Łatwa rezygnacja z OC – sprawdź, kiedy i jak złożyć wypowiedzenie umowy OC

Marcin Jaskulski 23 lipca 2023
wypowiedzenie umowy oc

Zgodnie z przepisami ubezpieczenie OC dla właściciela samochodu to polisa obowiązkowa i musi być zawarta na każde posiadane przez daną osobę auto. Zawierana jest zwykle na 12 miesięcy. Po tym czasie należy ją odnowić, choć umowę można podpisać z inną firmą. Czy w takim razie możesz w ogóle wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? Jeżeli tak, to w jakich sytuacjach i w jakim czasie można to zrobić?

Odstąpienie czy wypowiedzenie OC? Pomiędzy tymi pojęciami jest zasadnicza różnica

Wypowiedzenie często mylone jest z odstąpieniem od umowy. Pojęcia te mają jednak inne znaczenie, a złożenie nieodpowiedniego dokumentu do towarzystwa może przysporzyć problemów. Jakie są różnice?

Wypowiedzenie umowy OC musisz złożyć, jeśli:

  • nie chcesz odnowić ubezpieczenia w danej firmie,
  • Twoja polisa odnowiła się automatycznie, ale chcesz z niej zrezygnować,
  • kupiłeś auto z aktywną polisą po zbywcy, ale nie chcesz jej kontynuować.

Dokument ten powinien być podparty podstawą prawną. W zależności od tego, jakie wypowiedzenie składasz, zamieść informację dotyczącą Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i wzmiankę o artykule 28, 28a lub 31.

Odstąpienie od umowy OC to rezygnacja z umowy zawartej na odległość.
Dotyczy polis wykupionych przez telefon lub internet. Nie obejmuje ubezpieczeń, które zawarto u agenta stacjonarnego.

Odstąpienie możesz złożyć tylko w terminie 30 dni od dnia zawarcia ochrony. Dokument powinien posiadać informację na temat podstawy prawnej. W tym przypadku mowa o art. 40. ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta.

Kiedy można rozwiązać umowę ubezpieczenia OC?

Umowa ubezpieczenia OC musi być aktywna, jeśli masz zarejestrowany samochód. Nawet jeśli stoi 3 miesiące w garażu przy domu i nie jest w pełni sprawny. Gdy upływa termin jednego ubezpieczenia, musisz natychmiast zawrzeć kolejne, najpóźniej z datą następującą po terminie wygaśnięcia wcześniejszej umowy.

Uwaga:
Nawet 1 dzień przerwy między kolejnymi umowami grozi karami finansowymi nakładanymi przez UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

W jakich sytuacjach można zatem wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC dla kierowcy i odstąpić od takiej umowy?

  • Gdy umowa ubezpieczenia OC dobiega końca, a nową polisę chcesz podpisać z inną firmą ubezpieczeniową – wypowiedzenie.
  • Gdy firma ubezpieczeniowa automatycznie przedłużyła umowę, lecz wcześniej zdążyłeś zawrzeć polisę z inną firmą lub oferta odnowienia nie spełnia Twoich oczekiwań i chcesz zmienić towarzystwo – wypowiedzenie.
  • Jeśli chcesz jednak zrezygnować z polisy zawartej przez telefon lub internet i nie minęło 30 dni od dnia zawarcia umowy – odstąpienie.
  • Po zakupie auta z drugiej ręki. Możesz to zrobić w dowolnym momencie – wypowiedzenie.
  • Po kradzieży pojazdu – potrzebujesz wówczas zaświadczenia z policji. Na tej podstawie towarzystwo wypowiada umowę i rozlicza niewykorzystaną składkę.
  • Po szkodzie całkowitej, czyli takiej, której naprawa przekracza 70% wartości samochodu. Jeżeli Twoje auto jest całkowicie zniszczone, uszkodzone lub zezłomowane, to po przedstawieniu odpowiednich dokumentów towarzystwo rozwiąże umowę. Wówczas otrzymasz składkę za niewykorzystany okres ochrony.

Ocena ryzyka ubezpieczeniowego odbywa się w sposób indywidualny. W efekcie – towarzystwa mają różne ceny OC.

Terminy składania wypowiedzenia OC

Zależnie od sytuacji, która stanowi podstawę do wypowiedzenia i odstąpienia od OC, obowiązują nieco inne terminy składania tego rodzaju dokumentu.

