza Nowak 19 października 2020
sportowe auto

Koszt ubezpieczenia Lamborghini to średnio 1261 zł. Tymczasem właściciele Dacii zapłacą za OC tylko 623 zł. Z czego wynikają takie różnice i ile kosztują ubezpieczenia OC sportowych samochodów?

Powyższe dane to oczywiście tylko średnie ceny OC we wrześniu 2020 roku, które obliczyli użytkownicy porównywarki OC i AC Mubi. Mimo to dają sporo do myślenia. Dlaczego ubezpieczenie samochodów uważanych za rodzinne tak różni się od ceny uzyskania polisy dla sportowego auta? Powodów jest kilka, a wszystkie są związane z ryzykiem ubezpieczeniowym.

Czym jest ryzyko ubezpieczeniowe w OC?

Jest to prawdopodobieństwo, że określony pojazd weźmie udział w zdarzeniu drogowym, co zmusi towarzystwo ubezpieczeniowe wystawiające polisę OC do wypłacenia odszkodowania poszkodowanym przez niego osobom. Tak jest w wypadku ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną, bowiem o ryzyku ubezpieczeniowym można mówić również w wypadku innych ubezpieczeń i zwykle dotyczy ono innych czynników.

Co zwiększa ryzyko ubezpieczeniowe aut?

Nie tylko sportowe samochody mogą być drogo ubezpieczane. Kto płaci najwięcej za ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną?

Jakie kwestie techniczne decydują o cenie OC dla pojazdów?

Jakie cechy sportowych aut wpływają na zwiększenie ryzyka ubezpieczeniowego?

Możliwość osiągania wysokich prędkości

Dlaczego ten czynnik ma tak duży wpływ na podwyższenie ceny OC sportowego samochodu?

Dzięki informacjom zawartym na stronie Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego kierowcy mogą dowiedzieć się, jaka dokładnie jest korelacja między prędkością pojazdu powodującego wypadek a ryzykiem spowodowania poważnego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanych.

Opisany tam opracowany w latach osiemdziesiątych przez Gorana Nilssona z instytutu VTI model pokazuje zależności między prędkością a zmianą liczby wypadków. Okazuje się, że ten związek ma charakter wykładniczy. Już 1% zmiana w średniej rzeczywistej prędkości jazdy (przy założeniu, że inne czynniki się nie zmieniają) powoduje zwiększenie: o 4% wskaźnika wypadków śmiertelnych, o 3% wskaźnika ciężkości wypadków i o 2% wskaźnika wszystkich wypadków drogowych. Wyniki dodatkowych badań świadczą o tym, że duża prędkość ma o wiele większe znaczenie na terenie zabudowanym niż poza nim.

Jaka więc jest bezpieczna prędkość? O dziwo, według wyników testów EuroNCAP, można ją dokładnie określić. Zgodnie z wynikami tych badań twierdzi się, że najlepsze współczesne samochody zapewniają stuprocentową ochronę kierowcy i pasażerów przy uderzeniu tylko wtedy, gdy jedzie się nimi z prędkością do 64 km/h. Trzeba pamiętać, że nie gwarantują przy tym ochrony innych uczestników ruchu drogowego, a po wypadku to przecież im wypłacane jest odszkodowanie z OC.

Biorąc pod uwagę to, jaka jest relacja pomiędzy średnią prędkością jazdy a liczbą i rodzajem wypadków, nie można się dziwić, że ubezpieczenie sportowych aut nie należy do najtańszych. Jeśli samochód rozwijający tak duże prędkości, jak sportowe auto, uderzy w inny pojazd, z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do uszczerbku na zdrowiu lub nawet do śmierci jakiegoś uczestnika ruchu.

Pojemność silnika

Z szybką jazdą ma związek również pojemność silnika samochodu. Duży silnik to możliwość rozwinięcia znacznej prędkości. Dlatego typowa dla sportowych samochodów duża pojemność silnika (sięgająca nawet ponad 6 litrów) ma związek z wysokim ryzykiem ubezpieczeniowym — może przyczyniać się do zwiększenia sprawności samochodu i jego możliwości osiągnięcia niedozwolonych prędkości na drodze.

