Ubezpieczenie kosztów leczenia – sprawdź na czym polega!

Eliza Nowak 27 września 2023
ubezpieczenie kosztów leczenia

Każdy wyjazd wiąże się z ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak choroba czy wypadek. Podczas wycieczek po Polsce nie musisz martwić się opłatami za opiekę medyczną. Za granicą świadczenia te są już pełnopłatne i bywają naprawdę kosztowne. Jak więc zabezpieczyć swój portfel?

Co to jest ubezpieczenie kosztów leczenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia to ochrona, która wchodzi w skład polisy turystycznej. Jest przeznaczona dla turystów wyruszających przede wszystkim na zagraniczne wyjazdy. Polisa nie jest obowiązkowa, ale obejmuje wydatki związane ze świadczeniami medycznymi, które niekiedy sięgają kwot rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bez odpowiedniej ochrony koszty te musisz pokryć z własnej kieszeni. Zdecydowanie może to przekroczyć cenę samej wycieczki. Jeśli będziesz miał problemy ze zdrowiem, spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłą chorobą, ubezpieczenie pokryje wszelkie opłaty związane z opieką zdrowotną. Dzięki polisie otrzymasz zorganizowaną pomoc i wsparcie – zdrowotne oraz finansowe.

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia?

Zakres ubezpieczenia kosztów leczenia w każdym towarzystwie może być inny. Firmy samodzielnie ustalają, co ma znajdować się w danej polisie, choć większość świadczeń powtarza się u wielu ubezpieczycieli. Zawsze jednak czytaj ogólne warunki ubezpieczenia.

Ubezpieczenie kosztów leczenia najczęściej obejmuje:

  • wizyty lekarskie,
  • pilne zabiegi i operacje,
  • hospitalizacje,
  • badania diagnostyczne i laboratoryjne,
  • zabiegi ambulatoryjne,
  • leczenie stomatologiczne,
  • akcję poszukiwawczą i ratunkową,
  • ochronę COVID,
  • zakup lekarstw i środków opatrunkowych,
  • transport medyczny.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia?

Wszyscy ubezpieczyciele w każdym wariancie ochrony, stosują także wyłączenia odpowiedzialności, czyli tworzą listę sytuacji, w których firma nie pokryje kosztów związanych z opieką medyczną.

Tak jak w przypadku zakresu ochrony, zdarzenia, które nie są objęte ubezpieczeniem, każde towarzystwo ustala indywidualnie, choć ponownie większość wyłączeń powiela się w większości z nich.
Wyłączenia odpowiedzialności dzielą się na medyczne, prawne, te dotyczące sytuacji wyjątkowych oraz indywidualne.

Ubezpieczenie kosztów leczenia najczęściej nie zadziała w sytuacjach, gdy:

  • leczenie nie obejmuje wykupionego przez Ciebie wariantu ochrony,
  • nie poinformujesz centrum alarmowego o zdarzeniu,
  • wyruszysz w podróż mimo braku zgody lekarza,
  • istnieją przeciwwskazania do rozpoczęcia podróży,
  • spowodujesz wypadek celowo,
  • poddasz się operacji plastycznej lub zabiegom kosmetycznym,
  • weźmiesz udział w bójce, akcie terroru lub działalności przestępczej,
  • dojdzie do katastrofy naturalnej,
  • dojdzie do działań wojennych i stanów wyjątkowych.

Rozszerzenia ubezpieczenia kosztów leczenia

Co, jeśli zaistnieją okoliczności wymagające zakupienia rozszerzenia, a Ty nie uwzględnisz w swojej polisie odpowiedniej klauzuli? Wówczas ubezpieczyciel nie pokryje kosztów związanych z Twoim leczeniem. Dotyczy to np. sytuacji, w których dojdzie do zaostrzenia objawów Twojej choroby przewlekłej, wypadku związanego z uprawianiem sportów ekstremalnych lub zdarzeń pod wpływem alkoholu.

Klauzula dotycząca chorób przewlekłych

Jeśli cierpisz na cukrzycę, astmę, nadciśnienie lub inną chorobę przewlekłą, bardzo ważne jest ujęcie w polisie klauzuli dotyczącej tego rodzaju schorzeń. W innym przypadku, jeśli dojdzie do zaostrzenia objawów Twojej przypadłości, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia. Czytaj także ogólne warunki ubezpieczenia, aby sprawdzić, czy dana firma traktuje Twoją chorobę jako przewlekłą. Zdarza się, że towarzystwa w różny sposób podchodzą do ich klasyfikacji.

Klauzula dotycząca uprawiania sportów

W tym przypadku także czytaj ogólne warunki ubezpieczenia. Każda firma może inaczej klasyfikować daną dyscyplinę sportową. Jedna aktywność uznawana jest za amatorską i może nie wymagać rozszerzenia ochrony, a inna za ekstremalną lub wysokiego ryzyka, która powinna być objęta odpowiednią klauzulą.

