Najtańsze OC dla młodych kierowców. Jak zapłacić za polisę nawet 40% taniej?

Marcin Jaskulski 23 lipca 2023
ubezpieczenie dla młodego kierowcy

1351 zł — tyle według porównywarki Mubi wyniosła w czerwcu 2023 roku średnia cena OC dla młodego kierowcy. Czy wysoką stawkę da się obniżyć? Co zrobić, żeby zapłacić za polisę nawet 40% mniej?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego kierowcy w wieku od 18 do 26 lat, mający prawo jazdy krócej niż 3 lata płacą najwyższe stawki OC;
  • ile według porównywarki Mubi wyniosła w czerwcu 2023 roku średnia stawka OC dla młodego kierowcy;
  • jak obniżyć cenę OC o kilkadziesiąt procent.

Koszt OC to istotna pozycja w budżecie każdego kierowcy. Zwłaszcza młodego. Jak pokazują statystyki to właśnie osoby w wieku od 18 do 26 lat płacą najwyższe na rynku stawki OC. Dlaczego?

Drogie OC dla młodego kierowcy

Według danych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2022 roku osoby w wieku 18 do 24 lat spowodowały aż 3059 wypadków, w których zginęło 281 osób, a 3910 zostało rannych. To właśnie kierowcy w tym wieku charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. Wynosi on aż 12,01%. Dla porównania, w grupie kierowców w wieku od 25 do 39 lat jest to 7,26%, a wśród osób w wieku od 40 do 59 lat – 5,34%. Brak doświadczenia i umiejętności w połączeniu z dużą skłonnością do brawury i ryzyka znajdują odzwierciedlenie w zwiększonej wypadkowości i… wysokich cenach OC.

Wyliczając stawkę polisy, każdy ubezpieczyciel ocenia własne ryzyko związane z zawarciem umowy z konkretnym klientem. Jeśli prawdopodobieństwo wypadku jest wysokie, cena OC rośnie. Jeśli jest niewielkie — maleje. Biorąc pod uwagę policyjne statystyki, wysokie ceny OC dla młodych kierowców nie powinny dziwić.

Ważne: w najgorszej sytuacji są kierowcy do 26. roku życia, mający prawo jazdy krócej niż 3 lata. Zamiast zniżek, których zazwyczaj jeszcze nie wypracowali, wielu ubezpieczycieli dolicza im zwyżki za wiek. Przez to nie płacą „normalnej” wyjściowej stawki, ale jeszcze wyższą. Nawet o kilkadziesiąt procent.

Ile kosztuje najtańsze OC dla młodego kierowcy?

Zakres OC definiuje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest on więc identyczny dla wszystkich towarzystw. Co ciekawe, w parze z bliźniaczym zakresem nie idą podobne stawki. W zależności od towarzystwa ceny OC dla tego samego kierowcy mogą się różnić o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent.

Ważne: według danych porównywarki ubezpieczeń Mubi średnia cena OC dla osoby w wieku od 18 do 25 lat wyniosła w czerwcu 2023 roku 1351 zł. Wybierając polisę w przemyślany sposób, zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie. Sięgając po pierwszą lepszą ofertę, niepotrzebnie obciążysz portfel.

Skuteczne sposoby na tańsze OC dla młodego kierowcy

Kiedy dwa lata temu szukałam taniego OC dla swojej Hondy, byłam naprawdę zaskoczona — tłumaczy Joanna, 28-latka z Warszawy, użytkowniczka porównywarki ubezpieczeń Klaro. Stawki polis dochodziły do kilku tysięcy złotych. Kogo stać na takie drogie OC? Ten moment stał się impulsem do znalezienia sposobu na obniżenie wysokiej ceny — dodaje.
Rzeczywiście. Dzięki sprawdzonym sposobom młodzi kierowcy mogą obniżyć stawkę OC nawet o kilkadziesiąt procent. Które z nich okażą się najlepsze?

Współwłasność

Współwłasność jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie stawki OC nawet o kilkadziesiąt procent. Korzystają z niego przede wszystkim młodzi kierowcy oraz osoby, których historia szkodowości nie jest wzorcowa.

Widząc moje dylematy, tata zaproponował współwłasność auta. Choć w pierwszej chwili nie byłam przekonana do takiego rozwiązania, dałam się namówić. Na szczęście. Dzięki takiemu ruchowi polisa okazała się znacznie tańsza. Po porównaniu dostępnych na rynku ofert na Klaro, znalazłam OC za nieco ponad 1200. W porównaniu do pierwotnej stawki, wynoszącej prawie 2100, to ogromna różnica… — wyjaśnia kobieta.

