Weryfikacja historii pojazdu, sprawdzenie polisy, nabycie OC online… Co kierowca może zrobić w sieci?

Marcin Jaskulski 14 lipca 2023
OC online

To oczywiste, że da się znaleźć, porównać z innymi ubezpieczeniami i opłacić OC przez internet, ale nie każdy wie, że za takie wykupienie polisy można otrzymać sporą zniżkę. Niektóre strony umożliwiają także sprawdzenie ubezpieczenia swojego lub cudzego pojazdu. Jakie jeszcze korzyści przynosi wyszukanie OC przez internet?

Ubezpieczenie OC online — co można zrobić w internecie?

W obecnych czasach internet zapewnia liczne korzyści osobom chcącym wykupić ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną. Z jakich możliwości warto skorzystać w sieci?

  • Oblicz OC online i sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Bez porównania ofert raczej nie trafisz na najtańszą z nich.
  • Zapłać za ubezpieczenie OC online. Możesz dzięki temu oszczędzić kilkanaście procent wartości OC.
  • Zobacz, jak łatwe jest sprawdzenie OC online bez względu na to, czy wyszukujesz swoją, czy cudzą polisę (na przykład aby zweryfikować, czy sprawca wypadku ma aktualną ochronę).
  • Poznaj historię używanego pojazdu, który zamierzasz kupić i nie daj się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy.

OC online — najtaniej dzięki kalkulatorowi

Pierwszą czynnością, którą warto spróbować wykonać przez internet, jest obliczenie przypuszczalnej ceny ubezpieczenia w kalkulatorze OC.

Czy jest on wiarygodny? Okazuje się, że tak, ponieważ korzysta bezpośrednio z oferty towarzystw. Dane w nim zawarte są na bieżąco aktualizowane, żeby umożliwić użytkownikom serwisu odnalezienie dopasowanej do ich potrzeb opcji ubezpieczeniowej.

Oprócz nich kalkulator potrzebuje danych właściciela auta, nawet tych określanych w samym kalkulatorze jako opcjonalne. Każda informacja o pojeździe i jego właścicielu może wpłynąć na faktyczną cenę OC. Jeśli użytkownik strony wpisze wszystkie dane potrzebne do określenia wysokości składki, pozna najbardziej zbliżone do rzeczywistych ceny ubezpieczeń.

Kalkulatory OC na stronach towarzystw a porównywarki ubezpieczeń

Kalkulatory OC znajdujące się na stronach poszczególnych firm ubezpieczeniowych są w stanie pokazać tylko ofertę jednego towarzystwa. Inne kalkulatory, będące częścią porównywarek OC i AC, dają możliwość zestawienia ze sobą różnych wersji ubezpieczeń proponowanych przez rozmaite przedsiębiorstwa.

Kalkulatory OC w porównywarkach działają bardzo szybko i pomagają znaleźć polisę przez internet przy pomocy tylko jednego formularza. Jego wypełnienie zajmuje kilka minut. Po zakończeniu wpisywania danych należy poczekać na wyświetlenie najbardziej korzystnych ofert, a potem wybrać jedną z nich.

Korzystanie z kalkulatorów jest bezpłatne i nie zobowiązuje do natychmiastowego wykupienia polisy. Jest za to przydatne i osobom chcącym od razu zapłacić za OC, i tym pragnącym wstępnie oszacować koszt ubezpieczenia auta, które dopiero planują kupić.

Kalkulator OC bez podawania danych

Porównywarki często zapewniają użytkownikom opcję skorzystania z tzw. kalkulatora bez podawania danych. Nie istnieją oczywiście kalkulatory, w których nie trzeba podawać żadnych danych. Nie da się wyliczyć nawet orientacyjnej ceny polisy bez wiedzy na temat marki i wieku pojazdu oraz historii ubezpieczeniowej jego właściciela.

Oczywiście można skorzystać z możliwości niewpisywania swojego PESEL-u czy numeru rejestracyjnego samochodu. Wtedy natomiast trzeba liczyć się z tym, że porównywarka nie wyświetli ofert wszystkich ubezpieczycieli. Nie ma to nic wspólnego z polityką przeglądarki. Zależy to właśnie od firm. Niektóre z nich korzystają z baz informacji (np. bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego) wymagających podania dowodu rejestracyjnego pojazdu. Inne towarzystwa wymagają podania danych osobowych i bez tego nie da się wyświetlić ich propozycji ubezpieczeniowych.

