Eurotax i INFO-EXPERT — bazy wartości rynkowych pojazdów i ich wpływ na wycenę ubezpieczeń komunikacyjnych

Marcin Jaskulski 22 grudnia 2020

Ceny dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych zależą od wielu cech samochodu i jego właściciela, a także licznych czynników zewnętrznych. Jednym z nich jest trudna do samodzielnego oszacowania wartość rynkowa pojazdu.

Czym są bazy: Eurotax i INFO-EXPERT?

Jako pierwsza powstała baza wartości rynkowej pojazdów INFO-EXPERT. Funkcjonuje już od 1922 roku. Rozpoczynała swoją działalność od wydawania broszur, a potem miesięczników poświęconych notowaniom wartości rynkowych pojazdów w Polsce. W późniejszych latach stworzyła programy komputerowe służące do aktualnej wyceny aut i nie tylko nich oraz do oceniania ich wartości w przeszłości. Stworzony w jej ramach Komputerowy System INFO-EXPERT wspomaga sporządzanie i drukowanie wycen wartości pojazdów. Baza umożliwia również (niestety nie darmową) wycenę samochodu używanego.

Twórcy bazy Eurotax od 2000 roku przeprowadzają analizę rynku. Zapewniają swoim klientom dostęp do danych dotyczących bieżącej wartości rynkowej pojazdów. Przydają się one wielu przedsiębiorstwom, wśród nich także towarzystwom ubezpieczeniowym. W tym systemie także indywidualny klient może otrzymać wycenę samochodu. Eurotax nie oferuje jej jednak za darmo.

Jak określa się wartość rynkową pojazdu?

W wypadku niedawno nabytych w salonach sprzedaży nowych samochodów wartość rynkowa może równać się cenie ich zakupu. Jednak ta pierwsza szybko spada ze względu na zużycie części pojazdu i powstawanie w nim uszkodzeń.

O wiele trudniej określić wartość samochodu, który był używany przez kilka lub kilkanaście lat. Dlatego działalność przedsiębiorstw zajmujących się szczegółową analizą rynku i oceną wartości rynkowej pojazdów jest tak ważna. Dzięki udostępnianym przez nich danym ubezpieczyciele i ubezpieczeni mogą znaleźć wiarygodne informacje na temat wartości interesujących ich pojazdów.

Do czego potrzebna jest znajomość wartości rynkowej pojazdu?

Z baz: Eurotax i INFO-EXPERT korzystają ubezpieczyciele, którzy potrzebują tego rodzaju katalogów do wyceny ubezpieczanych aut. W tym celu określają model samochodu zgodnie z bazą INFO-EXPERT i wersję pojazdu według Eurotax.

Wartość rynkowa pojazdu przydaje się też osobom sprzedającym i kupującym samochody. Więcej o nich będzie można przeczytać niżej.

Wartość rynkowa auta a ubezpieczenie autocasco

Zacznijmy od tego, do czego bazy: Eurotax i INFO-EXPERT przydają się towarzystwom ubezpieczeniowym.

Poznanie wartości rynkowej pojazdu jest szczególnie ważne do określenia kosztu ubezpieczenia autocasco. Suma ubezpieczenia, czyli najwyższa kwota, jaka może zostać wypłacona w formie odszkodowania z tego ubezpieczenia, jest zależna właśnie od wartości rynkowej pojazdu. Ubezpieczyciel określa ją, biorąc też pod uwagę dane kierowcy i samochodu oraz wysokość podatku od towarów i usług.

Przy zakupie AC można zdecydować się na stałą albo zmienną sumę ubezpieczenia. Wykupienie stałej sumy ubezpieczenia gwarantuje, że zmiana wartości rynkowej pojazdu nie wpłynie na wysokość odszkodowania. Dzięki temu nawet po kilku miesiącach od podpisania umowy ubezpieczenia, gdy wartość samochodu się zmniejszy, można uzyskać tak wysokie odszkodowanie, jak na samym początku.

Dostępna jest również możliwość wykupienia odnawialnej lub redukcyjnej sumy ubezpieczenia. Ta pierwsza sprawi, że nawet po wypłacie jednego odszkodowania suma ubezpieczenia się nie zmieni. Druga natomiast wskazuje na to, że każde odszkodowanie uzyskane z autocasco będzie zmniejszać późniejszą sumę ubezpieczenia.