Rzeczywiście. Jeśli Joanna uczyni właścicielem Hondy swojego tatę (sama przystępując do własności auta jako współwłaścicielka), zapłaci za OC zdecydowanie mniej. Kalkulując stawkę polisy, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę nie tylko jej zwyżki, wynikające z młodego wieku, ale również zniżki taty — doświadczonego za kółkiem bezszkodowego kierowcy. Wysokie rabaty zneutralizują zwyżki za wiek, a cena OC będzie niższa nawet o kilkaset złotych.

Ważne: jeśli zależy Ci na tym, aby stawka OC była naprawdę niska, doświadczony kierowca z wysokimi zniżkami powinien przyjąć rolę właściciela auta, młody, niedoświadczony — współwłaściciela. Jeśli wybierzesz odwrotną kolejność, cena polisy będzie niższa, lecz tylko nieznacznie.

Użytkowanie jednośladu

Zgodnie z prawem kierowca motoroweru (o pojemności silnika do 50 cm³ lub w przypadku silników elektrycznych o mocy nie większej niż 4 kW) musi posiadać prawo jazdy kategorii AM. Osoby, które skończyły 18. rok życia przed 19 stycznia 2013, mogą poruszać się motorowerem bez uprawnień. Jeśli zarejestrujesz na siebie skuter (lub staniesz się jego współwłaścicielem), możesz pracować na zniżki za bezszkodową jazdę, nawet jeśli nie masz jeszcze auta ani prawa jazdy. Za każdy rok jazdy bez szkody ubezpieczyciel naliczy rabat (zazwyczaj jest to 10%). Jeśli po kilku latach kupisz auto, przeniesiesz na nie zniżki. A te zapewnią Ci przychylność ubezpieczyciela i atrakcyjną stawkę OC. Nawet pomimo młodego wieku.

Jednorazowa płatność

Choć większość ubezpieczycieli umożliwia rozłożenie płatności za OC na 2, 4, a nawet 12 rat, bardzo często polisa płatna w ratach jest droższa od tej, za którą kierowca zapłaci jednorazowo. Różnice w stawkach wynoszą zazwyczaj od kilku do około 25%.

Porównanie dostępnych na rynku ofert

Skutecznym sposobem na obniżenie stawki OC nawet o 40% jest porównanie dostępnych na rynku ofert. Aby to zrobić, skorzystaj z darmowej porównywarki ubezpieczeń. Przypomina ona kalkulatory, dostępne na stronach poszczególnych towarzystw. Kiedy wypełnisz krótki formularz, zawierający dane auta i kierowcy, przedstawi Ci jednak nie jedną, ale nawet kilkadziesiąt zróżnicowanych cenowo propozycji. Dzięki temu prostemu w obsłudze narzędziu szybko i sprawnie wybierzesz tę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Będziesz mógł też od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę.

Ważne: oferty poszczególnych ubezpieczycieli warto porównać bez względu na to, jak dobra jest Twoja sytuacja wyjściowa. Nawet jeśli masz maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę, jeździsz autem z niewielkim silnikiem i masz prawo jazdy od lat, stawki polis w poszczególnych towarzystwach wciąż mogą być bardzo różne. Sięgając po pierwsze lepsze OC, możesz zupełnie niepotrzebnie przepłacić.

Skuteczne sposoby na tanie OC — rady dla młodych kierowców

Jeśli chcesz oszczędzić na OC:

  • nie kupuj auta z dużym silnikiem. Jak pokazują statystyki Mubi, dość wysokie stawki OC płacą właściciele aut marki BMW, Lexus i Dodge. Jeśli do pojemnego silnika dołożymy młody wiek i brak doświadczenia za kółkiem — stawka polisy może być naprawdę wysoka;
  • nie kupuj bardzo starego samochodu. Co ciekawe, właściciele starych aut płacą wyższe stawki OC niż Ci użytkujący nowe modele. Zależy Ci na tanim OC? Wybierz auto, które ma nie więcej niż 5 lat;
  • zrezygnuj ze sportowego modelu. Właściciele sportowych aut płacą naprawdę wysokie stawki OC. Trudno się dziwić. Takie auta są wręcz stworzone do szybkiej, brawurowej jazdy. A ta przekłada się na większe ryzyko kolizji.

Podsumowanie:

  • Najwyższe na rynku stawki OC płacą osoby w wieku od 18 do 26 lat.
  • Według danych porównywarki ubezpieczeń Mubi średnia cena OC dla osoby w wieku od 18 do 26 lat wyniosła w czerwcu 2023 roku 1351 zł.
  • Aby obniżyć cenę OC o kilkadziesiąt procent młodzi kierowcy mogą skorzystać ze współwłasności, zarejestrować na siebie skuter (lub stać się jego współwłaścicielem) i porównać dostępne na rynku oferty przy pomocy darmowej porównywarki Mubi.
  • Aby oszczędzić na OC powinni także zrezygnować z kupna auta: z dużymi silnikiem, starego i sportowego.
No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.

15,00
Loading...