Co daje ubezpieczenie komunikacyjne NNW?

Marcin Jaskulski 14 czerwca 2019
Samochody na drodze

Po co kupować ubezpieczenie komunikacyjne NNW, skoro płacisz za obowiązkowe ubezpieczenie OC? O ile pasażerowie poszkodowani w wypadku otrzymają odszkodowania z OC sprawcy, o tyle on nie otrzyma pieniędzy z własnego ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji przydaje się NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Odszkodowanie z NNW otrzymują zarówno ranni pasażerowie, jak i sprawca ich nieszczęścia, jeśli zdarzenie nie jest objęte wyłączeniami odpowiedzialności.

Co to jest ubezpieczenie komunikacyjne NNW?

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW to rodzaj ubezpieczenia samochodowego, które obejmuje ochroną finansową ubezpieczyciela życie i zdrowie kierowcy pojazdu oraz pasażerów. Na stronie Rzecznika Finansowego możemy przeczytać, że to ubezpieczenie uzupełniające związane z korzystaniem z pojazdu mechanicznego. Umowę NNW podpisuje się na 12 miesięcy

Jaki jest zakres ubezpieczenia komunikacyjnego NNW?

Firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowanie z NNW za trwałe częściowe lub całkowite następstwo nieszczęśliwego wypadku lub śmierć osoby objętej ubezpieczeniem.

  • Pod pojęciem trwałego częściowego lub całkowitego następstwa kryje się stały, niezmienny uszczerbek na zdrowiu, czyli np. utrata kończyny czy jej złamanie, przez które poszkodowany musi udać się na rehabilitację i ma ograniczoną sprawność fizyczną.
  • Ubezpieczyciel może podzielić zakres NNW na podstawowy i rozszerzony lub inaczej. Przykładem jest Generali. NNW Generali w wariancie NNW Pojazdu obejmuje życie i zdrowie kierowcy i pasażerów podróżujących ubezpieczonym autem. Wariant NNW Kierowcy obejmuje ochroną życie i zdrowie kierowcy bez względu na to, jakim pojazdem się porusza.
  • Nieszczęśliwy wypadek może powstać podczas ruchu ubezpieczonego pojazdu, wsiadania do niego i wysiadania z pojazdu, jego rozładowywania lub załadowywania, pożaru lub wybuchu, naprawy pojazdu podczas trasy.
  • Ubezpieczenie komunikacyjne NNW może obejmować także pobyt ubezpieczonego w szpitalu, uciążliwe leczenie, trwałą lub czasową niezdolność do pracy, koszty rehabilitacji, a nawet koszty odbudowy stomatologicznej. Możliwości jest wiele, dlatego warto zerknąć na listę sytuacji w OWU NNW.

Czy NNW samochodowe działa za granicą?

NNW działa zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zakres terytorialny określa ubezpieczyciel. Przeważnie są to kraje Unii Europejskiej, rzadziej kraje pozaeuropejskie. Przykład: w przypadku NNW rowerzysty w PZU zakres ochrony możesz rozszerzyć na cały świat z włączeniem lub wyłączeniem USA i Kanady. Rozszerzenie zakresu ochrony podbija wysokość składki. Z zakresu terytorialnego mogą być wyłączone niektóre kraje, np. Rosja.

Czy warto brać ubezpieczenie NNW komunikacyjne do OC samochodowego?

Tak, warto dokupić ubezpieczenie NNW do OC z kilku powodów.

Po pierwsze – składka NNW nie podwyższy dramatycznie ostatecznego kosztu ubezpieczenia samochodu.

Po drugie – odszkodowania mogą się kumulować. Poszkodowany pasażer dostanie odszkodowanie zarówno z NNW, jak i z ubezpieczenia OC sprawcy. Jeśli właściciel samochodu ma kilka ubezpieczeń NNW w różnych firmach, każda z nich wypłaci oddzielne odszkodowanie.

Oczywiście suma NNW jest znacznie niższa od sumy ubezpieczenia OC, więc odszkodowanie z NNW możesz traktować jako rekompensatę finansową z OC sprawcy.

