Lubisz aktywne wycieczki? Sprawdź, jakie ubezpieczenie będzie dobre na sportowe wyjazdy

Eliza Nowak 27 września 2023
ubezpieczenie sportowe

Planujesz podróż, podczas której chcesz skorzystać ze sprzyjającej pogody i pięknych krajobrazów, jeżdżąc konno, na rowerze lub wspinając się po górach? Pomyśl o ubezpieczeniu, które zagwarantuje Ci pomoc, na wypadek gdyby doszło do nieszczęśliwego wypadku podczas uprawiania sportów. Jeśli spędzasz czas aktywnie, istnieje duże ryzyko powstania kontuzji czy urazu. Polisa sportowa zapewni Ci wówczas odpowiednią pomoc i wsparcie.

Co to jest ubezpieczenie sportowe?

Ubezpieczenie sportowe to polisa turystyczna, która chroni od ryzyk związanych z powstaniem wypadku podczas aktywności fizycznych. Jeśli planujesz wycieczkę, która będzie nastawiona na spędzanie czasu w ciągłym ruchu, nieważne, czy będzie się to wiązać z uprawianiem sportów amatorskich, ekstremalnych czy wysokiego ryzyka, wykup sportowe ubezpieczenie turystyczne.

Podczas kalkulacji ofert dotyczących polisy na wyjazd musisz określić cel swojej podróży. Zastanów się, czy będzie ona nastawiona na wypoczynek i zwiedzanie, czy na uprawianie różnego rodzaju sportów. Na tej podstawie towarzystwa zaproponują Ci ubezpieczenie, które obejmie ochronę związaną z aktywnym wypoczynkiem. Bez odpowiedniego rozszerzenia ubezpieczenie nie zadziała, jeśli np. złamiesz rękę podczas jazdy na skuterze wodnym.

Co obejmuje ubezpieczenie sportowe?

Standardowe ubezpieczenie turystyczne, niezależnie czy wyjazd jest typowo sportowy, czy związany z rodzinnym wypoczynkiem, obejmuje ochronę związaną z kosztami leczenia oraz assistance. W skład takiej polisy wchodzi pomoc związana z pokryciem kosztów wizyt lekarskich, hospitalizacji, leczenia, ratownictwa, transportu medycznego do Polski, a także wsparcia tłumacza czy pomocy informacyjnej.

Ubezpieczenie sportowe charakteryzuje się tym, że posiada klauzulę związaną z uprawianiem różnego rodzaju aktywności fizycznych. Ponadto może obejmować także OC, które gwarantuje zadośćuczynienie osobom trzecim za wyrządzone przez Ciebie szkody – osobowe lub w mieniu. Jest to pomocne, w szczególności gdy np. wpadniesz na kogoś podczas jazdy rowerem lub zniszczysz wypożyczony sprzęt sportowy.

Dobrym rozwiązaniem na wyjazdy związane z uprawianiem sportu jest także dokupienie NNW, czyli ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje ono świadczenie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.

Ważne jest również to, abyś zadbał o swój sprzęt sportowy, który może ulec zniszczeniu, jeśli zabierasz go w podróż. Tego rodzaju ochrona oferowana jest w niektórych towarzystwach w formie ubezpieczenia bagażu. Dzięki temu firma gwarantuje pomoc związaną ze zniszczeniem lub zagubieniem np. roweru czy nart, ale także Twojej walizki.

Jak towarzystwa ubezpieczeniowe klasyfikują dyscypliny sportowe?

Kategoryzacja dyscyplin sportowych wśród towarzystw ubezpieczeniowych odbywa się w różny sposób. Aktywności fizyczne podzielone są zazwyczaj na amatorskie oraz wysokiego ryzyka. Niekiedy firma wyszczególnia także sporty ekstremalne. Jak ubezpieczyciele definiują te pojęcia?

