Jak ubezpieczyć nowy samochód?

16 kwietnia 2021
ubezpieczenie dla nowego auta

Ubezpieczenie nowego samochodu może przysporzyć więcej problemów niż wykupienie OC dla używanego auta, szczególnie gdy mamy do czynienia z samochodem kupionym na kredyt lub w leasingu. 

Większy zakres, a co za tym idzie wyższy koszt ubezpieczeń samochodów zakupionych w salonach zmusza ich właścicieli do sporych wydatków. Dlaczego tak jest i jakie korzyści może to mimo wszystko przynieść kierowcom nowych aut? Informacje na ten temat znajdziesz w artykule Ubezpieczenie nowego samochodu – co musisz wiedzieć? oraz poniżej.

Dostępne ubezpieczenia nowych samochodów

Każdy samochód musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Pozostałe ubezpieczenia nie są obowiązkowe. OC jest wymagane, ponieważ zapewnia likwidację szkód wyrządzonych przez kierowcę ubezpieczonego samochodu. Dzięki niemu ofiary wypadków i osoby, których mienie zostało uszkodzone w kolizjach, otrzymują odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy zdarzenia.

Innym bardzo często wykupywanym ubezpieczeniem jest autocasco. AC służy do likwidacji szkód, które zaszły na ubezpieczonym samochodzie, jeśli zostały spowodowane przez samego właściciela pojazdu, nieznanego sprawcę lub działanie sił przyrody. Właściciele, którzy wykupili AC, mają też prawo otrzymać odszkodowanie w wypadku utracenia samochodu w wyniku kradzieży.

Ubezpieczeniem ułatwiającym poradzenie sobie w trudnych sytuacjach jest assistance. Obejmuje szereg usług, takich jak na przykład wypożyczenie samochodu zastępczego po uszkodzeniu ubezpieczonego auta w wypadku, holowanie uszkodzonego pojazdu do warsztatu, pomoc w razie awarii lub kradzieży.

Ostatnim z najczęściej spotykanych ubezpieczeń jest NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Służy osobom znajdującym się w pojeździe w chwili zdarzenia, jeżeli doszło u nich do uszczerbku na zdrowiu. Również w razie zgonu spowodowanego wypadkiem rodzina zmarłej osoby ma prawo domagać się odszkodowania z ubezpieczenia NNW.

Co jest ważne przy wyborze ubezpieczeń dobrowolnych?

Ubezpieczenia dobrowolne wyróżniają się zmiennym zakresem ochrony. Dlatego warto przed ich wykupieniem przeczytać dokumenty zawarte na stronach ubezpieczycieli. Są to przede wszystkim Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Uwzględnia się w nich to, jakie pojazdy mogą być objęte ochroną, które szkody zostaną zlikwidowane dzięki wykupieniu polisy oraz jakie są wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli po prostu w jakich sytuacjach nie otrzymasz pomocy.

Ubezpieczenie samochodu na kredyt

Wielu kierowców decyduje się na kredyt przeznaczony na zakup samochodu. Nabycie samochodu na kredyt wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami dla jego właściciela. W związku z tym, że nie jest on jedynym właścicielem pojazdu (drugim jest bank), kierowca kupionego na kredyt samochodu musi stosować się do wymagań kredytodawcy. Banki wymagają zwykle, aby samochód był ubezpieczony nie tylko w ramach OC, ale i ubezpieczeniem autocasco. W ten sposób chronią swoją własność przed uszkodzeniami wynikającymi z nieostrożnej jazdy kierowcy, działaniem nieprzewidzianych sił przyrody albo utratą w wyniku kradzieży.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Zakup samochodu w leasingu pod pewnymi względami przypomina nabycie pojazdu na kredyt. Leasing jest rozwiązaniem często wybieranym przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, chociaż coraz częściej korzysta się też z tzw. leasingu konsumenckiego. Leasingodawca jest tak naprawdę właścicielem pojazdu, ale leasingobiorca jest zobowiązany do zapłacenia rat za jego użytkowanie, choć nie ma obowiązku go wykupić pod koniec umowy.

Samochody w leasingu zwykle muszą być kompleksowo ubezpieczone. Wielu leasingodawców wymaga nie tylko OC i AC, lecz również assistance i NNW. Konieczność wykupienia takiej ochrony z jednej strony może stanowić pewne finansowe obciążenie. Z drugiej strony jednak mobilizuje właściciela pojazdu do odpowiedzialnego ubezpieczenia samochodu, którego zniszczenie mogłoby nieść poważne konsekwencje i dla niego samego, i dla firmy udzielającej leasingu.

Pakiet dealerski

Pakiet dealerski jest gotowym zestawem ubezpieczeń, który można otrzymać już w salonie sprzedaży samochodów, dokonując zakupu nowego auta. Wadą takiego pakietu może być to, że jego skład nie może ulec zmianie. Salony sprzedaży często współpracują z określonymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Z tego powodu właściciel nowego samochodu może wykupić w salonie tylko pewien określony zestaw ubezpieczeń. Zwykle w skład tego zestawu wchodzą: OC, autocasco, assistance i NNW.

Cena pakietu dealerskiego jest naliczana ryczałtowo. Wynosi 3-4% wartości rynkowej pojazdu. Dzięki temu jego cena może być korzystniejsza dla młodszych kierowców, którzy jeszcze nie zdobyli zniżek na ubezpieczenia za bezszkodową jazdę. Starsi kierowcy, na przykład posiadający kilkudziesięcioprocentowe zniżki, z dużym prawdopodobieństwem znajdą tańsze zestawy ubezpieczeń niż pakiet dealerski.

Jak najłatwiej wybrać pakiet ubezpieczeń nowego auta?

Ubezpieczenia zarówno nowych, jak i starych samochodów można odszukać w internecie, zwłaszcza w porównywarkach OC. Takie serwisy są bezpłatne i pomagają nie tylko szybko znaleźć, ale i zdalnie wykupić ubezpieczenie. Sposoby na to, jak wyszukać najtańsze ubezpieczenie i jak obliczyć OC w porównywarce internetowej, znajdziesz na stronie https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/najtansze-oc/.

No votes yet.
Please wait...

Loading...