Streszczenie umowy ubezpieczenia OC – jak czytać OWU OC?

Marcin Jaskulski 23 maja 2019
Kobieta czytająca OWU OC

Właśnie trzymasz w rękach Ogólne Warunki Ubezpieczenia OC? Martwisz się, że w drobnym druczku ukryto niekorzystne dla Ciebie zapisy, których nie zrozumiesz? Niepotrzebnie.
Podpowiemy Ci, jak bezboleśnie przebrnąć przez OWU OC i na które kwestie powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Wbrew pozorom nie jest to wcale dokument napisany trudnym językiem – warto przełknąć te kilka(naście) stron, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach firma ubezpieczeniowa wypłaca pieniądze, a kiedy odmawia. – Zrozumienie umowy to gwarancja uniknięcia przykrych niespodzianek w przyszłości.

Jaki układ treści ma OWU OC?

Nie musisz od razu czytać OWU od tytułu do ostatniej kropki. Na początku możesz sprawdzić najważniejsze kwestie, czyli np. wyłączenia odpowiedzialności. Przeczytane fragmenty skreśl ze spisu treści – i przejdź do mniej… ciekawych segmentów. Jak kartkować OWU?

Spis treści OWU OC

Na samym początku dokumentów towarzystwa ubezpieczeniowe zamieszczają tabelę, przypominającą nieco spis treści. Dzięki niej szybko namierzysz najważniejsze fragmenty tekstu, mówiące np. o wypłacie odszkodowania czy o wyłączeniach odpowiedzialności.

Jaka jest struktura umowy OC?

Treść właściwa dokumentu podzielona jest na dokładnie oznaczone paragrafy. Pierwszy z nich to Postanowienia ogólne. Kolejne to Definicje, Przedmiot i zakres ubezpieczenia, Wyłączenia odpowiedzialności, Suma gwarancyjna i limity odpowiedzialności oraz Przysługujące świadczenia. Niestety, to dopiero początek…

Zamiast jednak wymieniać kolejne paragrafy umowy ubezpieczenia OC, w dalszej części tego poradnika podpowiemy Ci, na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę.

Definicje w umowie ubezpieczenia OC

Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z paragrafem oznaczonym w OWU OC jako Definicje. Choć może Ci się to wydawać bezcelowe, bo przecież dobrze wiesz, kim są konsument i osoba bliska oraz czym są pojazd i odszkodowanie, znajdują się tam również hasła mniej popularne, jak chociażby franszyza redukcyjna.

Nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym dane pojęcie z Definicji jest traktowane jednakowo – niekiedy występują wyraźne różnice w jego znaczeniu, mogące wpłynąć na warunki Twojego ubezpieczenia.

Rodzaje szkód i warunki odpowiedzialności w OWU OC

Przedmiot i zakres ubezpieczenia to jeden z ważniejszych paragrafów OWU OC, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Znajdziesz w nim między innymi informacje mówiące o tym, jakie szkody objęte są ochroną ubezpieczeniową oraz jakie są warunki odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ważne? Jeszcze jak! W jednym z naszych poradników przeczytasz,jak sprawdzić szkody z OC.

Wyłączenia odpowiedzialności w OWU OC

Posługując się wspomnianą już tabelą, która zamieszczona jest przed właściwą treścią dokumentu, wyszukaj wszystkie punkty, które mówią o wyłączeniu odpowiedzialności OC. Znajdź je w treści i dokładnie się z nimi zapoznaj. Będzie to wymagało nieco czasu, który jednak warto poświęcić, by uniknąć późniejszych problemów.

Nie każdy wie na przykład, że ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody powstałe w następstwie działań wojennych, stanu wojennego, stanu wyjątkowego, rewolucji, konfiskat, aktów terroryzmu, niepokojów społecznych, strajków, zamieszek lub rozruchów. Jednak wszystkie one, jak i wiele innych wyłączeń odpowiedzialności OC, widnieje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Właśnie dlatego warto się z nimi dokładnie zapoznać.

Warunki wypłaty odszkodowania w OWU OC

I znowu wracamy do tabeli na początku dokumentu. Kolejna rzecz, która z pewnością będzie Cię interesowała, to przesłanki wypłaty odszkodowania i innych świadczeń. Te informacje również powinieneś wyszukać w odpowiednich paragrafach (posługując się wskazaniami w tabeli) i dokładnie się z nimi zapoznać.

Zwróć uwagę szczególną na obowiązki, jakie Ty sam musisz spełnić w momencie zaistnienia szkody. Ich niedopełnienie może oznaczać, że Twoje ubezpieczenie nie zadziała. Oto przykład: Ubezpieczający jest zobowiązany zawiadomić PZU o wypadku ubezpieczeniowym niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni roboczych od dnia jego zajścia lub powzięcia o nim wiadomości.

Wiesz już, na które paragrafy zwrócić w OWU OC szczególną uwagę. Mimo to idealnie byłoby, gdybyś przeczytał cały dokument. Nie jest prawdą, że zajmie to wiele godzin. A nawet gdyby tak było, warto poświęcić ten czas na dokładne zapoznanie się z jego treścią. Zawarte w nim ustalenia prawdopodobnie obowiązywać będą przez kolejne 12 miesięcy nie tylko towarzystwo ubezpieczeniowe, ale i Ciebie (o tym, w jaki sposób możesz zrezygnować z OC, pisaliśmy w tym poradniku).

Podsumowanie:

  • Treść Ogólnych Warunków Ubezpieczenia OC podzielona jest na dokładnie oznaczone paragrafy i wbrew pozorom jest napisana w przystępnym języku – wystarczy się nad nią skupić.
  • Paragraf Definicje może zawierać różne pojęcia w zależności od firmy ubezpieczeniowej.
  • Przedmiot i zakres ubezpieczenia to jeden z najważniejszych paragrafów OWU, podobnie jak treści dotyczące wyłączenia odpowiedzialności.
  • Przesłanki wypłaty odszkodowania i innych świadczeń powinny zostać dokładnie przestudiowane.
  • Warto poświęcić czas i przeczytać cały dokument Ogólnych Warunków Ubezpieczenia OC.
No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.

(No Ratings Yet)
Loading...