Sprzedaż samochodu – na co zwrócić uwagę?

Marcin Jaskulski 18 lipca 2023
sprzedaż samochodu

Poniższy artykuł stanowi cenny poradnik zarówno dla potencjalnego nabywcy używanego samochodu, jak i dla sprzedawcy. Zakup pojazdu wiąże się nie tylko z koniecznością przeprowadzenia dokładnej weryfikacji jego stanu technicznego, ale również z dopełnieniem odpowiednich formalności. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie są obowiązki sprzedawcy oraz kupującego, a także jak powinna wyglądać umowa sprzedaży. W poniższym artykule wyjaśniamy ponadto, co dzieje się z dotychczasową umową ubezpieczenia OC.

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Decydując się na zakup używanego samochodu, należy przede wszystkim zadbać o to, aby przed podpisaniem umowy zweryfikować dokładnie stan techniczny pojazdu. Nim zdecydujesz się na zakup, przeprowadź oględziny samochodu. W szczególności zwróć uwagę na stan lakieru, nadwozia, kierownicy, skrzyni biegów oraz wyposażenia wewnętrznego. Warto poprosić również o jazdę próbną. Pozwoli ona na wstępną ocenę stanu pojazdu. Jeżeli nie znasz się na samochodach, zabierz ze sobą na oględziny mechanika lub osobę, która posiada większą wiedzę. Sprzedawca nie powinien mieć nic przeciwko. Jeśli nie masz takiej możliwości, poproś zbywcę o wspólne zabranie samochodu do warsztatu. Wówczas profesjonalista potwierdzi stan techniczny wskazany przez sprzedającego.

Poza kwestiami technicznymi warto zwrócić również uwagę na kwestie prawne. Najważniejsze dane związane z pojazdem możesz sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W rejestrze jesteś w stanie zweryfikować m.in., czy samochód nie jest kradziony, a także czy posiada ważne badanie techniczne. Oczywiście niezależnie od tego, czy zweryfikujesz powyższe dane samodzielnie, sprzedawca ma obowiązek przekazać Ci potwierdzenie aktualnego badania technicznego oraz polisę OC.

Jak powinna wyglądać umowa sprzedaży samochodu?

Przed podpisaniem umowy upewnij się co do tożsamości osoby, z którą podpisujesz umowę . Sprzedawca powinien się wylegitymować. Dane wskazane na dokumencie, który okazał, muszą pokrywać się z tymi wskazanymi w umowie. Jeśli zbywca działa przez pośrednika, taka osoba powinna wykazać swoje umocowanie do działania w imieniu sprzedawcy. Przed podpisaniem umowy upewnij się, że upoważniona osoba posiada odpowiednie pełnomocnictwo. Następnie możesz przystąpić do zapoznania się z treścią umowy…

Co umowa powinna zawierać? Przede wszystkim w takim dokumencie należy wskazać datę, miejsce zawarcia umowy, strony umowy oraz jej przedmiot. Podmioty uczestniczące w sprzedaży powinny być określone przez imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz dane kontaktowe. Kolejnym elementem jest ustalenie przedmiotu umowy. W treści należy wskazać, że sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność pojazdu, a kupujący decyduje się zapłacić w zamian cenę ustaloną w umowie. Pojazd powinien być dokładnie określony poprzez wskazanie: marki, modelu, roku produkcji, numeru silnika, numeru nadwozia, numeru rejestracyjnego oraz przebiegu pojazdu. Ponadto umowa musi zawierać:

  • cenę samochodu,
  • sposób dokonania płatności.

Poza powyższymi elementami klasyczna umowa sprzedaży zawiera także oświadczenia stron. Jedno dotyczące tego, że kupujący zapoznał się ze stanem pojazdu i nie wnosi zastrzeżeń. Drugie, mówiące o tym, że sprzedawca potwierdza brak wad fizycznych i prawnych samochodu, stanowi on jego własność i nie jest obciążony prawami osób trzecich.

Nie wiesz jak powinna wyglądać umowa sprzedaży auta? Skorzystaj z naszego wzoru.

Jakie są obowiązki sprzedającego?

