Krótkoterminowe OC na miesiąc — kiedy i gdzie kupić? [LISTA OC na 30 dni 2019]

Eliza Nowak 23 maja 2019
Mężczyzna w samochodzie

Krótkoterminowe OC mogą kupić właściciele pojazdów historycznych i wolnobieżnych, zarejestrowanych czasowo oraz sprowadzonych z zagranicy bez ważnej ochrony OC.

OC na 30 dni mogą kupić też właściciele komisów oraz osoby, które zajmują się handlem samochodów. W jakiej firmie warto wybrać ubezpieczenie OC na 30 dni? Jaki jest jego zakres i ile kosztuje taka wersja?

Krótkoterminowe OC to ubezpieczenie, które podpisuje się na okres trwający minimum 30 dni, ale krócej niż 12 miesięcy. Zapewnia ona pojazdom dokładnie taką samą ochronę jak tradycyjne OC zawarte na rok.

Kto może kupić krótkoterminowe OC?

OC na okres krótszy niż 12 miesięcy można wykupić jedynie w konkretnych, określonych ustawą okolicznościach. Jest to możliwe, jeśli pojazd:

 • jest zarejestrowany czasowo na 30 dni,
 • został sprowadzony z zagranicy i nie ma ważnego ubezpieczenia OC,
 • jest wolnobieżny (ze względu na konstrukcję nie może osiągać prędkości wyższych niż 25 km/h),
 • został zarejestrowany przez pośrednika w kupnie i sprzedaży samochodów,
 • ma status pojazdu historycznego.

Czasowa rejestracja pojazdu przed kupnem krótkoterminowego OC

Jedną z przesłanek do wykupienia krótkoterminowego OC jest czasowa rejestracja pojazdu. W jakich okolicznościach może do niej dojść? Czasowej rejestracji samochodu (na okres 30 dni), możesz dokonać, jeśli:

 • nie planujesz długoterminowej rejestracji auta w Polsce i niebawem wywieziesz je za granicę;
 • chcesz przejechać znaczną odległość na terenie Polski z miejsca zakupu lub odbioru samochodu do miejscowości, w której mieszkasz (np. kupiłeś auto w Krakowie i chcesz przejechać nim do swojego domu w Gdańsku);
 • pojazd nie jest zarejestrowany na stałe, a musisz wykonać badanie techniczne, homologacyjne lub wstawić go do warsztatu.

Umowa OC dla pojazdów wolnobieżnych trwa minimum 3 miesiące

Zgodnie z zapisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych umowę OC dla pojazdów wolnobieżnych można zawrzeć na okres nie krótszy niż 3 miesiące.

Czy OC krótkoterminowe przedłuża się automatycznie?

OC krótkoterminowe nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Po zakończeniu umowy ochrona przestaje obowiązywać.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC na 30 dni?

Krótkoterminowe OC oferują obecnie m.in. Link4 i PZU.

OC na 30 dni w Link4

Link4 umożliwia zakup tymczasowego OC zawieranego na okres 30 dni.

Polisa jest przeznaczona dla:

 • właścicieli pojazdów zarejestrowanych na okres czasowy,
 • właścicieli pojazdów zarejestrowanych za granicą i przewożonych na terytorium Polski bez ważnego ubezpieczenia OC bądź Zielonej Karty,
 • osobom prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów (np. komisom).

Ile kosztuje tymczasowe OC w Link4?

Koszt ubezpieczenia samochodu na 30 dni wynosi 75 zł dla samochodów osobowych i 100 zł dla samochodów dostawczych.

Ważne: wskazane wyżej ceny dotyczą wyłącznie pojazdów z kierownicą po lewej stronie. W przypadku kalkulacji stawki dla aut z kierownicą z prawej strony ubezpieczyciel zaleca kontakt telefoniczny.

OC krótkoterminowe w Link4 – co jeszcze warto wiedzieć?

Umowę krótkoterminowego OC w Link4 można zawrzeć wyłącznie przez telefon. Dokumenty otrzymasz w ciągu kilku minut na wskazany adres mailowy. Aby zawrzeć umowę, musisz przesłać firmie ubezpieczeniowej kopię umowy kupna— sprzedaży. Od daty jej wystawienia nie może upłynąć więcej niż 30 dni.

OC krótkoterminowe w PZU

Kolejnym towarzystwem, które oferuje krótkoterminowe OC, jest PZU. Tymczasowe OC w PZU możesz zakupić jedynie za pośrednictwem agenta. Stawki wyliczane są na podstawie rodzaju polisy (OC komisowe, OC graniczne), parametrów pojazdu oraz danych kierowcy.

Najważniejsze informacje o OC na miesiąc

 • Umowę krótkoterminowego OC można podpisać na minimum 30 dni i nie więcej niż 12 miesięcy.
 • Zapewnia ona pojazdom dokładnie taką samą ochronę jak tradycyjne OC.
 • Krótkoterminowe OC mogą właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo, sprowadzonych zza granicy, wolnobieżnych, historycznych oraz osoby, pośredniczące w kupnie i sprzedaży aut.
 • OC na 30 dni oferują m.in. Link4 i PZU.
No votes yet.
Please wait...
Eliza Nowak

Od kilku lat pracuję jako agent ubezpieczeniowy. Doświadczenie zdobywałam w największych Towarzystwach Ubezpieczeniowych w Polsce. W tym czasie sprzedałam wiele polis dopasowanych do potrzeb klientów. Lubię dzielić się swoim doświadczeniem, dlatego robię to tutaj. Chętnie pomogę klientom Klaro rozwiać ich wątpliwości oraz pomóc w kupnie taniego i dobrego ubezpieczenia.

(No Ratings Yet)
Loading...