Z kolei wysokość odszkodowania określa się na podstawie innej bazy danych, Audatex. Firma ta udostępnia platformę AudaNet, na której ubezpieczyciele mogą sprawdzić przewidywany czas naprawy samochodu po wypadku sugerowany przez producenta oraz ceny części oryginalnych i zamiennych. Z użyciem tej strony towarzystwa ubezpieczeniowe mogą więc obliczyć koszt likwidacji szkody częściowej lub całkowitej.

INFO-EXPERT i Eurotax służą ubezpieczycielom — i nie tylko im

Dzięki bazom danych: Eurotax i INFO-EXPERT wycena auta jest dostępna również dla każdego kierowcy. Posłuży w szczególności osobom pragnącym sprzedać lub kupić używany pojazd. Sprzedawcy mogą sprawdzić, czy cena, którą chcieli zaproponować za sprzedawany samochód, nie jest za niska lub zbyt wysoka, korzystając z wyceny samochodu w Eurotax lub INFO-EXPERT. Nie da się tego zrobić za darmo, ale warto pamiętać o tym, że sprawdzenie kosztu zakupu pojazdu może się opłacić. Dzieje się tak, ponieważ nabywcy pojazdów mogą dowiedzieć się, czy osoba sprzedająca im pojazd nie zawyżyła ceny względem jego wartości rynkowej.

Wiedza na temat faktycznej wartości rynkowej pojazdu jest ważna również przy wyliczaniu kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanego podatkiem od zakupu auta lub podatkiem od wzbogacenia), który trzeba zapłacić w kasie urzędu skarbowego po zakupie używanego samochodu od osoby prywatnej. Niestety nie istnieje jedna tabela wartości rynkowej samochodu w 2020 roku, z której korzysta urząd skarbowy. Obliczanie aktualnej wartości rynkowej auta nie jest takie proste. Dlatego nabywcy samochodów z drugiej ręki powinni skorzystać z wyceny auta zgodnie z bazą Eurotax lub INFO-EXPERT.

Do czego jeszcze wykorzystuje się dane Eurotax i INFO-EXPERT?

Ze względu na to, że dane na temat wartości rynkowej INFO-EXPERT i Eurotax są wykorzystywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, muszą odwoływać się do nich także godne zaufania porównywarki OC i AC. Te zyskujące coraz większą popularność narzędzia muszą zawierać jak najdokładniejsze i najbardziej aktualne dane, aby prawidłowo służyć swoim użytkownikom.

Dlatego w niektórych z nich, na przykład porównywarce Mubi, stosuje się określenie modelu samochodu według INFO-EXPERT i jego wersji według bazy Eurotax. Tak szczegółowe informacje na temat pojazdu pomagają precyzyjnie wyliczyć przewidywaną cenę ubezpieczenia autocasco w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych.

INFO-EXPERT czy Eurotax online? Z której bazy danych powinien skorzystać właściciel pojazdu?

Zbywca lub nabywca samochodu powinien sprawdzić jego wartość rynkową. Ułatwi to ustalenie ceny auta oraz obliczenie wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli będzie trzeba go uiścić.

W zależności od rodzaju pojazdu, jego właściciel może skorzystać z usług jednej z tych dwóch firm. INFO-EXPERT oferuje wyceny samochodów osobowych, terenowych i ciężarowych, pojazdów dostawczych o masie do 3,5 tony, samochodów i przyczep kempingowych, przyczep lekkich, motocykli i ciągników rolniczych. Eurotax proponuje swoje usługi właścicielom aut osobowych, dostawczych, ciężarowych i terenowych, a także motocykli i autobusów.

Obie bazy są często aktualizowane, dlatego zawarte w nich informacje są wiarygodne. W dodatku są to dwie najbardziej znane bazy danych dotyczących wartości rynkowej samochodu w Polsce, do których odwołują się nawet firmy ubezpieczeniowe. Podanie danych z bazy INFO-EXPERT lub Eurotax będzie zawsze bezpiecznym rozwiązaniem dla sprzedawcy czy nabywcy samochodu.

Wycena samochodu w Eurotax nie jest dostępna za darmo. Także sprawdzenie wartości rynkowej pojazdu w bazie INFO-EXPERT jest odpłatne. Do kierowcy należy zatem wybór, na usługi której z tych dwóch firm się zdecyduje.

No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.


Loading...