AXA Partners w swoich ogólnych warunkach ubezpieczenia opisuje:

 • sporty amatorskie: aktywność Ubezpieczonego, której celem jest odpoczynek i rozrywka, pod warunkiem, że realizowane są w wyznaczonych do tego celu miejscach, na wytyczonych trasach, szlakach i akwenach,
 • sporty wysokiego ryzyka: wyczynowe uprawianie sportów oraz uczestniczenie w wyprawach do Miejsc o ekstremalnych warunkach klimatycznych; a także dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka i/lub zawierają elementy akrobacji.

UNIQA w swoich ogólnych warunkach ubezpieczenia opisuje:

 • sporty amatorskie: sporty uprawiane rekreacyjnie w warunkach letnich lub zimowych w wyznaczonych do tego miejscach, przez które rozumie się narciarstwo, snowboarding, surfing, windsurfing, kitesurfing, wakeboarding, a także zajęcia teambuldingowe,
 • sporty ekstremalne: dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, a w szczególności sporty powietrzne,
 • sporty wysokiego ryzyka: uprawianie następujących sportów: sporty motorowe (quady, skutery śnieżne i inne pojazdy lądowe), sporty motorowodne (jazda na skuterze wodnym, nartach wodnych, motorówkach i inne sporty wodne, w których wykorzystywane są pojazdy motorowe), jazda konna, polo, myślistwo, nurkowanie z aparatem powietrznym, freediving, rafting 19 lub inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, wspinaczka wysokogórska, skalna, skałkowa, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne, trekking uprawiany na wysokości powyżej 3500 m n.p.m., przebywanie na wysokości powyżej 3500 m n.p.m., uprawianie narciarstwa lub snowboardingu poza trasami zjazdowymi do tego wyznaczonymi.

Proama w swoich ogólnych warunkach ubezpieczenia opisuje:

 • sporty amatorskie: aktywność Ubezpieczonego, której celem jest odpoczynek i rozrywka,
 • sporty wysokiego ryzyka: uprawianie dyscyplin sportowych, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi, często odbywające się w warunkach zagrożenia życia.

Jak widzisz, towarzystwa w różny sposób opisują aktywności fizyczne. Podejście każdego z ubezpieczycieli może być inne, dlatego ważne jest to, abyś czytał ogólne warunki ubezpieczenia. Jak wygląda rozróżnianie poszczególnych dyscyplin sportowych wśród trzech powyższych towarzystw ubezpieczeniowych: AXA Partners, UNIQA oraz Proama?

Ile kosztuje ubezpieczenie sportowe?

Cena ubezpieczenia sportowego zależy od celu podróży. Uprawianie sportów wiąże się z dużym ryzykiem powstania wypadku. Ubezpieczyciele w związku z tym windują ceny ochrony.

Posłużmy się przykładem kalkulacji, której dokonał 29-letni Dominik. Planuje on 8-dniową podróż do Włoch. Interesują go oferty firmy AXA Partners, UNIQA i Proama z zakresem obejmującym koszty leczenia, NNW oraz OC. Ile Dominik zapłaci za polisę, w zależności od celu swojej podróży?

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie sportowe to polisa turystyczna poszerzona o ochronę od zdarzeń, które zaistnieją podczas aktywności fizycznych.
 • Jeśli wyjazd związany jest z uprawieniem sportów, warto wykupić ubezpieczenie, które będzie poszerzone o OC, NNW czy ubezpieczenie bagażu.
 • Aby wykupić odpowiednie ubezpieczenie sportowe, należy sprawdzić, do jakiego rodzaju aktywności zaliczana jest dana dyscyplina sportowa w konkretnym towarzystwie.
 • Towarzystwa dzielą aktywności na amatorskie, ekstremalne, wyczynowe oraz wysokiego ryzyka.
 • Nie każda dyscyplina sportowa jest klasyfikowana przez wszystkie towarzystwa w ten sam sposób.
No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.


Loading...