Sprzedawca powinien umożliwić nabywcy zapoznanie się z technicznym stanem pojazdu. Wraz z podpisaniem umowy musi wydać kupującemu komplet kluczy, dowód ubezpieczenia OC, a także dowód rejestracyjny. Dodatkowo zbywca zobowiązany jest powiadomić właściwego starostę o fakcie sprzedaży pojazdu w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara w wysokości od 200 do 1000 zł. 1 lipca 2023 roku, w związku ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19, nie obowiązuje już termin wydłużony do 180 dni.

Jakie obowiązki spoczywają na nabywcy pojazdu?

Nabywca pojazdu musi zawiadomić starostę o fakcie zakupu samochodu. Powinien to zrobić w ciągu 30 dni od daty zbycia auta. Może jednocześnie przerejestrować samochód. Za niezawiadomienie starosty o fakcie nabycia pojazdu grozi kara w wysokości od 200 do 1000 zł. Celem ułatwienia wypełnienia tego obowiązku wprowadzono możliwość dokonania zgłoszenia online. W tym celu należy zalogować się na stronie www.gov.pl za pomocą Profilu Zaufanego. Później można przejść przez następujące zakładki: usługi dla obywatela -> kierowcy i pojazdy -> zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu -> wyślij zgłoszenie.

Kupno używanego samochodu – co z ubezpieczeniem OC?

Nowy właściciel pojazdu wraz z własnością samochodu nabywa również prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC zawartej przez poprzedniego właściciela. Ochrona obowiązuje do końca okresu, na który została zawarta. Nie ulega więc automatycznemu przedłużeniu. Oczywiście nowy właściciel może zrezygnować z nabytego w ten sposób ubezpieczenia i wykupić ochronę w innym zakładzie, zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:

W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się.

Powyższe oznacza, że nowy właściciel samochodu może wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie. Oczywiście musi on pamiętać, aby w międzyczasie zadbać o nową ochronę. Wypowiadając dotychczasowe OC należy do pisma dołączyć umowę sprzedaży oraz wskazać, że została wykupiona nowa ochrona w innym zakładzie.

Fakt, że na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki związane z zawartą umową ubezpieczenia OC nie oznacza, że sprzedawca nie ma żadnych zobowiązań względem ubezpieczyciela. Powinien on w ciągu 14 dni od momentu zbycia pojazdu, zawiadomić zakład o fakcie przeniesienia własności samochodu oraz wskazać dane nabywcy. Jeśli tego nie zrobi, będzie ponosił wraz z kupującym solidarną odpowiedzialność względem ubezpieczyciela. Oznacza to, że towarzystwo ma prawo żądać zapłaty składki również od poprzedniego właściciela. Odpowiedzialność ta będzie obejmowała w tym przypadku okres od dnia sprzedaży samochodu do momentu otrzymania przez towarzystwo informacji o zbyciu pojazdu.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U.2019.2214)
  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2020.110)

Podsumowanie:

  • Zarówno sprzedawca, jak i kupujący, powinni zawiadomić właściwego starostę o fakcie zbycia/nabycia pojazdu w ciągu 30 dni od momentu przeniesienia własności samochodu. Wydłużony wcześniej termin do 180 dni został zniesiony.
  • Zawiadomienia o zbyciu/nabyciu pojazdu można dokonać online – po zalogowaniu się na stronie www.gov.pl
  • Sprzedawca powinien powiadomić ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od sprzedaży samochodu o fakcie jego zbycia oraz przekazać dane nowego właściciela.
  • Na nowego właściciela samochodu wraz z własnością pojazdu przechodzą również prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC, zawartej przez zbywcę. Kupujący może korzystać z ochrony do końca trwania umowy (umowa nie ulega automatycznemu przedłużeniu) lub wypowiedzieć ją w dowolnym momencie.
No votes yet.
Please wait...
Marcin Jaskulski

Branżą motoryzacyjną interesuję się w zasadzie od dziecka. Przez kilka lat pracowałem w salonie samochodowym, a później jako agent ubezpieczeniowy. Dzięki temu łączę wiedzę motoryzacyjną z ubezpieczeniową. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami i wiedzą, dlatego piszę artykuły dla porównywarki Klaro. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać wasze problemy z tym związane.


Loading...