Czy można ubezpieczyć samochód bez prawa jazdy?

Marcin Jaskulski 23 lipca 2023
Mężczyzna i dziecko w samochodzie

Osoba, która nie ma prawa jazdy, może zostać właścicielem samochodu. Skoro każde zarejestrowane auto musi mieć ubezpieczenie OC, można ubezpieczyć samochód bez prawa jazdy.

Ubezpieczenie komunikacyjne kupuje się dla danego pojazdu – nie przypisuje się go do kierowcy. Czy umowa osoby bez prawa jazdy z firmą ubezpieczeniową musi zawierać specyficzne zapisy?

Z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej ważne jest, kto będzie prowadził ubezpieczony samochód. Zwłaszcza jeżeli będzie to młody kierowca, który stosunkowo od niedawna posiada prawo jazdy.

Zawierając umowę, zadbaj o określenie głównego kierowcy, aby uniknąć rozczarowania po zgłoszeniu szkody.

Nie zatajaj prawdy, ponieważ po kolizji czy wypadku firma ubezpieczeniowa może żądać od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania z OC albo odmówić likwidacji szkody z autocasco.

Po co ubezpieczać na siebie pojazd, nie mając prawa jazdy?

Im szybciej zaczniesz budować swoją historię ubezpieczenia, tym lepiej. Nie musisz być pełnoletni, nie musisz posiadać prawa jazdy. Możesz być właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu razem ze swoim rodzicem, dziadkiem czy starszym bratem. Możesz dzielić z nimi auto, skuter lub przyczepkę. Pozwoli Ci to na gromadzenie zniżek. Dzięki temu, kiedy przyjdzie czas na kupno własnego pojazdu, nie zapłacisz horrendalnie wysokiej składki za ochronę OC. Kierowcy do 24. roku życia i ci, którzy posiadają prawo jazdy krótki czas, stwarzają największe zagrożenie na drodze. Potwierdzają to coroczne statystyki prowadzone przez policję. Zatem przekłada się to także na cenę polisy. Gromadzenie zniżek i budowanie historii ubezpieczenia jeszcze przed uzyskaniem prawa jazdy lub pełnoletności, pomimo braku doświadczenia na drodze i młodego wieku, gwarantuje niższą składkę. Twoi rówieśnicy, którzy nie zabezpieczą się w ten sposób, mogą zapłacić za ochronę nawet kilka razy więcej!

Czy można podpisać umowę ubezpieczenia samochodu bez prawa jazdy?

Tak! Już przed zdaniem egzaminu na prawo jazdy można kupić samochód, być współwłaścicielem motocykla czy przyczepki. Czasami rodzice czynią swoje niepełnoletnie dzieci współwłaścicielami rodzinnego samochodu, aby młodzi otrzymali zniżki na start przy zakupie pierwszego OC dla swojego auta. Aby podpisać umowę ubezpieczenia samochodu bez prawa jazdy, wystarczy mieć ukończone 18 lat. Aby stać się współwłaścicielem pojazdu nie musisz być pełnoletni.

Nie masz prawa jazdy? Nie musisz wskazywać głównego kierowcy pojazdu

Jeśli posiadasz auto, ale nie masz prawa jazdy, nie musisz wskazywać osoby, która będzie głównym kierowcą samochodu. Aby obniżyć cenę składki OC, na głównego kierowcę wybierz osobę, która ma prawo jazdy co najmniej kilka lat i jeździ ostrożnie. Dlaczego?

Jeśli kierowca, którego wskażesz spowoduje wypadek Twoim autem, to z Twojego OC poszkodowany uzyska odszkodowanie. Oznacza to, że zdarzenie to będzie widoczne w Twojej historii ubezpieczenia. Jeśli Twoim pojazdem kieruje osoba doświadczona, dzięki niej stworzysz sobie pozytywną historię ubezpieczenia, ponieważ ryzyko powstania wypadku będzie niewielkie. W efekcie Twoje OC w późniejszych latach może być coraz tańsze. Wybrany kierowca nie musi być współwłaścicielem samochodu.

