Ranking OC – od czego zależy cena?

Eliza Nowak 17 lutego 2019
mężczyzna w samochodzie

Od najtańszego ubezpieczenia OC dzieli Cię nawet kilkanaście kliknięć! Wystarczy, że dowiesz się, jak wybrać OC samochodu i dzięki porównywarce OC komunikacyjnego znajdziesz aktualnie najtańsze OC na rynku. Już wkrótce zobaczysz u nas ranking OC 2020, który pomoże Ci podjąć decyzję w wyborze zarówno obowiązkowego ubezpieczenia, jak i AC oraz assistance na cały rok!

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, bo ceny składek OC są obliczane indywidualnie dla każdego kierowcy. Cena OC zależy od wielu czynników, które nieco inaczej mogą oceniać poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Z tego powodu nie można jednoznacznie ocenić, które towarzystwo jest w danym momencie bezkonkurencyjne na rynku.

6 czynników, które wpływają na stawki ubezpieczenia OC

645 zł — tyle wyniosła różnica pomiędzy najniższą a średnią ceną polisy OC w czerwcu 2020 roku. Jakie czynniki biorą pod uwagę ubezpieczyciele, kalkulując wysokość stawki? Kto zapłaci za polisę najwięcej, a czyj portfel odetchnie z ulgą? Podpowiadamy.

Zakres komunikacyjnego OC dla firm sprzedających ubezpieczenia definiuje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mimo identycznego zakresu dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych ceny ubezpieczeń u poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się aż o kilkaset złotych. Skąd te różnice?

Główne czynniki wpływające na stawki ubezpieczenia OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulują wysokość składki w indywidualny, znany jedynie sobie sposób. Podstawę wyliczeń stanowią jednak te same, składne przez właściciela informacje:

Poniżej przyjrzymy się bliżej każdemu z nich.

Zniżki za bezszkodową jazdę

Historia szkód to główny element warunkujący cenę polisy. Kierowcy, którzy od kilku lat nie spowodowali kolizji, mogą obniżyć stawkę ubezpieczenia nawet o 60%. Jak to możliwe? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje własny system naliczania zniżek.

Jako regułę możemy jednak przyjąć, że każdy rok bezszkodowej jazdy zaowocuje zniżką w wysokość od 5 do 10%. Jeśli przez 6 lat (w niektórych towarzystwach 8) nie spowodowałeś wypadku, stłuczki ani kolizji, za OC zapłacisz 60% mniej!

Kalkulując cenę polisy, ubezpieczyciel może nie tylko naliczyć zniżki za bezszkodową jazdę, ale również zwyżki za wyjątkowo dużą liczbę szkód. Każda szkoda z winy ubezpieczonego kierowcy zmniejsza wysokość zniżki od 5 do 20%. Jeśli zwyżek jest więcej niż zniżek, cena może być wyższa niż wyjściowa stawka ubezpieczenia OC.

Zniżki za wiek, stan cywilny i dzieci

Wśród czynników mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się człowiek. Według policyjnych statystyk umieszczonych w raporcie Wypadki drogowe w Polsce w 2019 roku aż 87,6% wszystkich wypadków w Polsce nastąpiło z winy kierowców.

Najwięcej kolizji (w przeliczeniu na 10 tys. populacji) spowodowali najmłodsi właściciele aut (18-24 lata). Trudno więc się dziwić, że to właśnie oni płacą najwyższe na rynku składki za OC. Zawierając umowę z „młodzikiem”, ubezpieczyciel ponosi bowiem stosunkowo duże ryzyko.

Na wysokość składki, oprócz wieku, wpływają również:

  • stan cywilny kierowcy. Kierowca, który pozostaje w związku małżeńskim, ma mniejsze tendencje do brawurowej jazdy i ryzykownych zachowań na drodze,
  • posiadanie dzieci. Właściciele pojazdów, którzy są odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za swoją rodzinę, prowadzą bezpieczniej. Są bardziej ostrożni, uważni i rzadziej przekraczają dopuszczalną prędkość,
  • wykonywany zawód. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują korzystne warunki przedstawicielom zawodów zaufania publicznego — mundurowym, nauczycielom czy lekarzom.

Wyższe stawki ubezpieczenia OC zapłacą zatem osoby stanu wolnego oraz bezdzietne.