  • Zbliżający się koniec umowy ubezpieczenia, jeśli nie chcesz odnawiać polisy w danym towarzystwie – wypowiedzenie musisz złożyć najpóźniej na dzień przed końcem obowiązującej ochrony ubezpieczeniowej.
  • Automatyczne przedłużenie poprzedniej umowy – wypowiedzenie możesz złożyć w dowolnym momencie, ale zaleca się jak najszybciej, ponieważ za każdy dzień obowiązującej ochrony trzeba zapłacić ubezpieczycielowi.
  • Zawarcie nowej umowy ubezpieczenia – odstąpienie musisz złożyć w terminie do 30 dni od momentu jej zawarcia. Po tym czasie rezygnacja nie będzie możliwa. Tylko wtedy, gdy polisę zawarłeś na odległość – przez internet lub telefon. Nie możesz zrezygnować z ubezpieczenia wykupionego u agenta stacjonarnego. Odstąpienie nie będzie skuteczne również, jeżeli w okresie 30 dni dojdzie do np. kolizji i konieczna będzie wypłata z ubezpieczenia OC sprawcy.
  • Zakup auta z polisą – wypowiedzenie możesz złożyć w dowolnym momencie. Masz możliwość określenia daty, z którą ma nastąpić wygaśnięcie ochrony.
  • Kradzież pojazdu – w pierwszej kolejności wyrejestruj pojazd w wydziale komunikacji właściwego urzędu, a następnie złóż wypowiedzenie w towarzystwie ubezpieczeniowym. Składka powinna być zwrócona za każdy dzień liczony od dnia wyrejestrowania w urzędzie.
  • Zniszczenie lub zezłomowanie pojazdu – jak wyżej, najpierw wyrejestrowanie, a potem wypowiedzenie.

Jakich dokumentów potrzebujesz i co powinno się znaleźć w wypowiedzeniu OC?

Przy składaniu wypowiedzenia umowy OC potrzebne są różnorodne dokumenty. Wzór wypowiedzenia i odstąpienia znajdziesz w internecie. Są one dostępne na stronie każdego towarzystwa czy porównywarki ofert OC.

Wniosek o wypowiedzenie umowy ubezpieczenia w formie pisemnej musi mieć odręczny podpis ubezpieczonej osoby – właściciela lub współwłaściciela.

Jeżeli wypowiedzenie nie będzie poprawnie sformułowane lub odpowiednio uzasadnione z prawnego punktu widzenia, firma ubezpieczeniowa ma prawo odmówić rozwiązania umowy.

We wniosku trzeba podać numer polisy, która jest wypowiadana. To najważniejszy numer identyfikacyjny. Oprócz tego konieczne jest także wskazanie:

  • daty i miejscowości,
  • nazwy i adresu zakładu ubezpieczeń,
  • marki i modelu pojazdu,
  • numeru rejestracyjnego auta,
  • imienia i nazwiska właściciela,
  • adresu właściciela.

W niektórych okolicznościach konieczne jest również przedstawienie zaświadczenia z policji, punktu złomowania i wydziału komunikacyjnego o wyrejestrowaniu auta.

Jeśli chodzi o odstąpienie od umowy zawartej na odległość, należy podać te same informacje, jak w przypadku wypowiedzenia OC. Podpis musi złożyć osoba ubezpieczająca.

Pamiętaj, że bez własnoręcznego podpisu oba te dokumenty okażą się nieważne, dlatego nie można zapomnieć o tym istotnym elemencie.

Podstawa prawna

W wypowiedzeniu OC trzeba zamieścić informację na temat podstawy prawnej składania dokumentu. To kolejny istotny wymóg, którego nie należy pomijać. Wszystkie rezygnacje z umów OC opierają się o zapisy Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK i jej poszczególne artykuły:

  • 28 – jeżeli kończy się umowa zawarta rok temu;
  • 28a – gdy Twoja polisa wznowiła się automatycznie i w przypadku podwójnego ubezpieczenia;
  • 31 – jeśli kupiłeś samochód z polisą po poprzednim właścicielu.

Co ważne, jeżeli doszło do całkowitej utraty pojazdu, na przykład w wyniku kradzieży albo, jeśli doszło do całkowitego zniszczenia w wyniku wypadku, nie trzeba przekazywać swojemu towarzystwu wypowiedzenia umowy OC. Wystarczy okazanie odpowiedniego potwierdzenia, dotyczącego utraty pojazdu – np. zaświadczenie o jego wyrejestrowaniu.

W przypadku dokumentu odstąpienia od umowy zawartej na odległość, należy zamieścić informację o art. 40. ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta.

Jakie są konsekwencje złożenia wypowiedzenia OC po terminie?