Marka i model pojazdu

Osoby kupujące sportowe auta z pewnością będą chciały w pełni wykorzystać ich możliwości. Dlatego ryzyko ubezpieczeniowe sportowych samochodów jest uważane za bardzo wysokie.

O typowym nabywcy sportowego pojazdu uważa się, że jest nierozsądną, często bardzo młodą i niedoświadczoną osobą lubiącą szybką, niebezpieczną jazdę i silne emocje za kółkiem. Zapewne nie jest to trafny opis każdego posiadacza sportowego auta, ale taki stereotypowy obraz utrwalił się w wyobraźni ubezpieczycieli i wpłynął na ich zwiększoną ostrożność wobec właścicieli tego rodzaju samochodów.

Wiek pojazdu

Osoby chcące jak najbardziej wykorzystać możliwości sportowego samochodu często kupują auta prosto z salonu sprzedaży. Tymczasem najnowsze i najstarsze pojazdy są tymi najdrożej ubezpieczanymi — te pierwsze z racji swojej wysokiej sprawności i znów: możliwości bardzo szybkiej jazdy, a te drugie ze względu na potencjalną wyższą szkodowość spowodowaną zaawansowanym wiekiem.

Typ nadwozia

Samochody o bardzo opływowych kształtach, ułatwiających szybką jazdę, są traktowane jako bardziej wypadkowe.
Jak widać, wszystkie cechy samochodu oznaczające, że będzie on w stanie mocno się rozpędzić, sprawiają, że cena jego ubezpieczenia rośnie.

Wiele więc sprowadza się do prędkości auta na drodze.

Wystarczy nam tyle teorii. Zaspokójmy wreszcie swoją ciekawość i zobaczmy, jak kształtują się średnie ceny ubezpieczeń sportowych samochodów.

Średnie ceny OC sportowego samochodu we wrześniu 2020 roku

Użytkownicy porównywarki OC Mubi wyliczyli we wrześniu 2020 roku średnie ceny ubezpieczeń marek różnych sportowych samochodów. Dzięki tym danym odpowiemy sobie na przykład na pytania, ile średnio kosztuje ubezpieczenie Ferrari, a ile Lamborghini. Dlaczego piszemy właśnie o tych samochodach? Są to dwie najdrożej ubezpieczane marki we wrześniu 2020 roku. Ich właściciele nie wyliczali tak wysokich cen OC bez powodu. Samochody tych marek to sportowe pojazdy.

Średnia cena OC aut marki Ferrari we wrześniu 2020 roku to 1256 zł. To drugie ze średnio najdrożej ubezpieczanych aut w tamtym miesiącu. Ile kosztuje ubezpieczenie Lamborghini, które średnio jest jeszcze wyższe? We wrześniu wyniosło około 1261 zł.

Porównajmy powyżej wymienione auta z przeciętnie najtaniej ubezpieczanymi rodzinnymi samochodami marki Dacia. OC tych ostatnich zostało wyliczone na poziomie 623 zł, czyli wyniosło około połowę mniej niż średnie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej któregoś z wymienionych wyżej sportowych aut.

Przeciętny samochód marki Dacia różni się od aut sportowych chyba wszystkim: pojemnością silnika, kształtem nadwozia, możliwością osiągania innych prędkości na drodze. Różnica w cenie ubezpieczeń aut tych marek mówi wiele o tym, jaki może być stosunek ceny OC sportowego samochodu do kosztu ubezpieczenia innego auta.

Pamiętajmy, że są to ceny samego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Właściciele sportowych samochodów często chcą zapewnić im szerszą ochronę, więc muszą też zadbać o wykupienie autocasco lub assistance.

Przykładowe ceny ubezpieczeń kilku modeli sportowych samochodów

Spójrzmy na średnie ceny ubezpieczeń trzech modeli sportowych aut, żeby dowiedzieć się dokładniej, ile może kosztować OC sportowego samochodu.

Ile kosztuje ubezpieczenie Dodge Challenger, a ile Dodge Charger?

Samochody marki Dodge są uważane za bardzo sprawne, szybkie sportowe auta. Zobaczmy, jaką jazdę zapewniają i ile kosztuje ubezpieczenie konsekwencji takiej jazdy.

