Ubezpieczenie na narty

Eliza Nowak 27 września 2023

Jazda na nartach niesie za sobą bardzo duże ryzyko powstania wypadku. Mimo że Ty poruszasz się po stoku bezpiecznie, ktoś inny może nie być na tyle ostrożny. Kontuzje spowodowane uprawianiem narciarstwa to najczęściej złamania kończyn dolnych, w szczególności urazy kolan. Koszty pomocy medycznej w obcym kraju, związanej z wizytą u specjalisty, prześwietleniem i założeniem gipsu sięgają niemałych sum. A po powrocie do kraju i tak może czekać Cię długa i kosztowna rehabilitacja. W takiej sytuacji ubezpieczenie to niezbędna forma pomocy.

Co to jest ubezpieczenie na narty?

Ubezpieczenie na narty to polisa turystyczna, która chroni od ryzyk związanych z uprawianiem tego rodzaju aktywności. Narciarstwo to dyscyplina, która zaliczana jest przez towarzystwa do sportów amatorskich, ekstremalnych, wyczynowych, a także wysokiego ryzyka. Wszystko zależy od tego, jaką przyjmuje ona formę. Aktywność ta niesie za sobą wysokie ryzyko wystąpienia wypadku i doznania kontuzji. Towarzystwa narzucają więc wykupienie dodatkowej ochrony, która obejmuje skutki uprawiania tego rodzaju aktywności. Jeśli zatem dojdzie do sytuacji, w której ubezpieczony np. złamie nogę podczas jazdy na nartach, firma udzieli pomoc wyłącznie wtedy, jeśli polisa posiada klauzulę dotyczącą uprawiania danej aktywności sportowej.

Co posiada ubezpieczenie na narty?

Ubezpieczenie na narty, jak każda polisa turystyczna, posiada ochronę dotyczącą kosztów leczenia. W jej skład wchodzi pokrycie opłat związanych z wizytami lekarskimi, hospitalizacją, kuracją i ratownictwem. Oprócz tego ubezpieczenie zaopatrzone jest zazwyczaj także w assistance, które świadczy pomoc związaną z transportem medycznym do Polski, poradą informacyjną, wsparciem tłumacza czy opieką nad niepełnoletnimi dziećmi, towarzyszącymi ubezpieczonemu w podróży.

Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia oraz assistance polisa na narty może także zawierać:

  • OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które gwarantuje odszkodowanie osobie trzeciej za szkody w mieniu lub na osobie, które wyrządzi ubezpieczony,
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które gwarantuje świadczenie w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego,
  • ochronę bagażu – ubezpieczenie, które gwarantuje pomoc, jeśli dojdzie do zniszczenia, zagubienia lub opóźnienia w dostarczeniu bagażu.

To, co dokładnie będzie znajdowało się w Twoim ubezpieczeniu na narty, zależy wyłącznie od Ciebie. Towarzystwa oferują wiele różnych form pomocy, których zakres może być odmienny, w zależności od firmy. Czytaj zatem ogólne warunki ubezpieczenia, aby dowiedzieć się, co wchodzi w skład danej ochrony i jakie są wyłączenia odpowiedzialności. Przemyśl, jak będzie wyglądał Twój wyjazd i jakiej pomocy oczekujesz od ubezpieczyciela. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dobrać polisę do Twoich potrzeb.

Jak towarzystwa klasyfikują narciarstwo w ubezpieczeniu turystycznym?

Większość firm klasyfikuje narciarstwo jako sport amatorski, o ile ubezpieczony uprawia tę aktywność fizyczną w wyznaczonych do tego miejscach – na stokach, trasach czy akwenach. Jazda na nartach wiąże się także z innymi formami uprawiania tejże dyscypliny sportowej. Każda z nich może być inaczej skategoryzowana przez ubezpieczyciela. Jak to wygląda w poszczególnych towarzystwach?

UNIQA uznaje:

  • uprawianie narciarstwa w miejscach do tego wyznaczonych za sport amatorski,
  • skoki narciarskie za sport ekstremalny,
  • przebywanie na wysokości powyżej 3500 m n.p.m. jako aktywność wysokiego ryzyka,
  • narciarstwo poza trasami zjazdowymi do tego wyznaczonymi jako sport wysokiego ryzyka.

SIGNAL IDUNA klasyfikuje:

  • narciarstwo zjazdowe uprawiane na oznakowanych trasach jako sport amatorski,
  • biegi narciarskie uprawiane na oznakowanych trasach jako sport amatorski,
  • freeskiing, czyli narciarstwo poza trasami, jako sport ekstremalny,
  • skoki narciarskie jako sport ekstremalny,
  • skoki akrobatyczne na nartach jako sport ekstremalny.

AXA Partners rozdziela narciarstwo tylko na dwie kategorie. Dotyczą one:

  • jazdy na nartach po wytyczonych trasach, wówczas aktywność ta uznawana jest za sport amatorski,
  • jazdy na nartach poza wytyczonymi trasami, wówczas aktywność ta uznawana jest za sport wysokiego ryzyka.

Jakie są ceny leczenia za granicą?

Podczas jazdy na nartach urazy w większości przypadków dotyczą kończyn dolnych, czyli złamania kolan czy skręcenia kostek. Często spotyka się także kontuzje kończyn górnych. Wówczas bez opieki medycznej, założenia opatrunku, gipsu czy przeprowadzenia prześwietlenia raczej się nie obejdzie. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, korzystanie z tego rodzaju świadczeń jest pełnopłatne. Dotyczy to także zakupu leków, opatrunków, badań, testów diagnostycznych czy zabiegów. Rachunek, który przyjdzie Ci zapłacić po spędzeniu kilku dni w szpitalu może Cię naprawdę zaskoczyć.

Jakie są koszty leczenia za granicą?

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

Cena ubezpieczenia na narty może być nieco wyższa od składki za ochronę dotyczącą wypoczynku i zwiedzania. Powodem tego jest większe ryzyko doznania kontuzji podczas uprawiania sportów. Opłata za ubezpieczenie mimo wszystko będzie z pewnością dużo niższa niż rachunki związane z pomocą medyczną i leczeniem za granicą, jakie przyjdzie Ci zapłacić, jeśli nie zapewnisz sobie ochrony.

Posłużmy się przykładem 30-letniego Rafała, który planuje spędzić 8 dni we Włoszech. Szuka ubezpieczenia z ochroną dotyczącą kosztów leczenia, NNW oraz OC. Ile będzie go kosztować polisa, która obejmuje jazdę na nartach?

CZY WIESZ, ŻE…
Jeśli wyjeżdżasz na narty do Włoch, musisz mieć ubezpieczenie OC. Wymaga tego tamtejsze prawo.

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie na narty to polisa turystyczna, która chroni od ryzyk związanych z uprawianiem tego rodzaju aktywności fizycznej.
  • Polisa na wyjazd narciarski obejmuje zazwyczaj ubezpieczenie dotyczące kosztów leczenia i assistance. Można ją również rozszerzyć o OC, NNW lub ochronę bagażu.
  • Wyróżnia się różne formy uprawiania narciarstwa. Zazwyczaj jazda na nartach po wyznaczonych trasach uznawana jest za sport amatorski. Przemieszczanie się poza szlakami, skoki narciarskie czy akrobatyczne należą już do grupy dyscyplin ekstremalnych.
  • Koszt jednodniowego pobytu w szpitalu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Należy doliczyć do tego również cenę badań, zabiegów, opatrunków czy wizyt u specjalisty.
No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.


Loading...