Data przyznania prawa jazdy

Równie duże znaczenie, co wiek kierowcy, ma jego doświadczenie za kółkiem. Spowodowanie kolizji przez żółtodzioba, który co dopiero co uczył się na placu manewrowym, jest zdecydowanie większe niż w przypadku doświadczonego pogromcy szos. A taka tendencja znajdzie odzwierciedlenie w wysokości składki.

Parametry samochodu: marka, model, rok produkcji, pojemność silnika

Kalkulując cenę polisy, ubezpieczyciele biorą pod uwagę również parametry samochodu: markę, model, rok produkcji czy pojemność silnika. Wyliczając stawki ubezpieczenia OC, korzystają z archiwalnych danych dotyczących szkód wyrządzonych przez kierowców poszczególnych marek i modeli aut.

Dzięki temu mogą stworzyć dokładny profil kierowcy każdego z nich. Pojazdami marek BMW, Audi czy Mercedes jeżdżą z reguły najbardziej brawurowi kierowcy. Samochody KIA czy Chevrolet wybierają osoby jeżdżące dużo ostrożniej. Ile w praktyce kosztuje OC dla pojazdów tych marek?

Jak pokazują dane porównywarki Mubi, najwyższe stawki płacą właściciele BMW (1060 zł). Za nimi plasują się posiadające Lexusów (991 zł). Ostanie miejsce na podium zajmują kierowcy użytkujący pojazdy Dodge’e (952 zł). Na najtańsze OC mogą liczyć osoby użytkujące auta marki Dacia (615 zł), Suzuki (666 zł) i KIA (678 zł).

Jako ciekawostkę można uznać fakt, że właściciele luksusowych pojazdów wydadzą na OC jeszcze więcej. Średnia cena OC dla Ferrari wyniosła 1239 zł, a dla Bentleya – 1541 zł.

Jaki wpływ na OC ma pojemność silnika?

Użytkując sportowe auto z pojemnym silnikiem, będziesz rozwijać większe prędkości niż Twój sąsiad poruszający się niewielką miejską Toyotą. Stanowiąc większe zagrożenie na drodze, zapłacisz wyższą składkę.

Sposób i miejsce użytkowania pojazdu

Sposób i miejsce użytkowania pojazdu warunkują prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji. Kierowca, który mieszka w dużym mieście i codziennie dojeżdża do pracy samochodem, jest zdecydowanie bardziej narażony na spowodowanie wypadku niż użytkujący pojazd na wsi lub w niewielkiej miejscowości.

Kalkulując wysokość składki, ubezpieczyciele korzystają również ze statystyk określających liczbę wypadków na danym terenie. Jak pokazują dane Mubi, w czerwcu 2020 roku najwyższe średnie składki zapłacili mieszkańcy Wrocławia (1045 zł), Gdańska (1037 zł) i Warszawy (988 zł). Najniższe koszty poniosły osoby mieszkające w Opolu (783 zł), Kielcach (814 zł) i Rzeszowie (840 zł).

Sposób płatności za ubezpieczenie

Także sposób płatności za polisę wpływa na jej cenę. Zniżki OC na zakup polisy przez internet otrzymasz np. w Avivie. Jeśli kupisz OC w LINK4 i zapłacisz za ubezpieczenie kartą kredytową, otrzymasz zniżkę w wysokości do 4%.

Podsumowanie

 • Zakres komunikacyjnego OC jest określony przepisami prawa i taki sam dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych.
 • Mimo identycznego zakresu opłaty OC u poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się aż o kilkaset złotych.
 • Największy wpływ na cenę OC mają zniżki za bezszkodową jazdę. Kierowcy, którzy przez 6 ostatnich lat (w niektórych towarzystwach 8) nie spowodowali wypadku, stłuczki ani kolizji, mogą zapłacić za OC nawet 60% mniej!
 • Kalkulując cenę polisy, ubezpieczyciele biorą pod uwagę również parametry samochodu: markę, model, rok produkcji czy pojemność silnika.
 • Najwyższe składki płacą właściciele BMW, Lexusów i Dodge’ów.
 • Cenę polisy warunkuje również miejsce rejestracji i użytkowania auta.
 • Ostatnim elementem, który wpływa na cenę OC, jest sposób płatności. Na kilkuprocentową zniżkę mogą liczyć kierowcy płacący kartą lub Ci, którzy kupują polisę online.
No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.


Loading...