Jak ubezpieczyć samochód za granicą: kiedy Zielona Karta, kiedy assistance?
Brak odpowiedniego ubezpieczenia samochodu za granicą może kosztować majątek. Planując podróż, sprawdź, gdzie obowiązuje polskie OC i czy będzie Ci potrzebna Zielona Karta. Rozważ także zakup polis AC i assistance, które zapewnią Ci pomoc w razie kłopotów.
Zakres komunikacyjnego OC dla firm sprzedających ubezpieczenia definiuje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mimo identycznego zakresu dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych ceny ubezpieczeń u poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się aż o kilkaset złotych. Skąd te różnice?
Polskie OC za granicą a obowiązkowa Zielona Karta
Zieloną Kartę stworzyły wspólnie Biura Narodowe. W Polsce jest nim tak zwane Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. System ten powstał z 48 rynków ubezpieczeniowych, jednak tylko część z nich należy do Porozumienia Wielostronnego. Standardowe, polskie ubezpieczenie OC jest ważne w państwach należących do Unii Europejskiej i krajach, które podpisały dokument porozumienia.
Zielona Karta będzie Ci potrzebna, jeśli planujesz wyjazd do następujących państw: Albania, Azerbejdżan, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Tunezja, Turcja i Ukraina.
Dzięki Zielonej Karcie, jeśli będziesz poszkodowany w wypadku, który ma miejsce za granicą, otrzymasz odszkodowanie od sprawcy z innego kraju. W dodatku nie będziesz zobowiązany do kupowania ochrony OC za każdym razem, gdy przekraczasz granicę naszego kraju.
Jedynymi krajami w Europie, który znajdują się poza systemem Zielonej Karty, są Kosowo, a od 1 czerwca 2023 roku także Białoruś i Rosja. Aby wjechać do tych państw, musisz wykupić ubezpieczenie graniczne, o którym przeczytasz poniżej.
Pamiętaj, że jeśli wybierasz się do kraju, w którym nie jest wymagana Zielona Karta, ale Twoja trasa przebiega przez kraje, które obejmuje ten dokument, musisz go wziąć ze sobą!
Zielona Karta: co to jest, jak ją zdobyć, ile kosztuje?
Zielona Karta to dokument, który potwierdza za granicą wykupione ubezpieczenie OC w Polsce. Wydawana jest na okres od 15 dni do maksymalnie roku. Zielona Karta podzielona jest na dwie identyczne części. W przypadku kolizji odrywasz dolną część i wręczasz ją poszkodowanemu. Koszty szkody bierze na siebie ubezpieczyciel.
Zieloną Kartę zazwyczaj wyrabia się w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz wykupione OC. Wystarczy zgłosić taką potrzebę. Nie jest ona wydawana od ręki, dlatego należy się po nią zwrócić z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Większość ubezpieczycieli wydaje Zieloną Kartę bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę. W tych towarzystw, które pobierają opłatę za Zieloną Kartę, ceny wahają się między 100 a 400 zł. Wszystko zależy od firmy, kraju, do którego wyruszasz, czasu pobytu za granicą i standardowych czynników.
Za granicą bez Zielonej Karty? Wykup ubezpieczenie graniczne
Jeśli zapomnisz wyrobić Zieloną Kartę przed wyjazdem, na granicy nie będzie to możliwe. Wtedy jedyną opcją umożliwiającą wjazd na teren kraju samochodem będzie drogie ubezpieczenie graniczne. To dokument, który wystawia się na okres 15 lub maksymalnie 30 dni.
Cenę ubezpieczenia granicznego, które działa jak standardowe OC, ustala państwo, w którym kupujesz polisę. W jednych krajach kosztuje ono kilka lub kilkanaście euro (4,5 euro w Mołdawii i 9,2 euro na Ukrainie), w większości przypadków kilkadziesiąt (w Macedonii zapłacisz aż 50 euro).
Czy Wielka Brytania po Brexicie honoruje Zieloną Kartę?
Od 1 stycznia 2021 roku ubezpieczenie OC podczas podróży do Wielkiej Brytanii nie wystarczy. Według informacji podanej przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wjazd na teren tego kraju wiąże się z koniecznością posiadania Zielonej Karty. Państwo to po Brexicie stało się, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, kraje trzecim. Oznacza to, że zarówno Polacy podróżujący samochodem do Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczycy podróżujący autem do Polski potrzebują tego rodzaju dokumentu.
Ile kosztuje Zielona Karta w pakiecie z OC?
Wiele firm oferuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wraz z Zieloną Kartą. Wystarczy, że odpowiednio wcześnie poinformujesz towarzystwo o tym, że planujesz wyjazd za granicę. Wówczas otrzymasz dokument potwierdzający.
W poniższej tabeli zamieszczono kilka przykładowych ofert ubezpieczenia OC i Zielonej Karty. W niektórych propozycjach znajduje się również assistance. Kalkulacja dotyczy 30-letniego Jacka, który planuje zagraniczną podróż swoim autem marki BMW 316i z 2015 roku. Właściciel posiada prawo jazdy od 12 lat. Od tego czasu wykupuje również ubezpieczenia dla swoich pojazdów i jeździ bezszkodowo.
Autocasco czy assistance za granicą?
Zielona Karta i ubezpieczenie graniczne działają tak jak OC (omówienie ubezpieczenia OC znajdziesz w tym poradniku). Chronią jedynie przed koniecznością płacenia odszkodowania innym osobom z własnej kieszeni.
Jeśli chcesz otrzymać pieniądze na naprawę swojego auta uszkodzonego z Twojej winy, musisz wykupić zagraniczne AC. Autocasco ochroni Cię również przed kosztami w przypadku zdarzeń niezależnych od Ciebie (takich jak np. kradzież, uszkodzenie pojazdu wskutek wandalizmu czy pożaru). Jeśli:
- nie znasz języka kraju, do którego jedziesz,
- wybierasz się w tereny odludne,
- zabierasz ze sobą dzieci,
- nie wiesz, jak wezwać pomoc drogową,
- nie nosisz przy sobie gotówki,
warto rozważyć assistance. To wygodne rozwiązanie na wypadek wszelkich sytuacji awaryjnych.
Assistance może obejmować holowanie, naprawę, pokrycie kosztów zakwaterowania czy wynajęcia samochodu zastępczego, opiekę medyczną i prawną oraz pomoc tłumacza. Tego rodzaju ochronę możesz wykupić krótkoterminowo, np. na 7 lub 15 dni, a także razem z całoroczną polisą OC.
Pamiętaj, żeby podczasu zakupu ubezpieczenia assistance i autocasco, zwrócić uwagę na zakres terytorialny ochrony. Zdarza się, że pomoc obejmuje tylko Polskę lub Europę, ale z wyłączeniem odpowiedzialności na niektóre kraje. Często AC i assistance nie chroni na terenie krajów takich jak Mołdawia, Białoruś czy Rosja. Dokładne informacje znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Podsumowanie
- Przed wyjazdem zagranicznym sprawdź, w których państwach wystarczy Ci polskie OC, a gdzie wymagana jest Zielona Karta (spis powyżej).
- Większość ubezpieczycieli wystawia Zieloną Kartę za darmo.
- Jeśli zapomnisz Zielonej Karty, będziesz musiał wykupić drogie ubezpieczenie graniczne, które kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu euro (w zależności od państwa).
- Zielona Karta i ubezpieczenie graniczne działają jak OC. Jeśli chcesz pełnej ochrony, wybierz autocasco i assistance dopasowane do swoich potrzeb.