Samochód Dodge Challenger ma mieć zdolność osiągania prędkości 100 km/h w 3,6 sekundy. Maksymalna prędkość, z jaką może jechać, to podobno aż 320 km/h. Pojemność skokowa jego silnika wynosi do 6,4 l, zależnie od wybranej wersji pojazdu. Ile kosztuje ubezpieczenie tak szybkiego samochodu? Według danych z porównywarki OC Mubi jej użytkownicy wyliczyli koszt ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej tego samochodu na około 1171 zł. Okazuje się, że nie jest to najwyższa cena ubezpieczenia samochodu tej marki.

Dodge Charger, który według informacji na stronie producenta posiada silnik o pojemności do 6,4 l, ma się rozpędzać do 100 km/h w 3,7 sekundy i jest zdolny osiągnąć prędkość 320 km/h, po prostu musi być drogo ubezpieczanym autem. Spełnia wiele kryteriów świadczących o tym, że może stanowić na drogach śmiertelne niebezpieczeństwo, a więc i ogromne ryzyko ubezpieczeniowe dla TU. Jest typowo sportowym samochodem, osiąga wysokie prędkości, jest wprost stworzony do szybkiej jazdy. Ile więc kosztuje jego ubezpieczenie?

Według danych z porównywarki Mubi OC ubezpieczenie auta Dodge Charger kosztuje średnio 1357 zł. Dla porównania, zgodnie z danymi z września 2020 roku ubezpieczenie wszystkich samochodów tej marki było wyliczane na średnio 955 zł. Cena ta jest zbliżona do średniej ceny ubezpieczenia sportowych samochodów innej marki, aut Ford Mustang.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC Ford Mustang 50?

W wypadku takich aut jak Ford Mustang 5,0 albo Ford Mustang 3,7 ubezpieczenie również będzie drogie ze względu na ich zdolność rozwijania wysokich prędkości. Średni koszt ubezpieczenia aut Ford Mustang wyniósł we wrześniu 2020 roku 958 zł, przy czym średnia cena ubezpieczenia wszystkich modeli marki Ford to 790 zł.

OC samego auta Ford Mustang 5,0 było znacznie droższe i miało kosztować we wrześniu około 1347 zł. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jego 5-litrowy silnik umożliwia bardzo szybką jazdę. Znajdujące się na nadwoziu tego samochodu deflektory powietrza i charakterystyczne zwężające się przetłoczenia nie świadczą tylko o jego niepowtarzalnej estetyce, ale przede wszystkim służą poprawie aerodynamiki pojazdu, co znów wpływa na cenę OC.

Jak obniżyć cenę OC sportowego samochodu?

Na początku tego artykułu wspomniano, że nie tylko parametry techniczne mają wpływ na cenę OC sportowego samochodu. Co więc może zrobić właściciel takiego auta, żeby obniżyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego?

Wypracować zniżki za bezszkodową jazdę

Jazda bez spowodowania szkody jest nie tylko bezpieczniejsza i rozsądniejsza, ale i honorowana przez ubezpieczycieli. Za każdy rok bezszkodowej jazdy można zdobyć kilka procent zniżki, a po 6-10 latach (zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego) osiągnąć maksymalną, zazwyczaj 60-procentową zniżkę. Taka wartość robi sporą różnicę zwłaszcza w wypadku OC, które bez zniżek kosztuje sporo ponad tysiąc złotych.

Dzielić samochód z doświadczonym współwłaścicielem

Zniżki za bezszkodową jazdę wypracowane przez współwłaściciela wpływają na ogólną cenę OC. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w wypadku młodych kierowców, którym nalicza się zwyżki cen OC za ich brak doświadczenia i skłonności do brawury na drodze.

Wysoka cena ubezpieczenia sportowych samochodów

Ceny ubezpieczeń sportowych aut są związane między innymi z ich parametrami technicznymi, świadczącymi o potencjalnej wysokiej szkodowości. Szybkie samochody z większym prawdopodobieństwem mogą spowodować zdarzenie drogowe. Mimo że da się obniżyć cenę ich ubezpieczeń, sportowe auta pozostają jednymi z najdrożej ubezpieczanych pojazdów.

No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.


Loading...