Jak kupić OC w niedzielę lub święto?

Marcin Jaskulski 20 grudnia 2020

Twoje OC kończy się w niedzielę albo inny dzień wolny od pracy? Nie wiesz, jak wykupić ubezpieczenie, gdy oddziały towarzystw ubezpieczeniowych są zamknięte? Sprawdź, jak łatwo i bezpiecznie nabyć OC przez internet!

Nową polisę należy wykupić jeszcze przed zakończeniem poprzedniego roku ubezpieczeniowego

Już kara za brak OC przez jeden dzień może być obciążeniem dla portfela zapominalskiego kierowcy. Kary za nieubezpieczenie samochodu sięgają kilku tysięcy złotych. Są zależne od wysokości pensji minimalnej w danym roku.

Dla samochodów osobowych maksymalne kary są równe podwojonej pensji minimalnej, dla samochodów ciężarowych wynoszą równowartość trzech pensji minimalnych, a dla innych rodzajów pojazdów mają wysokość ⅓ pensji minimalnej. Ile wynoszą w latach: 2020 i 2021?

Kary za brak OC dla samochodów osobowych w 2020 i 2021 roku

Wysokość kary w 2020 roku

 • Kara za brak OC przez 1-3 dni: 1040 zł
 • Kara za brak OC przez 4-14 dni: 2600 zł
 • Kara za brak OC przez ponad 14 dni: 5200 zł

Wysokość kary w 2021 roku

 • Kara za brak OC przez 1-3 dni: 1120 zł
 • Kara za brak OC przez 4-14 dni: 2800 zł
 • Kara za brak OC przez ponad 14 dni: 5600 zł

Kary za brak OC dla samochodów ciężarowych w 2020 i 2021 roku

Wysokość kary w 2020 roku

 • Kara za brak OC przez 1-3 dni: 1560 zł
 • Kara za brak OC przez 4-14 dni: 3900 zł
 • Kara za brak OC przez ponad 14 dni: 7800 zł

Wysokość kary w 2021 roku

 • Kara za brak OC przez 1-3 dni: 1680 zł
 • Kara za brak OC przez 4-14 dni: 4200 zł
 • Kara za brak OC przez ponad 14 dni: 8400 zł

Kary za brak OC dla innych pojazdów w 2020 i 2021 roku

Wysokość kary w 2020 roku

 • Kara za brak OC przez 1-3 dni: 170 zł
 • Kara za brak OC przez 4-14 dni: 435 zł
 • Kara za brak OC przez ponad 14 dni: 870 zł

Wysokość kary w 2021 roku

 • Kara za brak OC przez 1-3 dni: 190 zł
 • Kara za brak OC przez 4-14 dni: 470 zł
 • Kara za brak OC przez ponad 14 dni: 930 zł

Przerwa w OC — jak uniknąć kary?

W niektórych wypadkach da się uniknąć zapłaty kary za przerwę w OC. W ciągu 30 dni od daty otrzymania wezwania do zapłaty należy udokumentować to, że nie potrzebuje się już ubezpieczenia OC (na przykład po sprzedaży auta; wtedy trzeba też udowodnić, że samochód wcześniej miał ubezpieczenie) albo że samochód w rzeczywistości był ubezpieczony.

Nie możesz znaleźć potwierdzenia ubezpieczenia? Skontaktuj się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym, żeby wystawiło ZOPUK, Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego, które jest dokumentem uznawanym przez UFG. Wszystkie dokumenty potrzebne do odwołania od kary możesz przesłać drogą mailową na adres oplaty@ufg.pl lub pocztą tradycyjną.

Prawdopodobny jest jeszcze jeden przypadek, w którym nie trzeba płacić kary za lukę w ubezpieczeniu auta. Kara za brak OC może się przedawnić. Dzieje się tak po trzech latach od dnia kontroli, ale nie później niż po upływie trzech lat od końca roku kalendarzowego, w którym nie spełniono obowiązku wykupienia obligatoryjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Jak odwołać się od kary za brak OC?

