6 elementów samochodu i jego wyposażenie, które warto ubezpieczyć

4 lipca 2023
elementy samochodu które warto ubezpieczyć

Kupując ubezpieczenie komunikacyjne, liczysz, że będzie stanowiło ochronę całego pojazdu. I takie zazwyczaj dostajesz. Warto także ubezpieczyć poszczególne części pojazdu – te, które są najbardziej narażone na uszkodzenia lub kradzież. Nie zawsze obejmuje je standardowe ubezpieczenie.

Szyby są najbardziej narażone na zniszczenie

Szyby to pierwsza i najłatwiejsza przeszkoda, z którą musi zmierzyć się włamywacz, aby wejść do środka samochodu. Zwłaszcza, jeśli nie może dostać się do niego tradycyjną metodą, czyli za pomocą kluczyka lub pilota. Nic dziwnego, że to one najczęściej ulegają zniszczeniu podczas włamania. Poza tym szkło mogą uszkodzić działania sił przyrody, jak chociażby grad czy spadające gałęzie drzew oraz zderzenia.

Właśnie w takich sytuacjach przyda Ci się ubezpieczenie szyb, w ramach którego ubezpieczyciel pokryje koszty ich naprawy lub wymiany. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych z AC opłacony jest także parking, jeśli usunięcie szkody nie może odbyć się od ręki.

Zadbaj o sprzęt elektroniczny znajdujący się w pojeździe

Od wybicia szyby w aucie już tylko krok do utraty znajdującego się tam radia, urządzenia GPS, kamery samochodowej czy innego, cennego sprzętu. Dlatego też zakłady ubezpieczeniowe dają możliwość ochrony sprzętu elektronicznego. Jeśli stracisz któreś z urządzeń, bo zostało ono skradzione lub zniszczone w wyniku kolizji, ubezpieczyciel wypłaci Ci rekompensatę, która pokryje koszty naprawy lub pozwoli na zakup nowego sprzętu.

Ochrona sprzętu elektronicznego przyda się szczególnie przedsiębiorcom, którzy poza standardowym wyposażeniem samochodu w elektronikę, regularnie wożą ze sobą takie urządzenia, jak telefon komórkowy, laptop, tablet czy nośniki danych (pendrive’y i dyski zewnętrzne).

Ubezpieczenie autocasco ochroni Twój bagaż

Podróżowanie samochodem wiąże się zazwyczaj z przewożeniem bagażu zawierającego nie tylko ubrania i produkty kosmetyczne, ale coraz częściej również bardziej kosztowny sprzęt elektroniczny. Bez względu na zawartość walizek, dobre ubezpieczenie autocasco pozwoli Ci uzyskać pieniądze z odszkodowania, które przeznaczysz na naprawę uszkodzonego urządzenia lub zakup nowego.

Opcji ubezpieczenia bagażu nie znajdziesz jednak w każdym wariancie AC. Aby móc liczyć na wsparcie towarzystwa w tym zakresie, poszukaj rozszerzonych ofert i określ na tyle wysoką sumę ubezpieczenia, aby pokryła ona wydatki związane z odzyskaniem utraconego sprzętu.

Ubezpieczenie fotelika dziecięcego pozwoli na oszczędności

Bezpieczeństwo Twojego dziecka z pewnością jest dla Ciebie sprawą pierwszorzędną. To dlatego dbasz o swoją pociechę także w podróży. Jeśli w Twoim aucie znajduje się fotelik, w którym wozisz syna lub córkę, a co więcej, zostaje on w pojeździe także wtedy, gdy parkujesz pod supermarketem lub na zewnętrznym parkingu pod domem, narażasz się na utratę tego typu wyposażenia samochodu. A foteliki wcale nie są takie tanie. Ich wartość może sięgać setek, a nawet tysięcy złotych.

Na szczęście ubezpieczyciele przygotowali dla Ciebie i Twojej rodziny oferty autocasco, które chronią swoim zakresem również foteliki dziecięce. Kupując taką polisę, pamiętaj o sprawdzeniu, czy towarzystwo ubezpieczeń nie zastrzegło, że odpowiada za szkody od pewnej minimalnej kwoty, np. 1000 zł. Wówczas tańsze wyposażenie auta nie będzie objęte ochroną ubezpieczeniową.

Bez sprawnych opon nie pojedziesz

W drodze do pracy, podczas podróży, a nawet w czasie postoju samochodu na parkingu opony w Twoim pojeździe są narażone na uszkodzenie czy zniszczenie. Łatwo je przebić ostrym przedmiotem, gdy na niego najedziesz. Niestety zdarza się również tak, że przypadkowi wandale dla rozrywki i całkowicie celowo przebijają opony. Jeśli Twoje OC lub ubezpieczenie autocasco nie zostało rozszerzone o ochronę opon, o ich naprawę czy wymianę musisz zatroszczyć się sam.

Ubezpieczenie opon jest często dodatkiem do polisy OC. Tego typu bonus możesz otrzymać tylko w niektórych firmach ubezpieczeniowych, a te, które oferują taką opcję, łatwo znajdziesz w porównywarce. Jeśli jednak ochronę opon dokupujesz na własną rękę, możesz ją otrzymać za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Nie jest to zatem duży wydatek, a zapewnia pomoc, gdy konieczna jest naprawa.

Zabezpiecz się na wypadek zgubienia kluczyków i dokumentów

Jak dobrze ubezpieczyć samochód? Pamiętaj o… kluczykach! Chociaż nie są integralną częścią samochodu to trudno bez nich korzystać z auta. Kluczyki czy dokumenty z dowodem rejestracyjnym pojazdu mają to do siebie, że lubią się gubić. Mogą też zostać zatrzaśnięte w pojeździe. Dlatego warto do swojego OC i AC dokupić ubezpieczenie chroniące te elementy.

Nie będziesz już musiał martwić się o rachunki za wyrobienie nowych dokumentów, dorobienie kluczyków czy pomoc fachowca, który otworzy zatrzaśnięte drzwi. Koszty tych usług będą leżały po stronie ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś ochronę.

No votes yet.
Please wait...

Loading...