Jakie skutki ma niezapłacona rata składki OC?

Marcin Jaskulski 23 maja 2019
Zamyślony mężczyzna przed komputerem

Zgodnie z art. 39 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i opłacenia składki OC w całości lub jej pierwszej raty.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której termin płatności w umowie jest późniejszy niż dzień rozpoczęcia ochrony. Jednorazowa płatność z góry może opiewać na wysoką kwotę, dlatego niektóre firmy ubezpieczeniowe mają opcję rozłożenia OC na raty. Co się dzieje, jeśli rata OC nie zostanie opłacona na czas?

Czy przez niezapłaconą ratę OC firma ubezpieczeniowa zerwie umowę?

Na temat wygaśnięcia umowy ubezpieczenia samochodowego wskutek braku płatności za ratę OC wypowiedział się Aleksander Daszewski, rzecznik prasowy w BRU.
Jeśli rata składki nie zostanie opłacona w terminie, firma ubezpieczeniowa nie zrywa umowy.
Pojazd – mimo braku płatności – jest dalej objęty ochroną. Jeśli zostanie spowodowana szkoda, poszkodowany otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy.
Mówi o tym art. 12 ust. 2 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W przypadku opłacania składki ubezpieczeniowej w ratach, niezapłacenie przez ubezpieczonego lub ubezpieczającego raty składki w terminie oznaczonym przez zakład ubezpieczeń, nie powoduje ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

Rozwiązanie wydaje się być nadzwyczaj łagodne. Jednak ubezpieczyciel może wyciągnąć konsekwencje z zachowania klienta.

Skutki niezapłaconej raty ubezpieczenia OC

Jeśli klient TU spóźni się z płatnością za kolejną ratę ubezpieczenia OC, firma ubezpieczeniowa może żądać zapłaty zaległej kwoty. Zostaną do niej dodane ustawowe odsetki za opóźnienie. Ubezpieczyciel ma prawo skorzystać z usług firm zewnętrznych (np. windykacyjnych), a także skierować sprawę do sądu.

Kolejnym skutkiem braku płatności za OC ratalne jest brak automatycznego przedłużenia umowy ubezpieczenia. Jeśli dłużnik zapomni o podpisaniu nowej umowy OC, powstanie przerwa w okresie ubezpieczenia. Z kolei za nią karę może naliczyć UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Wyleciało mi z głowy, aby zapłacić ratę składki OC! Co mam zrobić?

Jeśli doradca klienta nie przypomni Ci o nadchodzącej albo już zaległej płatności, skontaktuj się jak najszybciej z firmą ubezpieczeniową. Specjalista przekaże Ci, czy masz do zapłacenia odsetki za spóźnienie. Kwotę ureguluj jak najszybciej.

Odsuwanie w czasie płatności spowoduje tylko zwiększenie się odsetek, a firma ubezpieczeniowa będzie mógł zgłosić Twój dług do biur informacji gospodarczych, które prowadzą rejestry dłużników.

Podsumowanie

  • Firma ubezpieczeniowa nie zrywa umowy z klientem, jeśli rata składki OC nie zostanie opłacona w terminie.
  • Mimo nieopłaconej raty OC ubezpieczony pojazd jest dalej objęty ochroną. Jeśli klient TU spowoduje wypadek, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie.
  • Firma ubezpieczeniowa dolicza do zaległej kwoty ustawowe odsetki za opóźnienie w spłacie.
  • Aby zmusić klienta do zapłaty, ubezpieczyciel może współpracować z firmą windykacyjną i skierować sprawę do sądu.
  • Jeśli raty OC są nieopłacone, umowa ubezpieczenia nie zostanie automatycznie przedłużona.
  • Jeżeli zapomnisz opłacić ratę OC, skontaktuj się szybko z ubezpieczycielem, aby dowiedzieć się, jakie odsetki zostały naliczone. Aby kwota nie rosła, zapłać raty jak najszybciej.
No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.

(No Ratings Yet)
Loading...