Obowiązkowe ubezpieczenie OC powstało, aby osoby ranne w wypadkach i kierowcy, których samochody zostały uszkodzone w stłuczkach, otrzymali odszkodowanie za poniesione straty fizyczne i materialne, nawet jeśli sprawca pod względem finansowym ledwo wiąże koniec z końcem. 

OC komunikacyjne kupuje się zwykle raz w roku. Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, więc zbędne jest jego analizowanie jak w przypadku różnych wariantów autocasco i assistance. Wybór OC komunikacyjnego wydaje się zatem banalnie prosty, bo wszyscy mówią, żeby kierować się wyłącznie ceną, ale:

 • firmy ubezpieczeniowe walczą o klientów rabatami przyznawanymi poza systemem zniżek za bezszkodową jazdę. Wśród rabatów jest np. obniżka ceny ubezpieczenia mieszkania u tego samego ubezpieczyciela,
 • kierowcom oferowane są promocyjne pakiety OC + AC, OC + assistance czy OC + AC + ASS. Aby wybrać najlepszy pakiet ubezpieczeń z OC komunikacyjnym, trzeba porównać zakresy ochrony ubezpieczeń uzupełniających,
 • w umowie ubezpieczenia OC znajdziesz także wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa albo odmawia wypłaty odszkodowania, albo realizuje je – ale od ubezpieczonego żąda zwrotu tych pieniędzy,
 • kierowcom przed podpisaniem umowy zdarza się pomijać warunki wypowiedzenia OC komunikacyjnego. W efekcie brakuje im wiedzy o rezygnacji z OC, kiedy np. znajdą korzystniejszą ofertę u konkurencji.

W efekcie okazuje się, że na zakupie ubezpieczenia OC komunikacyjnego możesz zarówno dużo zyskać, jak i sporo stracić, wybierając pierwszą znalezioną ofertę bez porównywania jej z innymi.

Zakres ubezpieczenia OC

Art. 34 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych podaje, że firma ubezpieczeniowa wypłaca pieniądze, jeśli posiadacz lub kierujący pojazdem są zobowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem pojazdu szkodę. Szkoda może być następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia albo dotyczyć mienia – jego utraty, uszkodzenia, zniszczenia.

Zakres OC komunikacyjnego obejmuje także szkody wyrządzone podczas i w związku z wsiadaniem do pojazdu mechanicznego i wysiadaniem z niego, załadowywaniem go bądź rozładowywaniem, zatrzymaniem lub postojem. Ubezpieczenie OC działa niezależnie od tego, czy sprawcą szkody jest ubezpieczony właściciel auta, czy jego dziecko mające prawo jazdy, czy sąsiad.

Pod kilkoma warunkami.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu OC podaje np. art. 38 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. O ile firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowania za szkody wyrządzone nawet w efekcie rażącego niedbalstwa ubezpieczonego, o tyle w niektórych sytuacjach albo odmówi wypłaty odszkodowania, albo będzie żądać zwrotu poniesionych kosztów od ubezpieczonego.

Jakich szkód nie obejmuje ubezpieczenie OC?

 • Szkód materialnych takich jak utrata gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, dokumentów i zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i zbliżonych,
 • szkód powstałych w przewożonych za opłatą ładunkach, bagażach i przesyłkach, chyba że odpowiedzialność za szkodę ponosi samochód inny niż przewożący te rzeczy,
 • szkód polegających na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska, 
 • szkód powstałych między pojazdami mechanicznymi tego samego właściciela,
 • szkód w mieniu właściciela spowodowanych przez kierowcę.

Za wyżej wymienione szkody firma ubezpieczeniowa nie wypłaci ani grosza z ubezpieczenia OC. Istnieją jednak zdarzenia, w których osoby poszkodowane otrzymają odszkodowanie, ale TU będzie żądało zwrotu pieniędzy od sprawcy.

Kiedy ubezpieczyciel żąda zwrotu odszkodowania od sprawcy?

 • Kiedy sprawca kolizji czy wypadku kierował pojazdem pochodzącym ze źródła przestępczego,
 • gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, ale został zidentyfikowany w późniejszym czasie dzięki świadkom czy nagraniom z monitoringu,
 • gdy kierowca wyrządził szkodę umyślnie, pod wpływem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych i zastępczych w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii,
 • kiedy kierujący pojazdem nie miał do tego żadnych uprawnień (czyli prawa jazdy). Wyjątkiem jest ratowanie życia ludzkiego, mienia, pościg za uciekającym przestępcą.

Najważniejsze cechy ubezpieczenia OC przez Internet

Umowa ubezpieczenia OC zawierana przez Internet to nie tylko wygoda. Owszem – by ją podpisać, nie musisz ani wychodzić z domu, ani umawiać się na spotkanie z agentem. Jednak zalet tego rozwiązania jest o wiele więcej.