Inne zalety porównywarek OC

Porównywarki nie tylko pomagają znaleźć najtańsze OC online. Zawierają też przydatne poradniki dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych, procesu likwidacji szkody, a nawet sposobów zadbania o swój pojazd i bezpieczeństwo jazdy.

Tego typu artykuły pomagają osobom nieznającym zagadnień związanych z ubezpieczeniami odnaleźć się w trudnych dla nich sytuacjach. Zawierają też instrukcje dotyczące tego, jak dopełnić skomplikowanych formalności w wydziale komunikacji, urzędzie skarbowym czy towarzystwie ubezpieczeniowym.

Polisa OC online — dlaczego opłaca się kupić OC przez internet?

Można wykupić OC online na raty albo płatne jednorazowo. Niektóre przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe oferują promocje związane z zakupem polisy przez internet. Przyjrzyjmy się ofertom kilku z nich.

  • Firma UNIQA obiecuje zniżkę w wysokości 15% przy zakupie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przez jej kalkulator OC i AC.
  • LINK4 zapewnia klientom OC tańsze o 7% w przypadku wykupienia go online.
  • Proama oferuje nawet do 70% zniżki na OC i AC mini za ubezpieczenie samochodu online.

Czy kupowanie ubezpieczenia OC przez internet jest bezpieczne?

W dobie RODO i powszechnej troski o dane osobowe, zachowanie bezpieczeństwa danych użytkowników kalkulatorów i porównywarek OC jest jednym z priorytetów twórców tego typu stron. Kreują je kompetentni programiści, a sposób ich działania podlega konsultacji z prawnikami. Również na stronach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych zastosowano zabezpieczenia chroniące dane ich użytkowników, dzięki czemu nie są one udostępniane osobom postronnym.

Porównywarki ubezpieczeń korzystają z bezpiecznych płatności online, które zwykle można wykonać zwykłym lub szybkim przelewem. Po opłaceniu kosztu ubezpieczenia w ten sposób użytkownik serwisu otrzyma potwierdzenie zapłaty na swój adres mailowy. Dostanie też polisę w formie elektronicznej, którą będzie mógł w każdej chwili pokazać na ekranie swojego telefonu na przykład osobie poszkodowanej przez siebie w wypadku lub kolizji.

OC online — sprawdzenie aktualnego OC przez internet

Twój samochód został uszkodzony w stłuczce i nie jesteś pewien, czy jej sprawca ma aktualne OC? Chciałbyś kupić używany samochód i nie wiesz, czy jest już ubezpieczony? Podpowiadamy, jak, korzystając z internetu, zgodnie z prawem sprawdzić OC swojego lub cudzego samochodu i jak w pełni wykorzystać możliwości aplikacji UFG Na Wypadek.

Sprawdzenie OC przez internet na stronie UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest organizacją zajmującą się nadzorem nad ciągłością ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Jest też zobowiązany do wypłaty odszkodowań poszkodowanym, którzy nie doczekali się likwidacji szkody z OC sprawcy, ponieważ ten go nie wykupił. Następnie występuje do sprawcy wypadku z żądaniem zwrotu kwoty odszkodowania.

UFG prowadzi rejestr obowiązkowych ubezpieczeń wykupionych przez polskich kierowców. Dzięki temu na stronie UFG możliwe jest sprawdzenie OC online. Jak to zrobić?

Trzeba przygotować numer rejestracyjny albo numer VIN pojazdu. Wystarczy wpisanie jednego z nich, aby sprawdzić, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Po zalogowaniu się na stronie UFG można też zobaczyć historię swoich szkód, a więc część historii pojazdu, a dokładnie:

  • datę powstania szkody,
  • numer zgłoszenia tej szkody w towarzystwie,
  • ubezpieczenie, z którego była likwidowana szkoda,
  • rolę właściciela samochodu w tym zdarzeniu.

Co można sprawdzić w aplikacji UFG Na Wypadek?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnił aplikację UFG Na Wypadek. To narzędzie pozwalające na utworzenie swojego profilu i dodanie do niego wszystkich posiadanych pojazdów. Wystarczy wpisać dane samochodów ręcznie albo skanując kody znajdujące się w dowodach rejestracyjnych.

