Jak ubezpieczyć samochód za granicą: kiedy Zielona Karta, kiedy Assistance?

Paweł Potaczek 9 maja 2019
Wakacje nad morzem

Brak odpowiedniego ubezpieczenia samochodu za granicą może kosztować majątek. Planując podróż, sprawdź, gdzie obowiązuje polskie OC i czy będzie Ci potrzebna Zielona Karta. Rozważ także zakup polis AC i Assistance, które zapewnią Ci pomoc w razie kłopotów.

Zakres komunikacyjnego OC dla firm sprzedających ubezpieczenia definiuje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mimo identycznego zakresu dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych ceny ubezpieczeń u poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się aż o kilkaset złotych. Skąd te różnice?

Polskie OC za granicą a obowiązkowa Zielona Karta

Standardowe, polskie ubezpieczenie OC jest ważne w państwach należących do Unii Europejskiej i krajach, które podpisały porozumienie wielostronne. Zielona Karta będzie Ci potrzebna, jeśli planujesz wyjazd do następujących państw: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Jedynym krajem w Europie, który znajduje się poza systemem Zielonej Karty, jest Kosowo. Aby wjechać do tego niewielkiego państwa, musisz wykupić ubezpieczenie graniczne, o którym przeczytasz poniżej.

Co ciekawe, aby dotrzeć do chorwackiego Dubrownika, trzeba przejechać przez teren Bośni i Hercegowiny. Jeśli planujesz taką podróż, potrzebujesz Zielonej Karty, choć na samym terytorium Chorwacji nie będzie Ci potrzebna.

Zielona Karta: co to jest, jak ją zdobyć, ile kosztuje?

Zielona Karta to dokument, który potwierdza za granicą wykupione ubezpieczenie OC w Polsce. Wydawana jest na okres od 15 dni do maksymalnie roku. Zielona Karta podzielona jest na dwie identyczne części. W przypadku kolizji odrywasz dolną część i wręczasz ją poszkodowanemu. Koszty szkody bierze na siebie ubezpieczyciel.

Zieloną Kartę zazwyczaj wyrabia się w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz wykupione OC. Wystarczy zgłosić taką potrzebę. Zielona karta nie jest wydawana od ręki, dlatego należy się po nią zwrócić z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Większość ubezpieczycieli wydaje Zieloną Kartę bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę. U tych ubezpieczycieli, którzy pobierają opłatę za Zieloną Kartę, ceny wahają się między 100 a 400 zł. Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, kraju wjazdu, czasu pobytu za granicą i standardowych czynników.

Za granicą bez Zielonej Karty? Wykup ubezpieczenie graniczne

Jeśli zapomnisz wyrobić Zieloną Kartę przed wyjazdem, na granicy nie będzie to możliwe. Wtedy jedyną opcją umożliwiającą wjazd na teren kraju samochodem będzie drogie ubezpieczenie graniczne. To dokument, który wystawia się na okres 15 lub maksymalnie 30 dni.

Cenę ubezpieczenia granicznego, które działa jak standardowe OC, ustala państwo, w którym kupujesz polisę. W jednych krajach kosztuje ono kilka lub kilkanaście euro (7 euro w Mołdawii i 12 Euro na Ukrainie), w większości przypadków kilkadziesiąt (w Macedonii zapłacisz aż 70 euro).

Autocasco czy assistance za granicą?

Zielona Karta i ubezpieczenie graniczne działają tak jak OC (omówienie ubezpieczenia OC znajdziesz w tym poradniku), chronią jedynie przed koniecznością płacenia odszkodowania innym osobom z własnej kieszeni.

Jeśli chcesz otrzymać pieniądze na naprawę swojego auta uszkodzonego z Twojej winy, musisz wykupić zagraniczne AC. Autocasco ochroni Cię również przed kosztami w przypadku zdarzeń niezależnych od Ciebie (takich jak np. uszkodzenia pojazdu wskutek wandalizmu, pożar czy kradzież). Jeśli:

  • nie znasz języka kraju, do którego jedziesz,
  • wybierasz się w tereny odludne,
  • zabierasz ze sobą dzieci,
  • nie wiesz, jak wezwać pomoc drogową,
  • nie nosisz przy sobie gotówki,

warto rozważyć assistance. To wygodne rozwiązanie na wypadek wszelkich sytuacji awaryjnych.

Assistance może obejmować holowanie, naprawę, pokrycie kosztów zakwaterowania czy wynajęcia samochodu zastępczego, opiekę medyczną i prawną oraz pomoc tłumacza.

Przy wyborze ubezpieczenia samochodu za granicą najważniejsza jest znajomość swoich potrzeb. Najlepiej jest wybrać rozwiązanie skrojone jak frak na zamówienie.

Podsumowanie

  • Przed wyjazdem zagranicznym sprawdź, w których państwach wystarczy Ci polskie OC, a gdzie wymagana jest Zielona Karta (spis powyżej).
  • Większość ubezpieczycieli wystawia Zieloną Kartę za darmo.
  • Jeśli zapomnisz Zielonej Karty, będziesz musiał wykupić drogie ubezpieczenie graniczne, które kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu euro (w zależności od państwa).
  • Zielona Karta i ubezpieczenie graniczne działają jak OC. Jeśli chcesz pełnej ochrony, wybierz autocasco i assistance dopasowane do swoich potrzeb.
No votes yet.
Please wait...
Paweł Potaczek

Jestem miłośnikiem dalekich podróży. Objechałem prawie całą Amerykę Północną, część Azji oraz większość Europejskich krajów. W trakcie podróży spotkałem się z wieloma problemami ubezpieczeniowymi. Chętnie o nich opowiem i podzielę się swoimi doświadczeniami!

(No Ratings Yet)
Loading...