Jeśli kierowca rzeczywiście nie wykupił ubezpieczenia dla swojego pojazdu podlegającego obowiązkowi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, będzie musiał zapłacić karę za brak OC. W wypadku bardzo trudnej sytuacji finansowej istnieje szansa na zmniejszenie kary, rozłożenie jej na raty, a nawet odstąpienie od niej. Odwołanie się od kary jest możliwe po przedstawieniu:

 • zaświadczenia o dochodach,
 • zaświadczenia o inwalidztwie,
 • zaświadczenia z urzędu pracy o statusie bezrobotnego,
 • postanowienia sądu lub komornika,
 • zaświadczenia o długach lub konieczności płacenia alimentów,
 • zaświadczenia lekarskiego będącego dowodem kosztownego leczenia,
 • informacji z ośrodka pomocy społecznej.

Takie dokumenty mogą usprawiedliwić opieszałość w zakupie ubezpieczenia i pomogą odwołać się od decyzji o przyznaniu kary.

Jakie inne konsekwencje poniesie właściciel nieubezpieczonego pojazdu?

Osoba, która jadąc nieubezpieczonym pojazdem spowodowała kolizję lub wypadek, będzie musiała ponieść innego rodzaju konsekwencje finansowe. Spadnie na nią obowiązek pokrycia kosztu odszkodowania dla poszkodowanych przez siebie osób. Gdyby wcześniej wykupiła ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, nie musiałaby płacić odszkodowania z własnej kieszeni, bo zostałoby ono wypłacone przez jej towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jednak w tym wypadku odszkodowanie zostanie wypłacone na prośbę poszkodowanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie zwróci się z regresem ubezpieczeniowym do sprawcy wypadku. Kwoty odszkodowań bywają bardzo wysokie, dlatego tym bardziej warto w terminie wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Co zrobić, gdy OC kończy się w niedzielę albo święto? Dlaczego warto wykupić je przez internet?

Jak widać, w niewielu wypadkach można uniknąć zapłaty za niewykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Właśnie dlatego — oraz żeby zapobiec spowodowaniu kolizji lub wypadku w czasie, gdy auto nie było ubezpieczone — nie można zwlekać z wykupieniem OC.

Co zrobić, gdy należałoby wykupić polisę w dzień, w którym oddziały towarzystw ubezpieczeniowych są zamknięte? Jak kupić OC w niedzielę lub inne dni wolne od pracy?

Można wykupić OC na odległość, co niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Ustawa o prawach konsumenta zapewnia osobom, które nabyły ubezpieczenie przez internet lub telefon, możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia. Trzeba wtedy zapłacić za wykorzystane dni ochrony, ale można zmienić firmę ubezpieczeniową na taką, która zapewnia klientowi korzystniejsze warunki ubezpieczenia.

Można wykupić OC na odległość nie tylko dzięki znalezieniu go przez internet, ale i po dopełnieniu formalności przez telefon. Mimo tego obecnie częściej stosowanym rozwiązaniem jest wyszukanie i wykupienie ubezpieczenia online. Jest tak między innymi dlatego, że najtańsze ubezpieczenie można szybko znaleźć przez internet, a strony zawierające porady ubezpieczeniowe stały się ostatnio jednymi z ważnych źródeł informacji dla kierowców. Internetowe kalkulatory z kolei umożliwiają wygodne i szybkie obliczenie prawdopodobnej ceny OC oraz jego natychmiastowe wykupienie lub zapisanie kalkulacji na później w celu dokładniejszego przemyślenia swojej decyzji.

Ponadto zakup ubezpieczenia przez internet wiąże się często ze sporą oszczędnością. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki za zakup OC online. Zniżki te sięgają nawet 15% ceny ubezpieczenia, na przykład w TU Uniqa.