Kogo dotyczy NNW w ruchu drogowym? Kto dostanie odszkodowanie?

Odszkodowanie z NNW kierowcy należy się pasażerom oraz kierowcy ubezpieczonego samochodu. W umowie ubezpieczenia te osoby nie są wymienione z imienia i nazwiska. Odszkodowanie z NNW otrzyma osoba, która w danym wypadku kierowała ubezpieczonym pojazdem, oraz jej pasażerowie. Właściciel samochodu, który podpisał umowę NNW, nie musi być wtedy pasażerem.

Liczba pasażerów objętych ochroną jest ograniczona. Dowód rejestracyjny pojazdu podaje, ile maksymalnie osób możesz przewozić w pojeździe. Oznacza to, że przewożenie 7 pasażerów w 5-osobowym aucie, np. dwójki dzieci na kolanach dwóch dorosłych osób, może zostać uznane za rażące niedbalstwo. Wtedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z NNW.

Jak wybrać sumę NNW samochodowego?

Minimalna i maksymalna kwota sumy ubezpieczenia NNW różni się w zależności od firmy ubezpieczeniowej.

Wybierając sumę ubezpieczenia NNW, pamiętaj, że odszkodowanie jest liczone w procentach od niej.

Przykład:

jeśli suma NNW wynosi 30000 zł, a uszczerbek na zdrowiu został wyceniony na 10%, otrzymasz 3000 zł. Jeśli masz NNW na 60000 zł, po wypadku dostaniesz 2 razy więcej pieniędzy. W Proamie suma NNW wynosi do 40000 zł na Ubezpieczonego.

Im wyższa jest suma ubezpieczenia NNW, tym bardziej rośnie składka, ale też wzrasta odszkodowanie. Zbyt niska suma może spowodować, że świadczenie od ubezpieczyciela nie pokryje strat związanych z uszczerbkiem na zdrowiu wskutek wypadku.

Ile kosztuje NNW komunikacyjne?

Cena NNW zależy m.in. od zakresu terytorialnego, listy sytuacji objętej ochroną, wysokości sumy ubezpieczenia. Składkę można opłacić jednorazowo albo w ratach. Ich dostępną liczbę podaje ubezpieczyciel.

  • NNW komunikacyjne Warta kosztuje 75 zł za rok w wariancie, w którym każdy poszkodowany w maksymalnie 7-osobowym aucie może otrzymać do 10000 zł.
  • Dzięki pakietowi NNW Bezpieczna Rodzina Warta, który kosztuje tylko 29 zł za rok, po śmierci kierowcy wskutek wypadku jego rodzina dostanie 100000 zł odszkodowania.
  • Aviva oferuje NNW już od 60 zł rocznie. W ramach ubezpieczenia firma pokryje nawet koszty operacji plastycznych do 1000 euro, jeśli są konieczne po wypadku.
  • Wybierając NNW ogólne w Allianz, możesz ustalić sumę ubezpieczenia na poziomie do 200000 zł. Zakres ochrony jest wyjątkowo szeroki: od skutków ugryzienia kleszcza po tragiczne skutki wypadku komunikacyjnego.

Gdzie można kupić ubezpieczenie NNW?

NNW komunikacyjne możesz kupić w dowolnej firmie ubezpieczeniowej. Najlepszą ofertę spośród kilkudziesięciu dostępnych na rynku pomoże Ci wybrać porównywarka ubezpieczeń online, dzięki której możesz zaoszczędzić pieniądze na pakiecie ubezpieczeń.

Wyłączenia odpowiedzialności w NNW komunikacyjnym

Istnieją sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania, powołując się na wyłączenia odpowiedzialności w umowie. Lista wyłączeń zawiera szkody powstałe zarówno z winy kierowcy (np. będącego pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków odurzających, prowadzącego samochód bez prawa jazdy), jak i niezależne od niego (działań wojennych, stanu wyjątkowego). Kierowca i jego pasażerowie nie dostaną odszkodowania, jeśli doznają obrażeń podczas uczestnictwa w jazdach wyścigowych czy kaskaderskich.

No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.

15,00
Loading...