Jak w praktyce wygląda klasyfikacja przykładowych dyscyplin sportowych wśród towarzystw?

Klauzula dotycząca zdarzeń pod wpływem alkoholu

Jeśli podczas wyjazdu planujesz spożywać alkohol, pamiętaj o klauzuli dotyczącej zdarzeń, które wystąpią, gdy będziesz nietrzeźwy. Ubezpieczyciele w większości przypadków nie wymagają dokupienia odpowiedniego rozszerzenia, ponieważ ochrona ta znajduje się już w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia. Zapoznaj się więc z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, aby mieć pewność, czy otrzymasz pomoc. W innym przypadku firma nie pokryje opłat związanych z opieką medyczną, jeśli zdarzenie będzie miało miejsce po wypiciu przez Ciebie napojów wyskokowych.

Co jest ważne podczas wyboru ubezpieczenia kosztów leczenia?

Zakup ubezpieczenia kosztów leczenia nie dla każdego jest łatwy. Podjęcie decyzji będzie z pewnością prostsze, jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz. Na co więc zwracać uwagę? Jak wybrać i nie przepłacić za polisę?

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego ubezpieczenia kosztów leczenia:

  • Czytaj ogólne warunki ubezpieczenia

To tutaj znajdują się najważniejsze informacje na temat ochrony. Zakres ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności, ograniczenia – to wszystkie ważne kwestie, które pozwolą Ci podjąć mądrą decyzję.

  • Patrz na sumę ubezpieczenia

W ubezpieczeniu kosztów leczenia istotna jest wystarczająca suma ochrony. W końcu musi ona pokryć wszystkie opłaty związane z opieką medyczną. Wydatki dotyczące leczenia za granicą są naprawdę duże. Dostosuj więc tę kwotę do miejsca, okresu i specyfiki wyjazdu.

  • Określ cel swojej podróży

Pozwoli Ci to dostosować rodzaj ochrony do potrzeb wyjazdu. Dzięki temu będziesz wiedział, czy ubezpieczenie kosztów leczenia powinno być objęte jakąś dodatkową klauzulą.

  • Zweryfikuj oferty od różnych towarzystw

Każda firma oferuje co innego. Zapoznaj się zatem z różnymi propozycjami. Dzięki temu dowiesz się, jakie zakresy występują wśród ubezpieczycieli, a przede wszystkim nie przepłacisz.

  • Nie patrz na cenę polisy, a przede wszystkim na jej zakres

Koszt ubezpieczenia wcale nie świadczy o jego zakresie. Polisa posiadająca odpowiednią ochronę może kosztować mniej, niż myślisz.

  • Nie odkładaj zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę

Presja czasu nie wpływa dobrze na wybór polisy. Decyzje podejmowane w pośpiechu mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Ponadto, jeśli kupujesz polisę w dniu wyjazdu, ochrona może wystartować dopiero po kilku godzinach lub dniach – jest to tak zwana karencja.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie kosztów leczenia?

Składka obejmująca ubezpieczenie kosztów leczenia nie jest wysoka. Zwykle polisa, w której skład wchodzi ochrona związana z opieką medyczną, a także OC i NNW to koszt kilku złotych dziennie.

Posłużmy się przykładem 33-letniej Izy, która planuje spędzić 7 dni w Czarnogórze. Celem jej podróży jest wypoczynek i zwiedzanie. Ile zapłaci za polisę składającą się z kosztów leczenia, NNW i OC?

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia to ochrona, dzięki której towarzystwo pokrywa świadczenia związane z ratowaniem zdrowia lub życia ubezpieczonego w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak choroba czy wypadek./li>
  • Elementy objęte ochroną oraz wyłączenia odpowiedzialności, dotyczące ubezpieczenia kosztów leczenia, w każdej firmie mogą być inne. Bardzo ważne jest zatem czytanie ogólnych warunków ubezpieczenia./li>
  • Ochrona dotycząca kosztów leczenia zapewnia pomoc związaną z wszelkiego rodzaju opieką medyczną: hospitalizacja, ratownictwo, pilne zabiegi i operacje, badania diagnostyczne i laboratoryjne, wizyty lekarskie./li>
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia można rozszerzyć o dodatkową klauzulę, dotyczącą chorób przewlekłych, zdarzeń, które mają miejsce pod wpływem alkoholu lub uprawiania sportów./li>
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia nie obejmuje zdarzeń, między innymi w sytuacji gdy ubezpieczony wyruszy w podróż pomimo przeciwwskazań lekarza, spowoduje wypadek celowo, podda się operacji plastycznej lub zabiegom kosmetycznym czy nie poinformuje centrum alarmowego o zdarzeniu./li>
No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.


Loading...