Zakup ubezpieczenia online to dobry sposób na zaoszczędzenie czasu potrzebnego na dojazd do siedziby firmy ubezpieczeniowej i osobiste dopełnianie formalności. Jest to kolejną zaletą ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej wykupywanych na odległość.

Mając na uwadze wszystkie zalety umów na odległość zawieranych na dzień przed zakończeniem poprzedniego roku polisowego, trzeba pamiętać, że kolejne ubezpieczenie można wykupić też kilka dni lub tygodni przed wygaśnięciem aktualnej polisy. Nie trzeba będzie wtedy zastanawiać się, jak kupić OC w niedzielę. W dodatku w niektórych wypadkach ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ulega automatycznemu przedłużeniu. Dzieje się tak, gdy samochód nie zmienił właściciela od momentu zakupu ostatniej polisy, o ile oczywiście wszystkie raty ubezpieczenia zostały opłacone.

Jakie są opinie kierowców o ubezpieczeniach wykupionych online?

Jeśli chodzi o zakup OC przez internet, opinie kierowców są jednoznaczne. Zdaniem wielu z nich możliwość wykupienia polisy online jest dużym ułatwieniem, ponieważ zwalnia ich z obowiązku osobistego stawienia się w filii towarzystwa ubezpieczeniowego. Biorąc pod uwagę trwającą ostatnio trudną sytuację związaną z pandemią COVID-19, opcja wykupienia ubezpieczenia przez internet wydaje się szczególnie zachęcająca.

Kierowcy ceniący osobisty kontakt z agentem mogą z nim porozmawiać, nawet jeśli ostatecznie i tak wykupią ubezpieczenie przez internet. Wiele stron umożliwiających zakup OC online posiada własną infolinię, dzięki której ich klienci mogą nawiązać telefoniczny kontakt z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej i w rozmowie z nim rozwiać swoje wątpliwości. Dzięki temu wierni klienci stacjonarnych oddziałów TU, kierowcy, dla których liczy się kontakt osobisty, są zadowoleni z opcji ubezpieczeniowych proponowanych w internecie.

Czy wykupienie ubezpieczenia online jest bezpieczne?

Strony ubezpieczycieli oferujących możliwość wykupienia OC przez internet zapewniają w pełni bezpieczne płatności online. Również coraz chętniej wykorzystywane porównywarki OC i innych ubezpieczeń gwarantują swoim użytkownikom korzystanie ze specjalnie szyfrowanych stron uniemożliwiających przestępcom odczytanie i wykorzystanie poufnych danych. Dane te nie są też nikomu udostępniane.

Wiele porównywarek OC nie wymaga podania wszystkich danych pojazdu przy wyliczaniu prawdopodobnego kosztu ubezpieczenia. Dopiero ubezpieczyciel będzie potrzebował większej ilości informacji o pojeździe i jego właścicielu.

Czy elektroniczne potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia wystarczy w razie kontroli drogowej?

Po zakupie OC przez internet właściciel ubezpieczonego pojazdu otrzymuje polisę na podany przez siebie adres mailowy. Może wydrukować potwierdzenie OC z internetu, ale nie musi. Od 2018 roku nie ma obowiązku posiadania przy sobie polisy OC i dowodu rejestracyjnego pojazdu, a od 5 grudnia 2020 — także dowodu rejestracyjnego. Wszystkie te dokumenty można obecnie sprawdzić korzystając z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dlatego kierowca nie musi martwić się o materialne potwierdzenie ubezpieczenia samochodu.

Gdzie i jak kupić OC w niedzielę?

W sytuacji gdy konieczne będzie nagłe wykupienie ubezpieczenia w dzień wolny od pracy, osoby aktywnie korzystające z internetu nie będą miały z tym żadnego problemu. W takiej sytuacji powinny zestawić ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli, na przykład w porównywarce OC. Dzięki rozwiązaniom dostępnym w internecie kierowcy poradzą sobie nawet wtedy, gdy ich OC kończy się w niedzielę lub święto.

No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.

15,00
Loading...