Jeśli nie dotrzymasz podanych wyżej terminów wypowiedzenia OC, firma ubezpieczeniowa będzie wymagać od Ciebie pokrycia części kosztów zawartego ubezpieczenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe rozliczy wyłącznie te dni, w których obowiązywała umowa. Za niewykorzystany okres ochrony, firma zwróci Ci pieniądze.

Niestety towarzystwo może wymagać opłacenia całkowitego kosztu rocznego ubezpieczenia, np. przy przekroczeniu 30 dni na odstąpienie od nowo zawartej umowy. Dlatego też przed rezygnacją z ubezpieczenia trzeba rozważyć wszelkie ograniczenia czasowe.

Umowę OC możesz wypowiedzieć z wielu powodów. Zrobisz to szybko i skutecznie, dlatego że formalności związane z rezygnacją z polisy są proste i nie wiążą się z zawiłymi procedurami. Musisz pamiętać jedynie o kilku kluczowych kwestiach, by nie ponieść dodatkowych kosztów.

Pamiętaj, że w przypadku złożenia wypowiedzenia/odstąpienia liczy się data:

  • stempla pocztowego, jeśli dokument wysyłasz za pośrednictwem Poczty Polskiej,
  • dostarczenia przesyłki ubezpieczycielowi, jeśli korzystasz z usług firmy kurierskiej,
  • wysłania, jeśli dokument dostarczasz poprzez e-mail.

Dlaczego warto wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela?

Jeśli kupisz nowy pojazd, wypowiedzenie umowy OC dotychczasowego właściciela okaże się korzystnym rozwiązaniem, dlatego że wówczas możesz samodzielnie dobrać polisę najlepiej dopasowaną do

Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Pamiętaj, że ubezpieczenie, które przejmujesz po sprzedającym, składa się tylko z OC. Ponadto kontynuując polisę po poprzednim właścicielu, narażasz się na ryzyko rekalkulacji składki.

Istnieje błędne przekonanie, że to zbywca może wypowiedzieć umowę OC podczas sprzedaży auta. Nic bardziej mylnego! Jako kupujący masz prawo do kontynuowania takiej polisy i tylko Ty masz prawo do złożenia wypowiedzenia umowy.

Nie musisz zatem zdawać się na wybór swojego poprzednika – wyszukaj i porównaj najciekawsze oferty, skorzystaj z darmowego kalkulatora najtańszego OC AC, by wykupić polisę najlepiej dostosowaną do Twojej indywidualnej sytuacji.

Wypowiedzenie umowy OC to prosta sprawa. Wystarczy, że zapamiętasz o umieszczeniu w dokumencie wszystkich najważniejszych danych dotyczących polisy, właściciela samochodu i samego pojazdu, wybierzesz właściwą podstawę prawną, a całość opatrzysz odręcznym podpisem. Bez niego dokument będzie nieważny. Aby nie płacić wysokich kar pieniężnych za przerwanie ochrony OC, najpóźniej w dniu końca umowy wybierz nowego ubezpieczyciela i uniknij przykrych konsekwencji związanych z brakiem ważnej polisy ubezpieczeniowej.

Podsumowanie wypowiedzenia OC krok po kroku

  • Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć, kiedy: zbliża się termin jej wygaśnięcia; ubezpieczenie przedłużyło się automatycznie mimo zawartej umowy z inną firmą; kierowca kupił używane auto z OC; samochód został skradziony; auto zostało zniszczone (wystąpiła szkoda całkowita) lub zezłomowane. Od umowy ubezpieczenia OC można odstąpić tylko, jeśli zawarłeś ją przez internet lub telefon, a od tego czasu nie minęło jeszcze 30 dni.
  • Niezależnie od tego, jaką drogą wyślesz wypowiedzenie OC, dokument musi mieć własnoręczny podpis właściciela lub współwłaściciela. Chcesz wysłać rezygnację e-mailem? Nie ma problemu, firmy ubezpieczeniowe wręcz do tego zachęcają, ale musisz wydrukować dokument i go podpisać, a dopiero potem wysłać skan lub wyraźne zdjęcie.
  • Wypowiedzenie OC musi zawierać podstawę prawną.
  • W niektórych sytuacjach wymagane jest dołączenie np. zaświadczenia o kradzieży auta lub jego zezłomowaniu.
  • Jeśli złożysz wypowiedzenie po terminie, firma ubezpieczeniowa będzie wymagała uregulowania części składki OC. Jeśli złożysz odstąpienie po terminie, będziesz zobowiązany do opłacenia całości składki.
No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.


Loading...