OC Direct (czyli umowa ubezpieczenia OC zawierana bezpośrednio z ubezpieczycielem) to także oszczędność czasu – aby wybrać najlepszą, skorzystać możesz z dostępnych w sieci porównywarek ubezpieczeń. Aby z kolei uniknąć niespodzianek, na stronie wybranego TU znajdziesz kalkulator OC – narzędzie do obliczenia kwoty swojego ubezpieczenia.

Wysokość składki może pozytywnie Cię zaskoczyć (dlaczego? O tym za chwilę). Płatności za polisę dokonasz online, ewentualnie przelewem tradycyjnym lub w opcji “płatność przy odbiorze”.

Polisa może zostać do Ciebie przesłana e-mailem w ciągu kilkunastu minut po opłaceniu składki. Oszczędność czasu? Mało powiedziane…

OC direct – czy to jest bezpieczne?

Zawieranie umów ubezpieczenia OC przez Internet wciąż jeszcze budzi wiele wątpliwości. W szczególności dotyczą one odpowiedzialności wybranego TU. Na szczęście OC Direct działa tak samo, jak OC zawarte w obecności agenta. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz sprawdzone towarzystwo ubezpieczeniowe (uwaga na oszustów!).

Umowa ubezpieczenia, którą otrzymasz e-mailem, to dokument, który po wydrukowaniu spełniał będzie wszystkie wymagania prawne. Dlatego nie musisz obawiać się, że w razie kontroli nie zostanie on uznany.

 Albo powierzać auta tylko zaufanym osobom, którymi na drodze kieruje przede wszystkim ostrożność.

OC online jest takie tanie? Podejrzane…

W ostatnim czasie ceny ubezpieczeń OC poszły ostro w górę (w porównaniu do roku 2017 stawki są dziś wyższe o ponad połowę). Dlatego niskie ceny OC Direct mogą dziwić. I wydawać się podejrzane.

Gdzie jest haczyk? Nie ma. Naprawdę nie ma. Korzystna cena ubezpieczenia OC przez Internet jest po prostu wynikiem tego, że nie płacisz prowizji agentowi. Umowę zawierasz bezpośrednio z TU i dlatego liczyć możesz na korzystną ofertę cenową.

Bez względu na wysokość składki, ubezpieczenie OC reguluje ustawa. Dlatego warunki ochrony zawsze będą jednakowe i nie ma najmniejszego sensu, byś przepłacał za swoje OC.

Zawierając umowę ubezpieczenia OC przez Internet, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

W branży konkurencja jest ogromna (więcej w poradniku: Firmy ubezpieczeniowe OC – zobacz, jak konkurują o klientów, więc towarzystwa ubezpieczeniowe wprost prześcigają się w ofertach typu: “-80% w Pakiecie przez Internet” (AVIVA), “Składka już od 363 zł/rok” (AXA) czy “Najtańsze OC? Oblicz składkę w 60 sekund” (LINK4).

Zrób to sam – oblicz swoje OC!

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące OC Direct udostępniają zwykle na swoich stronach internetowych narzędzie, dzięki któremu szybko dowiesz się, ile wyniesie Twoja składka. W specjalnym formularzu (kalkulator OC) wypełniasz pola dotyczące Twojego auta (rok produkcji, średni roczny przebieg, sposób użytkowania itp.), wpisujesz swoje dane (miejsce zamieszkania, wiek, telefon itp.), a następnie wciskasz przycisk “Oblicz swoje OC”. Prawda, że proste?

Jeśli nie chcesz przedzierać się przez dziesiątki stron internetowych poszczególnych TU, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. Pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo czasu. Często zaledwie kilka kliknięć w odpowiednie pola sprawi, że w mgnieniu oka znajdziesz odpowiednią dla siebie opcję ubezpieczenia OC.

Nie przepłacaj – skorzystaj z możliwości, jakie daje OC Direct. Oszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze. Dodatkowe przydatne informacje znajdziesz również w tym poradniku: Sposoby na obniżenie ceny OC.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC przez Internet jest tańsze, bo zawierasz je bezpośrednio z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, nie płacąc prowizji agentowi.
 • OC Direct to ubezpieczenie z domu, bez konieczności wizyt w siedzibie ubezpieczyciela.
 • Polisę otrzymujesz e-mailem, a dokument ten spełnia wszystkie wymagania prawne.
 • Składkę ubezpieczenia OC zawieranego przez Internet możesz obliczyć samodzielnie, korzystając z kalkulatora OC na stronie ubezpieczyciela.
 • Porównywarka ubezpieczeń to narzędzie, dzięki któremu bardzo szybko znajdziesz ofertę OC, która spełni Twoje oczekiwania.
pl_PLPolski
pl_PLPolski