Ubezpieczenie samochodu wraz ze współwłaścicielem – dlaczego warto?

Eliza Nowak 21 lipca 2023
współwłaściciel samochodu

Korzystanie z jednego samochodu przez dwóch lub więcej kierowców nie jest wcale rzadkością. Niejednokrotnie auta męża używa także żona i odwrotnie, a z pojazdu należącego do rodziców korzystają również pełnoletnie dzieci, które mają już swoje prawo jazdy. Czy tak po prostu samochód może przechodzić z rąk do rąk? Okazuje się, że nie jest to taka prosta sprawa, bo osoby użytkujące pojazd powinny zostać zgłoszone do ubezpieczyciela jako dodatkowi kierowcy lub współwłaściciele pojazdu, jeśli figurują w dowodzie rejestracyjnym. Co trzeba wiedzieć o współwłasności?

Dla kogo współwłasność samochodu jest najbardziej korzystna?

Zdarza się tak, że samochód jest prezentem dla więcej niż jednej osoby, np. dla rodzeństwa, albo został przekazany kilku spadkobiercom w spadku. Często jednak współwłasność pojazdu wynika z chęci zaoszczędzenia na ubezpieczeniu. Tworzy się ją zwykle z myślą o początkujących kierowcach (osobach poniżej 25. roku życia lub starszych, ale posiadających prawo jazdy krócej niż 3 lata). To właśnie dla nich współdzielenie samochodu jest najbardziej korzystne, o ile drugim właścicielem auta jest kierowca z dłuższym stażem za kierownicą. Wówczas przy zakupie ubezpieczenia towarzystwa biorą pod uwagę nie tylko brak doświadczenia młodego kierowcy, ale także bezszkodową jazdę drugiego właściciela i wypracowane przez niego zniżki. Dzięki temu cena polisy nie jest tak wysoka.

Kto może zostać współwłaścicielem samochodu?

Możliwości jest wiele. Z jednej strony młody kierowca, który właśnie zdał egzamin na prawo jazdy i kupił swój pierwszy samochód, prosi bardziej doświadczonego tatę lub mamę o współdzielenie jego samochodu. Z drugiej z kolei zostaje on współwłaścicielem samochodu rodziców, aby mógł wypracować własne zniżki zanim kupi swoje pierwsze auto.

Czy cena ubezpieczenia różni się w zależności od tego, kto jest głównym właścicielem pojazdu, a kto jego współwłaścicielem? Sprawdźmy, jakie ceny zaproponowaliby ubezpieczyciele 19-letniemu Leonowi z Wrocławia, który otrzymał prawo jazdy kilka miesięcy temu. Nie ma zatem historii ubezpieczeniowej. Ile zapłaciłby za ubezpieczenie Renault Clio z 2014 roku, którego silnik ma pojemność 1,1 l i jest napędzany benzyną, gdyby kupował je jako jedyny właściciel auta? Ile wyniesie go polisa, gdy dopisze jako współwłaściciela swojego tatę – 49-letniego Adama, który jeździ samochodem od 30 lat i do tej pory nie spowodował żadnej szkody? Na końcu zweryfikujmy także, czy cena uległaby zmianie, gdyby to Adam był głównym właścicielem Renault, a Leon jego współwłaścicielem.

Wynik kalkulacji przeprowadzonej w kalkulatorze Mubi ukazuje, że najbardziej korzystną opcją byłoby ustanowienie młodego kierowcy współwłaścicielem samochodu rodzica, a najmniej korzystną – samodzielne ubezpieczenie auta przez początkującego kierowcę. W większości towarzystw widać duży spadek cen polisy w przypadku, gdy doświadczony na drodze tato będzie głównym właścicielem, a jego syn zostanie współwłaścicielem. Składka może spaść nawet kilkukrotnie i poniżej 1000 zł, jak w przypadku mtu24.pl.