W jaki sposób ubezpieczyciel liczy składkę OC dla właściciela bez prawa jazdy?

Towarzystwa podczas wyliczania ceny OC oceniają ryzyko ubezpieczeniowe. Wówczas znaczenie mają parametry pojazdu, takie jak marka, model, moc silnika, pojemność, a także doświadczenie właściciela, współwłaścicieli i ich historia ubezpieczenia. Co w sytuacji, gdy jedynym właścicielem pojazdu jest osoba, która nie posiada jeszcze uprawnień do kierowania autem?
Jeśli towarzystwo nie nakazuje wskazania głównego użytkownika samochodu, bierze wówczas pod uwagę parametry dotyczące pojazdu, sposobu jego użytkowania i miejsce zamieszkania właściciela. Na tej podstawie ubezpieczyciel wyliczy potencjalne ryzyko powstania wypadku i ustali cenę składki.

Pożyczyłem auto osobie, która nie ma prawa jazdy. Czy po wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

Użyczenie pojazdu kierowcy, który nie ma aktualnego prawa jazdy i powoduje wypadek, jest na liście wyłączeń odpowiedzialności. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania z AC i będzie żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania z OC od osoby, która ubezpieczyła pojazd, a nieostrożny kierowca zostanie ukarany.

Na liście wyłączeń znajdziesz także informację, że ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje np. samochodów używanych do odpłatnego przewozu osób czy uczestniczących w nielegalnych wyścigach i rajdach.

Główny kierowca określony w umowie powinien zapoznać się z jej treścią, aby nie przysporzyć Ci kłopotów finansowych, powodując w wyniku działania szkodę z listy wyłączeń odpowiedzialności.

Zastanawiasz się, czy brak uprawnień do kierowania pojazdami wpłynie w jakiś sposób na cenę ubezpieczenia dla Twojego auta? Możesz posłużyć się poniższą tabelą.
Zestawienie podzielono na 7 grup wiekowych: 18, 24, 30, 40, 50, 60 i 70 lat. Obok widoczne są ceny najtańszej ochrony OC z uwzględnieniem prawa jazdy i jego braku. Kalkulacja bazuje na pojeździe marki Toyota Aygo z 2010 roku. Auto posiada silnik benzynowy o pojemności 1,0 l. W wyliczeniu zmieniano tylko rok urodzenia oraz informacje o uprawnieniach do kierowania pojazdami – brak lub prawo jazdy od 2023 roku.

Możesz zauważyć, że w większości przypadków cena ubezpieczenia jest taka sama zarówno w sytuacji, kiedy właściciel ma prawo jazdy oraz jeśli go nie posiada. Wyjątkiem jest grupa dotycząca osób w wieku 30 lat. W tym przypadku ci, którzy posiadają prawo jazdy, zapłacą za polisę 19 zł więcej, niż ci, którzy nie mają takiego dokumentu. Oznacza to zatem, że brak prawa jazdy ma zdecydowanie niewielki wpływ na cenę składki OC.

Podsumowanie

  • Nie musisz mieć prawa jazdy, aby stać się pełnoprawnym właścicielem pojazdu.
  • Aby stać się właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, nie musisz być pełnoletni. Wówczas istnieje możliwość zawarcia polisy, nawet jeśli nie ukończyłeś 18. roku życia.
  • Abyś mógł osobiście zawrzeć polisę na pojazd, musisz mieć ukończone 18 lat, ale nie ma konieczności, abyś posiadał uprawnienia do kierowania samochodem.
  • Jeśli staniesz się właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności lub zanim uzyskasz prawo jazdy, rozpoczniesz budowanie swojej historii ubezpieczenia i zgromadzisz zniżki.
No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.

33,67
Loading...