Sprawdź, na które zniżki na OC załapiesz się w 2023 roku

Eliza Nowak 14 lipca 2023
Małżeństwo w samochodzie

Szukasz taniego OC? Porównaj dostępne na rynku oferty i znajdź firmę ubezpieczeniową, która zaproponuje Ci najwyższe zniżki za bezszkodową jazdę i płatność przez Internet.

Skorzystaj z rabatów za współwłasność, Kartę Dużej Rodziny czy na zawarcie umowy po raz pierwszy. Gdzie znaleźć najlepsze okazje? Sprawdź.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego w 2023 roku stawki OC mogą być wyższe;
 • na jakie zniżki mogą liczyć kierowcy;
 • które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najkorzystniejsze rabaty: za bezszkodową jazdę, zawarcie polisy przez Internet czy jednorazową płatność;
 • na jakie dodatkowe zniżki mogą liczyć klienci poszczególnych ubezpieczycieli,
 • dlaczego warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.

Sumy gwarancyjne, czyli maksymalne kwoty szkód, za które odpowiada finansowo firma ubezpieczeniowa, są niezmienne od kilku lat.

W przypadku szkód na osobach odpowiedzialność ubezpieczyciela wynosi obecnie 5,21 mln euro, a szkód wyrządzonych na mieniu jest to 1,05 euro. Panująca obecnie wysoka inflacja przejawia się także w rosnących kosztach likwidacji szkód z OC. W 2021 roku średnia cena naprawienia szkody z OC wynosiła 8337 zł. W 2022 roku było to już 8769 zł. Oznacza to jedno — wyższe ceny polis.

Prognozowany wzrost cen polis będzie z pewnością skuteczną motywacją do znalezienia najtańszego OC. Od czego zacząć? Od wyszukania najlepszych zniżek!

Jakie są popularne zniżki na OC w 2023?

Prognozowany wzrost cen polis będzie z pewnością skuteczną motywacją do znalezienia najtańszego OC. Od czego zacząć? Od wyszukania najlepszych zniżek!

Jakie są popularne zniżki na OC w 2020?

W zależności od tego, czy:

 • jeździsz ostrożnie,
 • masz dzieci,
 • Twój samochód ma współwłaściciela,
 • chcesz kupić ubezpieczenie OC, opłacając składkę jednorazowo,
 • planujesz kupić ubezpieczenie OC online,

Możesz otrzymać różne zniżki, które się kumulują!

Zniżka na ubezpieczenie samochodu za bezszkodową jazdę

Zniżki za bezszkodową jazdę są nagrodą dla kierowców, którzy w ciągu umowy ubezpieczeniowej nie spowodowali żadnej stłuczki, wypadku ani kolizji. Rabaty są przypisane do właściciela (i współwłaściciela) auta, a po zmianie towarzystwa lub pojazdu zostają zachowane.

Jak naliczane są zniżki OC za bezszkodową jazdę?

Każde towarzystwo stosuje własny system kalkulacji zniżek (bonus-malus).

Ponieważ system ten jest niejednolity, w jednej firmie uzyskasz maksymalne zniżki np. po 4 latach, a inny ubezpieczyciel przyzna Ci taki sam rabat po 6 latach.

Przeciętnie za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca otrzymuje 10% rabatu na zakup polisy. Jeśli spowoduje szkodę, traci od 5 do 20% zniżki.

Bardzo wysoką zniżkę za bezszkodową jazdę (70%) oferują klientom Proama.

Ważne: skorzystanie z 70% zniżki za bezszkodową jazdę nie jest gwarancją najtańszej polisy! Może się bowiem okazać, że wyjściowa cena OC będzie bardzo wysoka.

W takim przypadku nawet kuszący duży upust nie przełoży się na atrakcyjną cenę.

Zniżka od współwłaściciela samochodu

Aby obniżyć cenę ubezpieczenia OC, możesz wykorzystać zniżki innej osoby.

Jeśli poprosisz o zostanie współwłaścicielem pojazdu doświadczonego kierowcę, który ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę, ubezpieczyciel uwzględni je podczas obliczania ceny polisy.

Jeśli brakuje Ci zniżek lub masz zwyżki (np. za młody wiek lub pechowe wyrządzenie szkód), takie rozwiązanie pomoże Ci zaoszczędzić na polisie setki złotych.

Zniżki od współwłaściciela samochodu najczęściej wykorzystują młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Z uwagi na brak obycia za kółkiem to właśnie oni płacą najwyższe składki OC.

Ważne: jeśli spowodujesz kolizję lub stłuczkę, zniżki utraci również współwłaściciel. To ryzyko może być powodem odmowy.

Zniżka za zakup ubezpieczenia samochodu przez internet

Wielu ubezpieczycieli nagradza rabatami osoby, które zawarły polisę przez internet. Taki ruch pozwala zaoszczędzić od kilkunastu procent składki.

Zniżki za płatność online oferują obecnie m.in. UNIQA czy LINK4.

Zniżka za opłacenie ubezpieczenia na rok z góry

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia rozłożenie płatności na kilka, a nawet kilkanaście rat. W takim modelu płatności kwota składki jest wyższa niż w przypadku jednorazowej opłaty.

Jeśli wykupisz polisę w PZU i podzielisz płatność na 2 lub 4 raty, koszt będzie wyższy niż w przypadku jednorazowej płatności. Zwyżka za raty wynosi kilkanaście procent.

Jednorazowa płatność w Generali? Za OC zapłacisz nawet kilkanaście procent mniej w porównaniu do płatności ratalnej.

Dodatkowe zniżki

Poza standardowymi zniżkami stosowanymi przez większość ubezpieczycieli kierowcy mogą skorzystać również z dodatkowych upustów, naliczanych jedynie przez poszczególne towarzystwa.

 • Masz Kartę Dużej Rodziny? Otrzymasz aż 15% zniżki w TUW.
 • Masz konto Citi Handlowy? Tylko im LINK4 oferuje ubezpieczenie OC i OC/AC do 15% taniej. Oprócz tego masz szansę wygrać Toyotę Yaris Cross lub bon paliwowy.
 • Należysz do Polskiego Związku Motorowego? Compensa udzieli Ci 15% zniżki.
 • Posiadasz OC w UNIQA? Jeśli ubezpieczysz kolejny pojazd, za nową polisę zapłacisz 5% mniej.

Tańsze OC dzięki porównywarce

Skutecznym sposobem, by znaleźć najtańsze OC, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Po wypełnieniu krótkiego formularza, w którym podajesz informacje o sobie i swoim samochodzie, porównywarka przedstawi Ci aktualne ceny polis w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu szybko i sprawnie wybierzesz tę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania i… będzie przyjazna dla portfela. Dzięki porównywarce zawrzesz umowę i opłacisz składkę. W 100% online — wygodnie i komfortowo.

Podsumowanie

 • Najpopularniejsze zniżki oferowane przez ubezpieczycieli to: zniżka za bezszkodową jazdę, zakup polisy przez internet i jednorazową płatność.
 • Wielu ubezpieczycieli oferuje również niestandardowe rabaty — dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, klientów banków czy stałych lub nowych klientów.
 • Najtańsze OC znajdziesz najszybciej dzięki porównywarce ubezpieczeń samochodowych.
No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.


Loading...