Historia ubezpieczenia OC – jak sprawdzić szkody z OC?
Towarzystwa wyceniają Twoje ubezpieczenie m.in. na podstawie historii dotychczasowych szkód opłaconych z OC. Zastanawiałeś się kiedyś, skąd czerpią wiedzą na ten temat?
Całą historię przechowuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Możesz wejść na stronę tej instytucji i zyskać dostęp do danych. Jak samodzielnie sprawdzić historię ubezpieczenia OC?
Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?
Instytucja, która powstała w 1990 roku. Działa na zlecenie ustawodawcy, a dokładny zakres jej działalności określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
UFG finansowane jest przez towarzystwa. Zajmuje się wypłacaniem świadczeń i odszkodowań z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ochroną objęci są także rolnicy, którzy mają gospodarstwa rolne (kiedy sprawca nie posiada polisy lub nie można go zidentyfikować).
Szkody do UFG można zgłaszać za pomocą każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, które oferuje ochronę OC.
Zadaniem UFG jest także przejęcie opieki nad ubezpieczonymi, jeśli towarzystwo ogłasza upadłość, jego wniosek dotyczący ogłoszenia upadłości jest oddalony lub następuje umorzenie postępowania upadłościowego.
Członkami UFG są towarzystwa ubezpieczeniowe, do których należy między innymi Warta, LINK4, Allianz i Generali.
Jakie dane gromadzi baza UFG?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zbiera informacje dotyczące:
- ubezpieczenia OC (od 2004 roku),
- ubezpieczenia AC (od 2006 roku),
- szkód komunikacyjnych,
- wypłaconych odszkodowań.
W UFG sprawdzisz historię swojego ubezpieczenia oraz szkodowość. Baza ta nie gromadzi natomiast informacji na temat nabytych zniżek.
Możesz także zweryfikować, czy auto, które planujesz kupić lub pojazd, którym kierowc
Jak sprawdzić historię ubezpieczenia OC?
Osoby fizyczne, firmy i inne instytucje mogą sprawdzić historię ubezpieczenia OC poprzez stronę UFG. Znajdują się też tam szkody z AC. Poprzez stronę masz darmowy dostęp do podstawowych danych na temat polisy i historii szkód, które miały miejsce w trakcie jej trwania.
Porada:
zaloguj się na stronie UFG i za darmo sprawdź swoją historię ubezpieczenia OC!
Wystarczy założyć konto poprzez rejestrację na www.ufg.pl i wygenerować raport. Można także złożyć wniosek papierowy. Oba te dokumenty są darmowe.
Jakie dane dostaniesz z UFG?
Czego możesz dowiedzieć się z raportu UFG? Otrzymasz podstawowe dane o szkodach, które miały miejsce w trakcie trwania ubezpieczenia OC albo AC, czyli:
- datę wystąpienia szkody,
- identyfikator szkody u ubezpieczyciela,
- nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego,
- rolę danej osoby w zdarzeniu – do wyboru są sprawca, kierujący, poszkodowany.
Z tymi danymi zapoznaje się ubezpieczyciel. Dzięki temu wie, jak wygląda Twoja dotychczasowa historia jazdy albo czy masz na koncie szkody. Jeśli tak to, czy zostały one wyrządzone z Twojej winy.
Jak założyć konto na UFG, aby sprawdzić historię OC?
Rejestracja na portalu UFG przewiduje dwie ścieżki w zależności od tego, kto zakłada konto. Jeśli jesteś osobą fizyczną bez jednoosobowej działalności gospodarczej czy firmy, przed założeniem profilu musisz potwierdzić swoją tożsamość. Masz do wyboru trzy metody:
- profil zaufany ePUAP,
- kwalifikowany podpis elektroniczny,
- weryfikacja danych online danymi z dowodu osobistego.
Jednoosobowe działalności gospodarcze oraz przedsiębiorstwa (spółki cywilne i inne) mogą założyć konto poprzez załączenie skanu dokumentów, które potwierdzą prowadzenie działalności, oraz skanu upoważnienia do reprezentowania firmy.
Wzór tego drugiego dokumentu jest dostępny na stronie UFG. Po pomyślnej weryfikacji trzeba:
- uzupełnić formularz danych,
- podać adres e-mail,
- odebrać link aktywacyjny,
- aktywować konto.
Pamiętaj o ustawieniu unikalnego hasła do konta.
Jak złożyć wniosek o dane z historii ubezpieczenia OC?
Jeśli z jakiejś przyczyny nie chcesz lub nie możesz założyć konta online, to zawsze zostaje Ci tradycyjna droga. Możesz złożyć papierowy wniosek o udostępnienie historii ubezpieczenia OC. Możesz wysłać go pocztą lub złożyć osobiście w siedzibie UFG. W ciągu 15 dni od złożenia wniosku dane zostaną Ci udostępnione. Odbiór jest możliwy w siedzibie UFG lub na poczcie. Wzory zaświadczeń znajdziesz na stronie UFG.
Kto sprawdza historię szkód z OC?
Jak już wspomniano, po to narzędzie sięgają przede wszystkim ubezpieczyciele, aby wycenić składkę OC i AC. Historia szkód to jeden z czynników warunkujących wysokość ceny ochrony – poczytaj o innych w artykule: 6 czynników, które wpływają na stawki ubezpieczenia OC.
Jednak sprawdzenie swojej historii szkód może być przydatne także dla klientów. Nie zawsze pamiętasz wszystkie stłuczki. Raport z historią ubezpieczenia pozwoli Ci lepiej zrozumieć, skąd się wzięła cena za Twoje OC. Ponadto warto sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie w 2023 roku, biorąc pod uwagę średnie ceny.
Rozbieżności w raporcie szkód z OC
Skąd się biorą nieścisłości w raporcie? Najczęściej z winy samych kierowców, którzy nie zgłaszają istotnych informacji firmom ubezpieczeniowym.
Przykład: kierowca, wykupując polisę, nie poda danych o współwłaścicielu pojazdu z dowodu rejestracyjnego. W rezultacie w historii ubezpieczenia w UFG będzie brakować historii szkód lub poświadczenia braku szkód drugiej osoby.
Jak sprawdzić aktualne OC sprawcy wypadku?
UFG umożliwia swoim klientom sprawdzenie aktualnej polisy OC. Jest to bardzo przydatne, np. w sytuacji gdy chcesz zweryfikować ważność polisy sprawcy zdarzenia lub kiedy chcesz się upewnić, czy pojazd, który planujesz zakupić, ma aktualne ubezpieczenie.
Jak to zrobić? Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.ufg.pl, i klikniesz w zakładkę “Baza OC i AC”. Po podaniu numeru rejestracyjnego lub numeru VIN i wpisaniu interesującej Cię daty, ukaże się informacja dotycząca ubezpieczenia OC. Dostępne są także dane towarzystwa, numer polisy oraz marka pojazdu.
Podsumowanie:
- Na portalu UFG można sprawdzić historię ubezpieczenia OC.
- Rejestracja jest darmowa.
- Można wygenerować raport online albo złożyć papierowy wniosek o dane.
- Do weryfikacji przy rejestracji wymagane są dane z dowodu osobistego, profil zaufany lub podpis elektroniczny.
- Firmy muszą dołączyć skan potwierdzający prowadzenie działalności i upoważnienie.
- Raport obejmuje podstawowe dane o dacie wystąpienia szkody, roli wnioskującego, ubezpieczycielu, rodzaju ubezpieczenia.