Eurotax i INFO-EKSPERT — bazy wartości rynkowych pojazdów i ich wpływ na wycenę ubezpieczeń komunikacyjnych

Marcin Jaskulski 17 lipca 2023

Ceny dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych zależą od wielu cech samochodu i jego właściciela, a także licznych czynników zewnętrznych. Jednym z nich jest trudna do samodzielnego oszacowania wartość rynkowa pojazdu.

Czym są bazy Eurotax i INFO-EKSPERT?

Jako pierwsza powstała baza wartości rynkowej pojazdów INFO-EKSPERT. Funkcjonuje już od 1992 roku. Rozpoczynała swoją działalność od wydawania broszur, a potem miesięczników poświęconych notowaniom wartości rynkowych pojazdów w Polsce. W późniejszych latach stworzyła programy komputerowe służące między innymi do aktualnej wyceny aut oraz do oceniania ich wartości w przeszłości. Stworzony w jej ramach Komputerowy System INFO-EKSPERT wspomaga sporządzanie i drukowanie wycen wartości pojazdów. Baza umożliwia również (niestety nie darmową) wycenę samochodów używanych.

Twórcy bazy Eurotax od 2000 roku przeprowadzają analizę rynku. Zapewniają swoim klientom dostęp do danych dotyczących bieżącej wartości rynkowej pojazdów. Przydają się one wielu przedsiębiorstwom, wśród nich także towarzystwom ubezpieczeniowym. W tym systemie również indywidualny klient może otrzymać wycenę samochodu. Eurotax nie oferuje jej jednak bezpłatnie.

Jak określa się wartość rynkową pojazdu?

W wypadku niedawno nabytych w salonach sprzedaży nowych samochodów wartość rynkowa może równać się cenie ich zakupu. Jednak ta pierwsza szybko spada ze względu na zużycie części pojazdu i powstawanie w nim uszkodzeń.
O wiele trudniej określić wartość samochodu, który był używany przez kilka lub kilkanaście lat. Dlatego działalność przedsiębiorstw zajmujących się szczegółową analizą rynku i oceną wartości rynkowej pojazdów jest tak ważna. Dzięki udostępnianym przez nich danym ubezpieczyciele i ubezpieczeni mogą znaleźć wiarygodne informacje na temat wartości interesujących ich samochodów.

Do czego potrzebna jest znajomość wartości rynkowej pojazdu?

Z baz Eurotax i INFO-EKSPERT korzystają ubezpieczyciele, którzy potrzebują tego rodzaju katalogów do wyceny ubezpieczanych aut. W tym celu określają model samochodu zgodnie z bazą INFO-EKSPERT i wersję pojazdu według Eurotax.

Wartość rynkowa przydaje się też osobom sprzedającym i kupującym samochody. Więcej o nich będzie można przeczytać niżej.

Wartość rynkowa auta a ubezpieczenie autocasco

Zacznijmy od tego, do czego bazy Eurotax i INFO-EKSPERT przydają się towarzystwom ubezpieczeniowym.

Poznanie wartości rynkowej pojazdu jest szczególnie ważne do określenia kosztu ubezpieczenia autocasco. Suma ubezpieczenia, czyli najwyższa kwota, jaką może wypłacić ubezpieczyciel, zależy właśnie od wartości rynkowej samochodu. Ubezpieczyciel określa ją, biorąc też pod uwagę dane auta, sposób jego użytkowania wyposażenie dodatkowe oraz wysokość podatku od towarów i usług.

Przy zakupie AC można zdecydować się na stałą albo zmienną sumę ubezpieczenia. Wykupienie stałej sumy ubezpieczenia gwarantuje, że zmiana wartości rynkowej pojazdu nie wpłynie na wysokość odszkodowania. Dzięki temu nawet po kilku miesiącach od podpisania umowy ubezpieczenia, gdy wartość samochodu się zmniejszy, można uzyskać tak wysokie odszkodowanie, jak na samym początku.
Zmienna suma ubezpieczenia oznacza, że wartość auta określona w umowie, stanowi maksymalną i na bieżąco weryfikowaną wysokość odszkodowania. Zatem po kilku miesiącach od rozpoczęcia ochrony kwota zadośćuczynienia może być niższa.

Dostępna jest również możliwość wykupienia odnawialnej lub redukcyjnej sumy ubezpieczenia. Ta pierwsza sprawi, że nawet po wypłacie jednego odszkodowania wysokość świadczenia zawartego w umowie się nie zmieni. Druga natomiast wskazuje na to, że każde odszkodowanie uzyskane z autocasco będzie ją zmniejszać.

