Czy można ubezpieczyć samochód bez prawa jazdy?

Marcin Jaskulski 23 maja 2019
Mężczyzna i dziecko w samochodzie

Osoba, która nie ma prawa jazdy, może zostać właścicielem samochodu. Skoro każde zarejestrowane auto musi mieć ubezpieczenie OC, można ubezpieczyć samochód bez prawa jazdy.

Ubezpieczenie komunikacyjne kupuje się dla danego pojazdu – nie przypisuje się go do kierowcy. Czy umowa osoby bez prawa jazdy z firmą ubezpieczeniową musi zawierać specyficzne zapisy?

Z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej ważne jest, kto będzie prowadził ubezpieczony samochód. Zwłaszcza jeżeli będzie to młody kierowca, który stosunkowo od niedawna posiada prawo jazdy.

Zawierając umowę, zadbaj o określenie głównego kierowcy, aby uniknąć rozczarowania po zgłoszeniu szkody.

Nie zatajaj prawdy, ponieważ po kolizji czy wypadku firma ubezpieczeniowa może żądać od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania z OC albo odmówić likwidacji szkody z autocasco.

Czy można podpisać umowę ubezpieczenia samochodu bez prawa jazdy?

Tak! Już przed zdaniem egzaminu na prawo jazdy można kupić samochód, być współwłaścicielem motocykla czy przyczepki. Czasami rodzice czynią swoje niepełnoletnie dzieci współwłaścicielami rodzinnego samochodu, aby młodzi otrzymali zniżki na start przy zakupie pierwszego OC dla swojego auta. Aby podpisać umowę ubezpieczenia samochodu bez prawa jazdy, wystarczy mieć ukończone 18 lat.

Nie masz prawa jazdy? W umowie ubezpieczenia musisz podać głównego kierowcę

Aby obniżyć cenę składki OC, na głównego kierowcę wybierz osobę, która ma prawo jazdy co najmniej kilka lat i jeździ ostrożnie. Dzięki niemu stworzysz sobie pozytywną historię ubezpieczenia. W efekcie Twoje OC w późniejszych latach może być coraz tańsze. Wybrany kierowca nie musi być współwłaścicielem samochodu.

Pożyczyłem auto osobie, która nie ma prawa jazdy. Czy po wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

Użyczenie pojazdu kierowcy, który nie ma aktualnego prawa jazdy i powoduje wypadek, jest na liście wyłączeń odpowiedzialności. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania z AC i będzie żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania z OC od osoby, która ubezpieczyła pojazd, a nieostrożny kierowca zostanie ukarany.

Na liście wyłączeń znajdziesz także informację, że ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje np. samochodów używanych do odpłatnego przewozu osób czy uczestniczących w nielegalnych wyścigach i rajdach.

Główny kierowca określony w umowie powinien zapoznać się z jej treścią, aby nie przysporzyć Ci kłopotów finansowych, powodując w wyniku działania szkodę z listy wyłączeń odpowiedzialności.

No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.

33,67
Loading...