Jak wyobrażasz sobie zakup ubezpieczenia OC? Prawdopodobnie albo sobie nie wyobrażasz, bo to nudne, albo myślisz, że agent ubezpieczeniowy namiesza Ci w głowie, a ostatecznie będzie mu zależało tylko na prowizji. Istnieje prostsze rozwiązanie, dzięki któremu ubezpieczenie OC możesz kupić w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Porównywarka ubezpieczeń OC jest bezpłatnym narzędziem, dzięki któremu na laptopie, tablecie czy smartfonie wyklikasz sobie najtańsze OC.

Do porównania ubezpieczeń OC online potrzebujesz wyłącznie danych swoich i swojego samochodu. Wystarczy wypełnić prosty formularz, aby w odpowiedzi otrzymać listę konkurencyjnych ofert. Jak to działa?

Porównywarka ubezpieczeń OC – jak działa?

Porównywarka OC IZI pobiera aktualne ceny ubezpieczeń OC co najmniej kilkunastu firm ubezpieczeniowych na rynku. Dzięki temu w jednym miejscu masz dostęp do konkurencyjnych stawek – bez potrzeby przeglądania stron ubezpieczycieli i korzystania z ich odrębnych kalkulatorów OC online, aby porównać wysokości składek.

Jakich danych potrzebujesz do skorzystania z porównywarki OC?

  • Danych osobistych – imienia i nazwiska, daty urodzenia oraz przyznania prawa jazdy, PESEL-u, danych na temat liczby wyrządzonych szkód w ostatnich kilku latach. Podaj prawdziwą liczbę – firma ubezpieczeniowa i tak może zweryfikować historię Twoich dotychczasowych ubezpieczeń w UFG (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym).
  • Danych o samochodzie – głównie marki, modelu, roku produkcji, pojemności silnika. Jeśli interesuje Cię pakiet OC + AC, formularz może wymagać podania np. miejsca parkowania. Ma to wpływ np. na ryzyko kradzieży samochodu lub jego uszkodzenia przez wandala.
  • Jeśli chcesz kupić także assistance, w formularzu trzeba będzie podać, czy planujesz podróżować samochodem za granicę.
  • Planując skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń OC i AC, przeczytaj wcześniej ogólne informacje o wariantach ubezpieczeń, np. czym różni się minicasco od autocasco All Risks, zwłaszcza jeśli kupujesz ubezpieczenia po raz pierwszy. Twoi rodzice lub znajomi mogą mieć prawo jazdy wiele lat, lecz niekoniecznie muszą znać się na warunkach ubezpieczeń i zdawać sobie sprawę z najdrobniejszych różnic między nimi.

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, jest zależne od wielu czynników. Ceny OC warunkuje m.in. liczba przysługujących kierowcy zniżek. Podstawowa zniżka OC jest naliczana za bezszkodową jazdę. Zazwyczaj ubezpieczyciele liczą 10% mniej za rok jazdy bez szkody. Jak jeszcze można zdobyć zniżki, a w jakich sytuacjach się je traci?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Czynniki takie jak wiek, doświadczenie kierowcy oraz jego dotychczasowa historia stłuczek i wypadków są brane pod uwagę przy obliczaniu OC. Wyliczenia ceny OC najlepiej robić z kalkulatorem ubezpieczeń OC i AC. Kierowcy mogą także liczyć na zniżki od OC w konkretnych sytuacjach. Zniżki nie są jednak dane raz na zawsze i można je utracić, co spowoduje wzrost ceny ubezpieczenia.

Zniżki za bezszkodową jazdę

Podstawowa zniżka na OC jest przyznawana za każdy bezszkodowy rok jazdy. Nie można mieć żadnej stłuczki ani spowodować szkody przez pełen rok od wykupu ubezpieczenia.

Za każdy rok jazdy bez szkody przysługuje od 5% do 20% zniżki na OC, zależnie od ubezpieczyciela.

Najczęściej stosowana ulga wynosi 10%. Zatem po kilku latach jazdy bez stłuczki możesz uzbierać nawet 50% czy więcej obniżki. Bezpieczna jazda się opłaca! Porównaj oferty na mubi.pl i wybierz najlepszą ofertę.