Z kolei wysokość odszkodowania określa się na podstawie bazy danych Audatex. Firma ta udostępnia platformę AudaNet, na której ubezpieczyciele mogą sprawdzić ceny części oryginalnych i zamiennych, koszty robocizny czy opis planu naprawy. Z użyciem tej strony towarzystwa ubezpieczeniowe mogą więc obliczyć koszt likwidacji szkody częściowej lub całkowitej.

INFO-EKSPERT i Eurotax służą nie tylko ubezpieczycielom

Dzięki bazom danych Eurotax i INFO-EKSPERT wycena auta jest dostępna również dla każdego kierowcy. Posłuży w szczególności osobom pragnącym sprzedać lub kupić używany pojazd. Sprzedawcy mogą sprawdzić, czy cena, którą chcieli zaproponować za samochód, nie jest za niska lub zbyt wysoka. Weryfikacja jest płatna, ale warto pamiętać o tym, że sprawdzenie wartości rynkowej pojazdu może się opłacić. Zbywcy często zawyżają ceny pojazdów.

Wiedza na temat faktycznej wartości rynkowej auta jest ważna również przy wyliczaniu kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanego podatkiem od zakupu auta lub podatkiem od wzbogacenia). Opłatę uiszcza się w kasie urzędu skarbowego po zakupie używanego samochodu od osoby prywatnej. Niestety nie ma jednej tabeli, która określa wartości rynkowe samochodów w 2023 roku, z której korzysta urząd skarbowy. Wyliczenie jej nie jest takie proste. Dlatego nabywcy samochodów z drugiej ręki powinni skorzystać z wyceny auta zgodnie z bazą Eurotax lub INFO-EKSPERT.

Do czego jeszcze wykorzystuje się dane Eurotax i INFO-EKSPERT?

Ze względu na to, że dane na temat wartości rynkowej gromadzone przez bazę INFO-EKSPERT i Eurotax są wykorzystywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, muszą odwoływać się do nich także godne zaufania porównywarki OC i AC. Te zyskujące coraz większą popularność narzędzia muszą zawierać jak najdokładniejsze i najbardziej aktualne dane, aby prawidłowo służyć swoim użytkownikom.
Dlatego w niektórych z nich, na przykład porównywarce Mubi, stosuje się określenie modelu samochodu według INFO-EKSPERT i jego wersji według bazy Eurotax. Tak szczegółowe informacje na temat pojazdu pomagają precyzyjnie wyliczyć przewidywaną cenę ubezpieczenia autocasco w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych.

INFO-EKSPERT czy Eurotax online? Z której bazy danych powinien skorzystać właściciel pojazdu?

Zbywca lub nabywca samochodu powinien sprawdzić jego wartość rynkową. Ułatwi to ustalenie ceny auta oraz obliczenie wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli będzie trzeba go opłacić.

W zależności od rodzaju pojazdu, jego właściciel może skorzystać z usług jednej z tych dwóch firm. INFO-EKSPERT oferuje wyceny samochodów osobowych, terenowych i ciężarowych, pojazdów dostawczych o masie do 3,5 tony, samochodów i przyczep kempingowych, przyczep lekkich, motocykli, autobusów ciągników rolniczych. Eurotax proponuje swoje usługi właścicielom aut osobowych, dostawczych, ciężarowych i terenowych, a także motocykli, przyczep, naczep, cystern i autobusów.

Obie bazy są często aktualizowane, dlatego zawarte w nich informacje są wiarygodne. W dodatku są to dwie najbardziej znane bazy danych dotyczące wartości rynkowej samochodu w Polsce. Odwołują się do nich nawet firmy ubezpieczeniowe. Podanie danych z bazy INFO-EKSPERT lub Eurotax będzie zawsze bezpiecznym rozwiązaniem dla sprzedawcy czy nabywcy samochodu.

Wycena samochodu w Eurotax nie jest dostępna za darmo. Także sprawdzenie wartości rynkowej pojazdu w bazie INFO-EXPERT jest odpłatne. Do kierowcy należy zatem wybór, na usługi której z tych dwóch firm się zdecyduje.

Podsumowanie

  • Eurotax i INFO-EKSPERT to bazy wartości rynkowej pojazdu. Pomagają wycenić auto, np. do ubezpieczenia autocasco.
  • Wartość rynkową pojazdu określa się według zużycia części i ewentualnych uszkodzeń.
  • Korzystanie z bazy INFO-EKSPERT jest płatne. Eurotax z kolei świadczy usługi bez dodatkowych opłat.
  • Korzystanie z bazy Eurotax i INFO-EKSPERT przyda się także przy sprzedaży lub kupnie pojazdu, aby określić jego przybliżoną wartość. Dzięki temu zbywca nie straci sprzedając pojazd, a nabywca nie przepłaci.
No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.


Loading...