Kupujesz samochód? Zostałeś poszkodowany w wypadku? Sprawdź OC online!

13 lipca 2023
sprawdź oc przez internet

Weryfikacja OC nie wiąże się tylko ze sprawdzeniem ceny w porównywarce ubezpieczeń. Właścicielom lub przyszłym nabywcom auta nie raz przyda się możliwość sprawdzenia tego, czy sprawca wypadku lub sprzedawca samochodu wykupił dla niego ubezpieczenie ochrony cywilnej.

W internecie można nie tylko znaleźć ubezpieczenie, ale i sprawdzić to, czy ktoś inny je wykupił. Da się to zrobić, nie naruszając poufnych danych innych osób i korzystając tylko ze stron internetowych stworzonych przez wiarygodne organizacje, takie jak UFG i CEPiK. Wszystkie możliwości sprawdzenia OC w internecie opisano w artykule pod tytułem Sprawdzenie OC online — jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?. Poniżej przeczytasz o tym, jak sprawdzić OC po kolizji lub wypadku albo wtedy, gdy planujesz kupić używany samochód.

Po co sprawdzać, czy pojazd sprawcy wypadku ma OC?

W razie wypadku lub kolizji najważniejszym ubezpieczeniem pojazdów okazuje się OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej umożliwia pokrycie kosztów likwidacji szkód, które powstaną w wyniku wypadków i kolizji spowodowanych przez kierowcę pojazdu. Jeżeli likwidacji szkody nie da się pokryć z OC sprawcy, osoba poszkodowana musi ubiegać się o odszkodowanie nie w jego towarzystwie ubezpieczeniowym, a w UFG, czyli Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, za pośrednictwem dowolnego towarzystwa.

Dlaczego przed zakupem pojazdu warto sprawdzić, czy ma on OC?

Pojazd, który planujesz kupić, może nie tylko nie posiadać OC, ale i mieć zafałszowany przebieg, a nawet pochodzić z kradzieży. Zbywcy samochodów dopuszczają się rozmaitych nieuczciwych praktyk, chcąc z zyskiem sprzedać auta. Niektórzy próbują zataić to, że samochód służył jako taksówka albo został uszkodzony w wypadku i naprawiono go z użyciem nieoryginalnych części.

Informacje na temat polisy samochodu oraz jego historii możesz sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl. Stworzono ją między innymi na bazie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Witryna ta nieco różni się od serwisu UFG. Sprawdź niżej, czego dokładnie możesz się dowiedzieć na tych dwóch stronach internetowych.

Sprawdzenie OC i historii samochodu na stronach: ufg.pl i historiapojazdu.gov.pl

Jak już wspomniano, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli organizacja odpowiedzialna za nadzorowanie ciągłości obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, stworzył serwis ufg.pl. Dzięki niemu każdy użytkownik internetu może sprawdzić, czy jego własny lub cudzy pojazd ma ważną polisę OC.

Z kolei dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców znajdują się na stronie historiapojazdu.gov.pl. Czym różnią się te dwie witryny i czego można się z nich dowiedzieć?

Jak widać, żeby odnaleźć wymagane informacje na jednej z tych dwóch stron internetowych, trzeba dysponować pewnymi niezbędnymi danymi sprawdzanego pojazdu. Wszystkie znajdują się w dowodzie rejestracyjnym, a same numery: rejestracyjny i VIN bezpośrednio na pojeździe.

Sprawdziłem OC sprawcy wypadku. Co dalej?

Jeżeli sprawca zdarzenia, w którym zostałeś poszkodowany, ma aktualną polisę, możesz liczyć na likwidację szkód z jego OC. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za zgłoszenie szkody do TU sprawcy.

W odwrotnej sytuacji powinieneś zwrócić się z prośbą o pomoc do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Skontaktuje się ono z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, który w ciągu 30 dni wypłaci należne odszkodowanie, a następnie zażąda zwrotu pieniędzy od sprawcy zdarzenia. Osoba winna zajścia będzie musiała również zapłacić karę za brak OC.

Sprzedawca samochodu nie miał OC. Co powinienem zrobić?

Nie poniesiesz konsekwencji za wcześniejszy brak OC, ale będziesz musiał wykupić dla nabytego samochodu nową polisę. W celu znalezienia najtańszego ubezpieczenia możesz skorzystać z kalkulatora OC. Więcej informacji na temat tego internetowego narzędzia znajdziesz w artykule na stronie https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/kalkulator-oc-bez-podawania-danych/.

Podsumowanie

  • Informacje na temat aktualnej polisy OC pojazdu znajdziesz na stronie UFG lub historiapojazdu.gov.pl.
  • Aby zweryfikować pojazd w serwisie historiapojazdu.gov.pl potrzebujesz numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji. Na stronie UFG wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN.
  • Jeśli zakupiłeś pojazd, który nie posiada aktywnej polisy OC, ubezpiecz go natychmiast. Dzięki temu unikniesz kary nałożonej przez UFG.
  • W bazie historiapojazdu.gov.pl oprócz informacji o aktywnej polisie znajdują się także między innymi dane pojazdu, potwierdzenie badania technicznego i przebieg potwierdzony na ostatnim przeglądzie lub podczas kontroli drogowej.
No votes yet.
Please wait...

Loading...