Zniżka na współwłaściciela

Zniżki przechodzą między współwłaścicielami auta. Przykładowo: jedna osoba nie ma zniżek, a druga ma ulgi w wysokości np. 30%. Jeśli są współwłaścicielami jednego pojazdu, to osoba bez zniżek także otrzymuje 30% zniżki na OC. Kierowcy czasem odsprzedają udziały w aucie za zniżkę. Wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem. Jeśli jeden z właścicieli auta traci ulgi, także drugiego pociągnie to po kieszeni.

Zniżka na współmałżonka

Można korzystać z ulg wypracowanych przez małżonka. Warunkiem jest brak rozdzielności majątkowej. Wtedy zniżki za bezszkodową jazdę jednego z małżonków automatycznie przechodzą na drugiego w momencie wykupu OC. Podobnie jak między współwłaścicielami – kiedy jeden małżonek straci ulgę, dotknie to także jego partnera.

Pakiet ubezpieczeń

Firmy ubezpieczeniowe często proponują oferty w pakiecie. Można wykupić OC razem z ubezpieczeniem mieszkania czy polisą na życie. Klienci dzięki temu zyskują rabaty. Warto ubezpieczać się kompleksowo u jednego towarzystwa.

Pakiet dealerski

Kupno nowego auta jest dość drogie, ale za to można zaoszczędzić na OC. Przy nowym samochodzie dostępny jest tzw. pakiet dilerski, w którym cena OC, AC i NW oscyluje w granicach 3% wartości pojazdu. Pakiet dilerski dostępny jest dla wszystkich kierowców, niezależni od ich stażu jazdy oraz historii stłuczek.

Utrata zniżek OC

Ulgi można stracić w kilku sytuacjach określonych przez każdego ubezpieczyciela. Należą do nich stłuczki oraz okres bez wykupionego OC.

Wartość odbieranych zniżek za szkody czy okres bez OC waha się od 5% do 20% u różnych firm ubezpieczeniowych.

Spowodowanie szkody

Spowodowanie szkody samodzielnie przy prowadzeniu własnego auta to najczęstsza przyczyna utraty ulg.

Wyrządzenie szkody przez innego kierowcę

Jeśli inny kierowca wyrządzi szkodę, kierując Twoim samochodem, to Ty tracisz ulgę. Zawsze stratna jest osoba wpisana w dowód rejestracyjny, nie kierowca.

Spowodowanie szkody innym autem

Spowodowanie szkody w innym pojeździe, którego jesteś współwłaścicielem, pociąga za sobą utratę ulgi na wszystkich autach. Jeśli masz kilka aut np. na firmę, a jednym wyrządzisz szkodę, to tracisz zniżki OC w całej flocie.

Okres bez ubezpieczenia

Dotyczy to okresu, w którym nie miałeś OC, bo nie byleś właścicielem auta. Ta zasada obejmuje także leasing, bo właścicielem leasingowanego auta jest leasingodawca. To on jest wpisany w dowód rejestracyjny i to jemu przysługują ulgi.

Poczytaj więcej o relacji zniżka kontra zwyżka. Dzięki odpowiedniej wiedzy o tym, kiedy przysługuje Ci ulgi, a kiedy je tracisz, bez problemu oszacujesz swoje OC.

Podsumowanie

Na cenę OC wpływają przyznane ulgi.
Podstawowa zniżka OC jest za bezszkodową jazdę.
Standardowo ubezpieczyciel daje 10% zniżki za każdy rok bez szkody.
Można dzielić ulgi ze współwłaścicielami pojazdu lub małżonkiem, jeśli ma się wspólnotę majątkową.
W pakietach kilku ubezpieczeń dostaniesz rabaty.
Pakiet dilerski OC/AC/NW przy zakupie nowego auta jest bardzo korzystny.
Utrata ulgi wynika ze szkody spowodowanej przez właściciela pojazdu lub przez innego kierowcę w tym pojeździe.
Za okres bez OC ubezpieczyciele mogą odebrać zniżkę.

pl_PLPolski
pl_PLPolski