Aplikacja pozwala na automatyczne pobranie danych swoich polis OC i AC. Dzięki ustawieniu daty następnego badania technicznego, UFG Na Wypadek o nim przypomni. W aplikacji można też zapisać numer telefonu do pracownika towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy wykupione ubezpieczenie assistance.

Aplikacja ta w każdym miejscu i w każdej sytuacji:

  • umożliwi sprawdzenie ważności Twojej polisy OC przez internet,
  • przypomni o końcu roku ubezpieczeniowego,
  • znajdzie miejscowego reprezentanta do spraw roszczeń,
  • pomoże spisać wszystkie informacje potrzebne do likwidacji szkody.

Dodatkowo, gdy będziesz zestresowany zdarzeniem drogowym, które miało miejsce i nie do końca będziesz wiedział, jak postąpić, UFG Na Wypadek pomoże Ci:

  • rozstrzygnąć kwestię, czy w danej sytuacji trzeba wzywać policję i pogotowie,
  • odnaleźć swoje położenie na mapie dzięki współrzędnym GPS,
  • skontaktować się ze służbami pomocniczymi,
  • zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
  • zweryfikować sprawcę,
  • bezpłatnie sprawdzić, czy sprawca zdarzenia ma OC,
  • znaleźć reprezentanta ds. roszczeń, jeśli wypadek wydarzył się z udziałem obcokrajowca,
  • przygotować dokumentację fotograficzną dla TU,
  • spisać wspólne oświadczenie o kolizji, a potem przesłać dane wraz z załącznikami (np. zdjęciami) wiadomością e-mail,
  • określić warunki zaistnienia zdarzenia drogowego,
  • skontaktować się z infolinią assistance, jeśli je wykupiłeś.

Sprawdzenie historii pojazdu przez internet

Do czego może Ci się przydać znajomość historii cudzego pojazdu?

Bywa tak, że zbywcy pojazdów próbują zatuszować niektóre ich wady, na przykład wynikające z użycia tańszych zastępczych części w czasie naprawy samochodu po stłuczce. Co gorsza, mogą nawet ukryć fakt, że auto pochodzi z nielegalnego źródła. To tylko niektóre z powodów, wskazujących na to, że warto poznać historię samochodu, który planuje się kupić. Jak ją odnaleźć?

Historię pojazdu można sprawdzić nie tylko po założeniu konta w serwisie UFG, ale też na stronie historiapojazdu.gov.pl. Ta druga witryna umożliwia poznanie większej ilości danych, na przykład:

  • aktualnego OC,
  • ilości poprzednich właścicieli pojazdu,
  • województwa, w którym zarejestrowany był pojazd,
  • terminów obowiązkowych badań technicznych,
  • informacji, czy auto posiada ważne badanie techniczne,
  • dotychczasowego przebiegu, sprawdzonego na ostatnim badaniu technicznym,
  • informacji na temat własności samochodu (czy należy do osoby prywatnej, czy przedsiębiorstwa),
  • informacji, czy pojazd nie jest kradziony,
  • informacji, czy samochód nie został wyrejestrowany.

Można odszukać te informacje na stronie, jeśli poda się numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu.

Jakich formalności związanych z ubezpieczeniem i użytkowaniem auta dopełnisz w internecie? Podsumowanie

Dziwisz się, że tak wiele informacji możesz znaleźć za darmo w internecie i masz prawo do nielimitowanego dostępu do nich? Przypomnijmy, co osiągniesz dzięki sprawdzeniu OC online.

  • Znajdziesz i wykupisz najtańszą polisę ubezpieczeniową.
  • Za zakup ubezpieczenia OC przez internet otrzymasz atrakcyjne zniżki.
  • W internecie sprawdzisz wiele informacji na temat swojego OC i innych danych związanych z Twoim samochodem lub autem sprawcy wypadku, w którym zostałeś poszkodowany.
  • Dzięki aplikacji UFG Na Wypadek poradzisz sobie ze znalezieniem przydatnych na co dzień informacji na temat Twojego pojazdu, z zapewnieniem bezpieczeństwa oraz dopełnieniem wszystkich formalności w razie udziału w kolizji lub wypadku.
  • Dowiesz się, jaka była historia pojazdu, który chcesz kupić, czy nie pochodzi z kradzieży albo nie ma wad ukrytych przez sprzedawcę.
No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.


Loading...