Współwłaścicielem może zostać także osoba, która nie ma jeszcze prawa jazdy, a nawet niepełnoletnia. Trzeba liczyć się jednak z tym, że składka takiego ubezpieczenia będzie sporo wyższa.

Jednak nie tylko członkowie rodziny mogą współdzielić samochód i wspólnie go ubezpieczać. Współwłaścicielami mogą zostać również znajomi. Trzeba jednak pamiętać, aby wybrać kogoś zaufanego.

Należy pamiętać również o tym, że jeśli użytkownikiem pojazdu jest osoba nie będąca jego właścicielem (dotyczy to młodych kierowców, czyli osób poniżej 26. roku życia), konieczne jest zgłoszenie takiej informacji podczas zawarcia polisy. Jeśli niezgłoszony użytkownik pojazdu spowoduje szkodę, towarzystwo może dokonać wówczas rekalkulacji składki OC oraz nałożyć udział własny w przypadku AC.

Ile kosztuje OC młodego kierowcy ubezpieczającego auto ze współwłaścicielem? Ceny z czerwca 2023 roku

Różnicę w cenach ubezpieczenia młodych kierowców da się zauważyć także, porównując średnie składki ubezpieczeniowe. Te, które w czerwcu na mubi.pl wyliczyły osoby poniżej 25. roku życia przedstawiają się następująco. Wszyscy początkujący za kierownicą płacili za ubezpieczenie średnio 1351 zł. Nieco więcej płaciły osoby, które zdecydowały się samodzielnie ubezpieczyć swój pojazd. Ich składka wyniosła 1399 zł. Natomiast osoby, które skorzystały z możliwości współdzielenia pojazdu, mogły sporo zaoszczędzić. W czerwcu ci kierowcy płacili średnio 1031 zł, czyli 368 zł mniej.

Jak dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego?

Współwłaścicieli samochodu nie można tak po prostu dopisać do dowodu rejestracyjnego, jeśli auto od razu nie zostało kupione przez dwóch kierowców. Żeby druga osoba mogła być właścicielem auta, którym ktoś już zarządza, powinno się to odbyć na zasadzie sprzedaży udziałów w pojeździe lub przekazania darowizny. W obu przypadkach konieczne jest podpisanie odpowiedniej umowy, zapłacenie podatku, jeśli taki obowiązek dotyczy kupującego, a następnie udanie się do urzędu, w celu dopisania nowego współwłaściciela do dokumentów dotyczących pojazdu.

Współwłasność samochodu – plusy i minusy

Plusy ubezpieczania auta ze współwłaścicielem:

  • niedoświadczony kierowca może pracować na swoją historię ubezpieczeniową bez opłacania horrendalnie wysokich składek,
  • młody kierowca otrzymuje niższą składkę,
  • koszty eksploatacji pojazdu rozkładają się na dwie osoby lub więcej.

Minusy ubezpieczania auta ze współwłaścicielem:

  • jeśli jeden ze współwłaścicieli spowoduje stłuczkę, zniżki straci zarówno sprawca, jak i drugi właściciel auta,
  • doświadczony kierowca, który współdzieli auto z początkującą za kółkiem osobą, otrzymuje wyższą składkę niż w sytuacji, w której ubezpieczałby pojazd tylko na siebie,
  • wszelkie formalności związane z samochodem muszą odbywać się za zgodą wszystkich współwłaścicieli.

Podsumowanie

  • Współwłasność samochodu jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących kierowców, czyli osób do 25. roku życia lub starszych, ale posiadających prawo jazdy krócej niż 3 lata.
  • Współdzielenie pojazdu z doświadczonym kierowcą może obniżyć cenę polisy nawet kilkukrotnie.
  • Aby dopisać współwłaściciela do pojazdu, należy sporządzić dokument przekazania darowizny lub sprzedaży udziałów. Później można zająć się dopełnieniem formalności w urzędzie.
  • Jednym z minusów współdzielenia pojazdu jest utrata zniżek u każdego z właścicieli, jeśli dojdzie do szkody z winy któregoś z nich.
No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.


Loading...