Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – zabezpiecz się na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych wydarzeń przed wyjazdem

Eliza Nowak 27 września 2023
ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Jeśli wybierasz się na wycieczkę po Polsce lub za granicę, w podróż zorganizowaną samodzielnie lub przez biuro, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia losowego przed rozpoczęciem wyjazdu. Nawet najbardziej skrupulatnie przygotowana wycieczka może wówczas wiązać się z utratą kosztów, które poniesiesz z tytułu rezerwacji podróży. Jak zapobiec utracie pieniędzy, jeśli przed rozpoczęciem wycieczki ulegniesz wypadkowi lub zachorujesz?

Co to jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży chroni przed poniesieniem kosztów związanych z odwołaniem udziału w imprezie turystycznej z powodu powstania nieprzewidzianych okoliczności. Zakup wycieczki z wyprzedzeniem wiąże się zazwyczaj z uiszczeniem pewnych opłat nieco wcześniej. Jeśli wydarzy się coś, co spowoduje, że nie będziesz mógł rozpocząć podróży, wpłacone na poczet wyjazdu pieniądze przepadną. Jeśli masz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, przysługuje Ci zwrot pieniędzy, które wydałeś. Oczywiście o ile polisa obejmuje ochroną powód odwołania
Twojego wyjazdu i jeśli odpowiednio udokumentujesz zaistniałą sytuację.

Ochrona dotycząca kosztów rezygnacji z podróży może obejmować odwołanie wyjazdu, a także przerwanie lub opóźnienie podróży. Wszystko zależy od tego, co oferuje dane towarzystwo.

Co można objąć ubezpieczeniem kosztów rezygnacji z podróży?

Ubezpieczeniem kosztów rezygnacji z podróży można objąć każdy rodzaj wycieczki niezależnie od długości i specyfiki wyjazdu. Tę zakupioną w biurze podróży, organizowaną na własną rękę, służbową, zagraniczną, po Polsce i trwającą 10 lub 2 dni.

Ochrona dotycząca kosztów rezygnacji z podróży gwarantuje zwrot opłat, które uiścisz na rzecz:

 • umowy zawartej z biurem podróży,
 • zakupu biletów podróżnych,
 • rezerwacji noclegu,
 • wynajmu auta,
 • udziału w kursie lub szkoleniu,
 • zakupu biletów na wycieczki fakultatywne,
 • zakupu biletów na wydarzenia sportowe lub kulturalne.

Kiedy można kupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży nie możesz kupić w dowolnym momencie. Czas przeznaczony na zakup tejże ochrony ustalają towarzystwa. Zapoznaj się zatem z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, abyś zabrał się do weryfikacji ofert w odpowiednim czasie i miał świadomość tego, która firma zaproponuje Ci polisę.

SIGNAL IDUNA, jeśli do wyjazdu jest 30 lub więcej dni, pozwala na wykupienie ochrony w ciągu 7 dni, od daty zawarcia umowy (licząc od dnia następnego). Jeśli natomiast do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni, ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży można wykupić tylko w dniu zawarcia umowy.

UNIQA, jeśli do wyjazdu pozostało więcej niż 30 dni, pozwala na wykupienie ochrony w dowolnym momencie. Jeśli wycieczka ma się odbyć za 30 dni i mniej, zakupu można dokonać tylko w dniu zawarcia umow, ale nie później niż 7 dni przed datą wyjazdu.

W jakich sytuacjach działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

To, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel zapewni Ci pomoc w ramach ochrony dotyczącej kosztów rezygnacji z podróży, zależy od warunków oferowanych przez firmę. Zakres polisy może się różnić w zależności od towarzystwa. Abyś wiedział, w jakich sytuacjach otrzymasz pomoc, zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży obejmuje zdarzenia losowe wynikające z nadzwyczajnych okoliczności, czyli takie, których nie da się przewidzieć. Dotyczą one najczęściej nagłego zachorowania ubezpieczonego oraz wydarzeń obejmujących jego bliskich.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży działa zazwyczaj w sytuacji, gdy:

 • zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi,
 • dojdzie do śmierci Twojej, współuczestnika podróży lub bliskiej Ci osoby,
 • u Ciebie lub bliskiej Ci osoby pojawiły się komplikacje związane z ciążą,
 • dojdzie do kradzieży Twoich dokumentów, które są niezbędne do rozpoczęcia wyjazdu (dotyczy także współuczestnika podróży),
 • musisz obowiązkowo stawić się przed sądem (dotyczy także współuczestnika podróży),
 • stracisz pracę, pod warunkiem, że w dniu zawarcia umowy wyjazdu, posiadałeś umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony, a wypowiedzenie składa pracodawca i nie jest ono z Twojej winy (dotyczy także współuczestnika podróży).

W jakich sytuacjach ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży nie działa?

W sprawie wyłączeń odpowiedzialności dotyczących ochrony kosztów rezygnacji z podróży również musisz skierować się do ogólnych warunków ubezpieczenia. Wiele towarzystw umieszcza w wyłączeniach odpowiedzialności podobne sytuacje. Niekiedy pojawiają się jednak wyjątki lub różnice.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży nie działa najczęściej, gdy dojdzie do:

 • ataku terrorystycznego,
 • klęski żywiołowej w miejscu docelowym podróży,
 • anulowania wycieczki przez organizatora,
 • ogłoszenia upadłości przez biuro podróży, w którym kupiłeś wycieczkę,
 • epidemii w miejscu docelowym podróży,
 • zaostrzenia objawów choroby przewlekłej, na którą cierpisz, a nie wykupisz odpowiedniego rozszerzenia ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Cena ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży zależy od tego, jaki rodzaj ochrony Cię interesuje. Możesz zrezygnować z podróży lub całkowicie ją przerwać, a także anulować rezerwację noclegów lub zrezygnować z biletu podróżnego. Sprawdźmy ceny ochrony na podstawie kalkulacji ofert w towarzystwie SIGNAL IDUNA.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży gwarantuje zwrot opłat wniesionych na poczet rezerwacji wycieczki, jeśli doszło do nieprzewidzianego zdarzenia losowego przed jej rozpoczęciem.
 • Ochrona dotycząca kosztów rezygnacji z wycieczki obejmuje umowę zawartą z biurem podróży, zakup biletów lotniczych, rezerwację noclegów, wynajem auta, udział w szkoleniu czy kursie, a także zakup biletów na wycieczki fakultatywne czy wydarzenia kulturalne i sportowe.
 • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży gwarantuje zwrot wniesionych opłat, jeśli zdarzenie losowe spowodowane jest między innymi chorobą, nieszczęśliwym wypadkiem, zgonem ubezpieczonego, współuczestnika lub osoby bliskiej ubezpieczonemu, a także zgubieniem dokumentów potrzebnych w podróży.
 • Wariant ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży w każdym towarzystwie może być inny. Należy zatem zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach firma świadczy pomoc oraz jakie są wyłączenia odpowiedzialności.
 • Termin na zakup ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży jest ograniczony. Każda firma samodzielnie ustala, ile ubezpieczony ma czasu na zakup ochrony. Najczęściej, jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni, zainteresowany może sfinalizować polisę w dniu zawarcia umowy dotyczącej wycieczki.
No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.


Loading...